Gegužės 24 d. Valdovų rūmuose paskaitą „Moldova – tarp Rusijos ir Vakarų, tarp taikos ir karo“ skaitys dr. Adamas Eberhardtas, Marko Karpio Rytų Europos studijų centro vadovas, Lenkijos Ministro Pirmininko įgaliotinis reformų paramai Moldovoje. Tai jau penktoji paskaita iš ciklo „Varšuvos – Vilniaus kolokviumai“.
Ar Moldova turi šansų greitai išsivaduoti iš Rusijos įtakos ir paspartinti integraciją su Europos Sąjunga? Kodėl Kremlius grasina šios šalies okupacija? Ar Padniestrės gyventojai bendrauja su kitų Moldovos regionų piliečiais? Ar rumunai norėtų išplėsti savo šalies teritoriją ir ar tai įmanoma padaryti tarptautinės teisės kontekste?
Į šiuos ir kitus klausimus bandys atsakyti žinomas politikos analitikas, kuris vadovauja vienai iš įtakingiausių idėjų kalvių (think tank) Vidurio ir Rytų Europoje – Marko Karpio Rytų Europos studijų centrui.
Šį centrą Lenkijos Respublikos Vyriausybė įsteigė dar 1990 m., iškart po to, kai šalis išsilaisvino iš Kremliaus kontrolės. Plėtojant idėjų kalvę orientuotasi į geriausius pavyzdžius Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vakarų Europoje.
Pagrindinė šios įstaigos užduotis yra analitinės medžiagos – analizių, ekspertizių ir prognozių – apie vykstančius procesus regione rengimas ir teikimas valstybės institucijoms. Centras stebi ir analizuoja tiek politinius, tiek ekonominius bei socialinius įvykius ir procesus. Kaip tyrimo arealai yra įvardijami Rusija, Kaukazas, Centrinė Azija, Vidurio ir Rytų Europa, Balkanai, Vokietija, Baltijos ir Skandinavijos šalys, Kinija, Turkija ir Izraelis. Kasdien idėjų kalvėje dirba keliasdešimt aukščiausios kvalifikacijos tyrėjų, centro veikla yra finansuojama iš biudžeto lėšų.
Įstaigai nuo 2011 m. vadovauja dr. A. Eberhardtas, iš pradžių kaip direktoriaus pavaduotojas, o nuo 2016 m. kaip direktorius. 2021 m. Lenkijos Ministro Pirmininko Mateuszo Morawieckio potvarkiu jis yra paskirtas Įgaliotiniu reformų paramai Moldovos Respublikoje. Jam pavesta koordinuoti ir konsultuoti Lenkijos Respublikos institucijų veiksmus, vykdant platų pagalbos planą Moldovai.
Paskaita vyks lenkų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose gegužės 24 d. 18.00 val. Renginys yra nemokamas. Daugiau informacijos galite rasti Facebook’o paskyroje.
Paskaitų ciklą rengia Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje ir Varšuvos universiteto Rytų Europos centro Vilniaus atstovybė. Vilniaus universitetas yra renginio partneris.
Komentarų nėra. Būk pirmas!