2015 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais Vilniaus universitete vyko Vaikų universiteto rudens–žiemos sesija. 19 paskaitų ir praktinių užsiėmimų Vilniuje ir Kaune dalyvavo daugiau nei 500 moksleivių, kurių amžius siekia nuo 8 iki 15 metų. Dauguma renginių buvo skirti mažam dalyvių skaičiui, kad vaikai iš dėstytojų gautų daugiau dėmesio, galėtų užduoti visus iškylančius klausimus, pasigilinti į detales, atlikti praktines užduotis. Kai kurios paskaitos ir užsiėmimai surengti po keletą kartų.
Šioje rudens–žiemos sesijoje moksleiviai sužinojo apie kitas valstybes ir tautas, kosmosą, kibernetinį saugumą, grafinį dizainą ir daug kitų įdomių dalykų.
Gamtos mokslų fakulteto genetikos studentės, Vilnius iGEM komandos narės Ieva Rauluševičiūtė ir Ieva Savickytė užsiėmime „Susikonstruok mikroorganizmą pats!“ supažindino su nauju sintetinės biologijos mokslu. Vaikai lektores stebino neeilinėmis žiniomis, idėjomis, vaizduote, nesibaigiančiais klausimais.
Orientalistikos centro arabų kalbos dėstytojos ir Artimųjų Rytų studijų koordinatorės Augustės Grižibauskaitės užsiėmime „Nepūsk arabų“ moksleiviai ne tik daugiau sužinojo apie arabus, jų kultūrą ir jiems taikomus stereotipus, bet ir pasimokė svarbiausių arabiškų žodžių bei frazių.
VU Astronomijos observatorijos docento Audriaus Bridžiaus paskaitoje „Mes – ateiviai, arba Kaip mums sekasi kolonizuoti kosmosą?“ Vaikų universiteto studentai praplėtė akiratį ir pagilino žinias apie visatą, planetas, kosminius laivus, astronautus, jų kasdienybę kosmose, žmonių galimybes gyventi kitose planetose.
Gamtos mokslų fakulteto Kartografijos centro profesorė Giedrė Beconytė vaikams surengė praktinį užsiėmimą apie žemėlapius. VU mokslininkai papasakojo, kaip sudaromi žemėlapiai, kaip „sugaunami“ ir žemėlapyje pažymimi legendų ar mitų personažai. Kiekvienam moksleiviui padovanotas Europos mitinių būtybių žemėlapis. Dr. Linas Bevainis pristatė Lietuvoje sukonstruotą bepilotį orlaivį, kuriuo kartografai daro Žemės nuotraukas, o Justina Šavelskienė kvietė pasitikrinti žinias apie Lietuvą kompiuteriniame žaidime, kurį sukūrė VU Kartografijos centro absolventai, dirbantys VĮ „GIS-Centras“.
Šioje sesijoje Vaikų universiteto dalyviai išvydo instrumentų karaliumi vadinamus vargonus. VU Kultūros centro vargonininkas, Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas dr. Vidas Pinkevičius papasakojo apie didžiausius Lietuvos vargonus, jų sandarą, valdymo mechanizmą, daug įdomių dalykų iš muzikos ir vargonų istorijos, pagrojo garsiąją J. S. Bacho Tokatą ir fugą d-moll, netgi „Du gaidelius“. Visiems dalyviams buvo leista pagroti ir pasižiūrėti į vargonų vidų.
Kauno humanitarinio fakulteto dėstytojų paskaitos taip pat sulaukė moksleivių dėmesio. Doktorantės Linos Matusevičienės paskaitoje jaunieji studentai ne tik daugiau sužinojo apie asmeninį biudžetą, bet ir, atlikdami praktinę užduotį, įgijo asmeninių finansų valdymo įgūdžių. Doktorantas Laurynas Dovydaitis paskaitoje „Informacijos sauga, arba Apie ką pamiršta pagalvoti vartotojas“ su besidominčiaisiais kompiuterijos aktualijomis aptarė kibernetinio saugumo realijas ir perspektyvas Lietuvoje. Besidomintieji mitologinėmis būtybėmis doc. Skirmantės Biržietienės paskaitoje išgirdo apie mitologinį turistinį maršrutą „Kur gyvena Antikos dievai“, o geriau su Italija susipažino dr. Stefano Lanzo paskaitoje „Pirmoji pažintis su Bel Paese – Italija“. Doc. Jurgita Kerevičienė paskaitoje „Kaip kalba žmonės ir gyvūnai?“ aiškino, kas yra kalba, kuria bendrauja žmonės, ir kokia yra kalba, kuria žaidžia gyvūnai. Prof. Loreta Ulvydienė mokė kultūrų dialogo – kaip kalbėtis ir susikalbėti multikultūrinėje aplinkoje. Doktorantės Linos Abraitienės praktiniame užsiėmime diskutuota, ar animacinių filmų herojai gali dainuoti lietuviškai, o dr. Jūratės Radavičiūtės vertimo žodžiu dirbtuvėse buvo mokomasi prakalbinti filmų herojus. Dr. Vera Moskaliova moksleivius, besidominčius grafiniu dizainu, supažindino su grafinio dizaino programa Corel Draw ir išmokė pritaikyti nesudėtingas efektų priemones.
Vaikų universiteto paskaitų klausėsi 50 vaikų iš organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Bagaslaviškio, Raguvėlės ir Ukmergės vaikų dienos centrų, tarpininkaujant tarptautinei audito, mokesčių bei verslo konsultacijų paslaugų teikėjai „Ernst & Young Baltic“. Savo įspūdžiais Bagaslaviškio dienos centro vaikai pasidalijo internetinėje svetainėje.
Vaikų universiteto organizatoriai džiaugiasi, kad pavyko šiuos vaikus sudominti dalykais, kurių jie galbūt neišgirs mokykloje, praplėsti jų akiratį, supažindinti su universitetu ir praskaidrinti jų ne visada smagią kasdienybę.
Komentarų nėra. Būk pirmas!