Vasarą bene kiekvienas Vilniaus universiteto fakultetas būsimus savo studentus kviečia į pirmakursių (dar vadinamų fuksais) stovyklas. Ar verta į jas važiuoti, ką naujo jose galima sužinoti, kokia pirmakursių stovyklų istorija, pasakoja Vilniaus universiteto Studentų atstovybės atstovas ryšiams su visuomene Ervinas Spūdys. Susipažinti su pirmakursių stovyklomis galite čia.
Kaip ir kam kilo pirmosios pirmakursių stovyklos idėja, kada tai vyko?
Pirmoji fuksų stovykla buvo surengta prieš trylika metų. Idėją, remiantis to meto užsienio šalių pavyzdžiu, iškėlė ir pirmoji Lietuvoje įgyvendino Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) siekdama užtikrinti sklandų pirmakursių įsiliejimą į universiteto gyvenimą, kadangi baigus mokyklą kyla itin daug įvairiausių klausimų: ar teisingai pasirinkau studijas, iš kokių dalykų jos susideda, kuo skiriasi universiteto sistema nuo mokyklos, kokie dėstytojai dėstys, ką, be studijų, dar galiu veikti universitete ir pan.
Kiek stovyklų dabar organizuojama universitete?
Fuksų stovyklas organizuoja kiekvienas akademinis padalinys (fakultetas), vadinasi, iš viso jų yra 16. Vienuose padaliniuose studijų programų daugiau, kituose – mažiau, todėl į dalį jų gali vykti atrankos, kadangi ne visus, kad ir kaip norėtume, galime priimti dėl riboto vietų skaičiaus stovyklose. Kai norinčių yra daugiau, nei galime priimti, vieni fakultetai priima labiausiai motyvuotus studentus, kiti – atrenka atsitiktinai.
Kokia nauda būsimam studentui iš dalyvavimo pirmakursių stovykloje?
Mūsų tikslas stovyklose – sklandžiai integruoti studentus prieš pradedant naują gyvenimo etapą – studijas universitete. Fuksų stovyklose jie susipažįsta su būsimais kurso draugais, dėstytojais, administracija, taip pat supažindiname su veikla, kuria galima užsiimti greta studijų. Pristatomos universiteto organizacijos, tokios kaip Studentų atstovybė, studentų mokslinės draugijos, studentų korporacijos ir kitos, kuriose galima gilinti turimas žinias ir įgyti naujų. Stovyklų metu pirmakursiams diegiame akademinio sąžiningumo ir etikos, tolerancijos ir bendradarbiavimo principus, kuriais remiasi visa universiteto idėja.
Kokie pagrindiniai tikslai jas organizuojant?
Stovyklos skirtos būtent pirmakursiams, kurie siekia pažinti universitetą iš vidaus dar prieš pradėdami studijuoti. Įstojusiems studentams yra itin daug svarbios akademinės ir socialinės informacijos, su kuria juos supažindina jų kuratoriai – vyresnių kursų studentai. Be to, būna smalsu susipažinti su būsimais kursiokais, pažinti dėstytojus ir procesus, vykstančius universitete. Tad fuksų stovykla – vienintelė ir nepakartojama proga tai padaryti dar prieš atveriant savo fakulteto duris.
Organizuojant stovyklą visuomet pirmenybė teikiama kokybiškam jos turiniui, t. y. tam, kad studentai, sumokėję ir nuvažiavę į stovyklą, gautų ne tik tai, ko tikisi, bet ir dar daugiau, išsivežtų nepamirštamus įspūdžius. Neabejotinai fuksų stovykla yra vienas įsimintiniausių momentų studento gyvenime, tad kiekvienais metais tam intensyviai ruošiamės, organizuojame daugybę mokymų ir užtikriname aukštą organizacinę kokybę bei aukštas kuratorių kompetencijas, o stovyklų kainą nustatome prieinamą studentams.
Kokios pirmakursių stovyklų tradicijos?
Tradiciškai kiekvienoje stovykloje studentai supažindinami su įvairiomis savo padalinio tradicijomis, bendruomene. Pabrėžiame, kad esame dalis geriausio Lietuvoje universiteto, kurio ateitis priklauso ir nuo to, kokie mes būsime studentai. Skatinama studentų saviraiška, aiškiname, kad ne tik universitetas formuoja mus, bet ir mes universitetą.
Ar stovykloje laukia vien pramogos, o gal ir rimti užsiėmimai?
Kiekviena stovykla prasideda nuo įvairiausių susipažinimo, tarpusavio supratimą ir bendradarbiavimą skatinančių žaidimų, vyksta įvairios paskaitos apie studijas, atvyksta dėstytojai, administracija, mokslo, verslo, politikos atstovai. Be abejo, kiekvienoje stovykloje gausu ir pramogų: žaidimų, orientacinių varžybų, tad jos būna ne tik įdomios, intelektualios, bet ir smagios bei aktyvios.
Dėkojame už pokalbį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!