Ekonomikos ir vadybos studijų magistrantai iš Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos susitiko Taline, kur vyko tarptautinis intensyvus kursas „Organizacijų etikos atvejai“.
Šis kursas – tai ne pirmus metus vykdomo tarptautinio projekto Development of Moral Competence in Leadership and Management (liet. Lyderystės ir vadybos moralinės kompetencijos ugdymas), kurį finansuoja Nordplus Higher Education, programa. Atranką sėkmingai įveikę Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ekonomikos ir vadybos studijų magistrantai prieš kursą Taline intensyviai dirbo nuotolinėje aplinkoje: skaitė mokslinius straipsnius organizacijų etikos temomis ir gilinosi į atvejų studijas, kurių metu kelti probleminiai klausimai, susiję su lygiateisiškumo, atsakingos lyderystės, korporatyvinės savanorystės, suinteresuotųjų vadybos įgyvendinimu, aplinkosaugos standartų diegimu. Po parengiamojo etapo studentai susitiko Estijos verslo mokykloje, kur kartu su dėstytojais ieškojo paaiškinimų ir sprendimų identifikuotoms problemoms. Kurso medžiagą papildė ir ekskursija į augančią Estijos informacinių technologijų įmonę „Nortal“, kuri yra pelniusi ne vieną nacionalinį įvertinimą už atsakingą vadybą.
Diskusijų objektas – konkretūs atvejai iš verslo aplinkos
Kurso metu karštas diskusijas kėlė Jyvaskyla universiteto profesorės Anna-Maija Lämsä su kolegomis parengtas Ninos atvejis, kuriuo studentai buvo skatinami atrasti užslėptos, netiesioginės moterų diskriminacijos praktikas. Tokių praktikų pasekmės buvo analizuojamos, taikant Pasaulio ekonomikos forumo kiekvienais metais sudaromą Lyčių atotrūkio indeksą (Gender gap index). Svarstant korporatyvinės psichopatijos atvejus diskusijoje su Rygos tarptautinės ekonomikos ir verslo administravimo mokyklos lektore Julia Bulatova, studentų patirtys išsiskyrė. Suomijos studentams juos identifikuoti savo verslo kontekste sekėsi sunkiau nei studentams iš posovietinių visuomenių. Kita vertus, teigiamų korporatyvinės savanorystės pavyzdžių savo visuomenėse rado visi studentai. Kai kurių iš jų darbinė patirtis buvo reikšmingai platesnė – kurse dalyvavo studentai su vadovavimo ir ilga darbinės veiklos patirtimi.
Projekte dalyvavusių studentų įspūdžiai puikūs
„Kursas buvo įspūdingas, pradedant pirmuoju susipažinimo vakaru restorane su dėstytojais ir studentais iš Suomijos, Latvijos, Estijos, Slovakijos, Gruzijos ir baigiant vizitu į informacinių technologijų kompaniją „Nortal“ paskutinę dieną“, – pasakoja Irena Smetoniutė, studijuojanti Apskaitos, finansų, bankininkystės magistrantūros studijų programoje. Pasak jos, dirbama buvo įdomiai ir intensyviai, analizuojant ir lyginant skirtingų šalių aktualijas: vertybių ir etikos principų taikymą įvairiose organizacijose, įmonių vadovų įtaką bendrovių veiklai, įvairių standartų, padedančių sėkmingai įmonės veiklai, taikymą ir pan. Dalyvių bendravimo ir viešojo kalbėjimo įgūdžiai buvo stiprinami, analizuojant ne tik teorinę medžiagą, bet ir praktinius pavyzdžius, atliekant diskusinio pobūdžio užduotis grupėse.
Irena džiaugiasi, kad kurso metu sėkmingai bendravo skirtingų kultūrų, požiūrių ir išsilavinimo (studijuojantys magistrantūroje ir doktorantūroje), skirtingo amžiaus (nuo 22 iki 50 m.) žmonės, kurie puikiai leido laiką kartu: laisvalaikiu lankė įsimintinas Talino vietas ar atsikvėpė sporto klube.
Kursas Taline labai patiko ir Donatui Bendokui, studijuojančiam Tarptautinio verslo magistrantūroje. Pasak jo, kompetentingi dėstytojai mokėjo ne tik papasakoti, bet ir organizavo įdomias diskusijas, teorinę medžiagą, iliustruodami savo patirties pavyzdžiais. Donatas džiaugiasi, kad kursas buvo labai interaktyvus – kasdien buvo rengiami trumpi pristatymai, vyko diskusijos, situacijų analizės, darbas grupėse. „Viena tema mane itin sudomino, todėl grįžęs į Lietuvą perskaičiau apie ją papildomos literatūros, pažiūrėjau dėstytojos iš Latvijos rekomenduotą filmą“, – akademiniais įspūdžiais iš Talino dalinasi magistrantas.
Projekto partnerių ratas plečiasi
Projekto organizatoriai tikisi, kad Nordplus fondas šiam kursui skirs finansavimą ir 2014 metais. Tada išsiplėtusio partnerių rato – Tamperės ir Jyväskylos, Vilniaus, Kauno technologijos universitetų, Rygos mokytojų ugdymo ir švietimo vadybos akademijos, Estijos verslo, Rygos tarptautinės ekonomikos ir verslo administravimo ir BI Norvegijos verslo mokyklų dėstytojai ir studentai susitiks Osle.
Daugiau informacijos apie projektą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!