Šiandien girdima daug kalbų apie jaunimo verslumo skatinimą. Tačiau daugelis šia tema išsakytų žodžių taip ir lieka neįgyvendinti. Nors neseniausiai atliktos viešosios nuomonės apklausos rodo, kad net 83 proc. 16-25 metų amžiaus moksleivių ir studentų, norėtų įsteigti savo verslą, valdžios iniciatyvų beveik nematyti. Tuo tarpu privatūs verslininkai praeitais metais Lietuvoje pradėjo įgyvendinti pradedančių verslų, dar vadinamų „startup‘ais“, skatinimo programas. Viena tokių programų „StartupHighway“ šiais metais Lietuvoje vyks jau antrą kartą.
Lietuvos jaunimas – verslus
Pasak didžiausios Vidurio ir Rytų Europoje pradedančių verslų skatinimo programos „StartupHighway“ vadovo ir bendraįkūrėjo Roko Tamošiūno, apklausos rodo, kad labiausiai jaunimą vilioja IT, pramogų ir turizmo verslas.
„Lietuvoje su jaunais verslininkais ir projektais dirbame jau ketvirtus metus. Šiandieninis technologijų išplitimas įgalina kūrybingus, smalsius jaunus žmones įžvelgti verslo galimybes, esančias net toli nuo Lietuvos – tai puikiausiai įrodo Lietuvių pasiekimai kituose pradedančių verslų akseleratoriuose Europoje, kuriuose dar 2010 metais lietuviai sudarė 10-15 proc. nugalėtojų. Tokie mūsų tautiečių rezultatai nulėmė ir tai, kad būtent Lietuvoje įkurtas septintas verslo akseleratorius Europoje – „StartupHighway“. Šią pradedančių verslų skatinimo programą praeitų metų gruodį baigė 4 nauji verslai, iš kurių visi buvo susiję su IT sritimi. Šiandien jau esame pradėję paraiškų priėmimo etapą į antrąją programą. Iki balandžio 30 d. iš Lietuvos bei likusios Europos tikimės gauti apie kelis šimtus kandidatūrų. Anketą galima užpildyti mūsų svetainėje www.startuphighway.com“, – teigia R. Tamošiūnas.
Anot programos vadovo, nors Lietuvos jaunimas yra tikrai imlus naujiems dalykams, tačiau nevertėtų užmiršti, kad bet kokiame versle svarbiausia yra jo įgyvendinimas, t.y. komanda. „Stipri, darni komanda yra pati didžiausia projekto vertė, nes net ir geriausia idėja be įgyvendinimo tėra verta tik skatiko. Taip pat komandos negalima tiesiog nukopijuoti, o stipri komanda savo ruožtu gali įgyvendinti ne vieną sėkmingą projektą. Todėl bet kuriam jaunuoliui, norinčiam pradėti savo verslą, patariama susirasti bent vieną patikimą verslo partnerį. Tokį pat reikalavimą keliame ir norintiems dalyvauti „StartupHighway“ programoje“, – sako R. Tamošiūnas.
Akseleratoriai susilaukia pripažinimo
R. Tamošiūnas pabrėžia, kad pradedančių verslų akseleravimo koncepcija yra palyginti nauja: JAV ji pradėta taikyti prieš kiek daugiau nei penkerius metus, Europoje – prieš ketverius, tačiau ji vis dar nėra plačiai paplitusi, o mūsų regione analogiškų projektų praktiškai nėra.
„Šiuo metu sparčiai auga susidomėjimas tokio tipo programomis. Tai pastebime ir tarp jaunų Lietuvos verslininkų. Kaip įsitikinome praeitais metais, šiandien yra palankiausiais metas Lietuvoje vykdyti tokį projektą“, – tvirtina R. Tamošiūnas.
Jis priduria, kad potencialo pradedančių verslų skatinimo programoms vystyti turime daug daugiau, nei atrodytų iš pirmo žvilgsnio.
„Šiandien visi puikiai suprantamame, kiek pradedančiam verslą jaunuoliui gali būti svarbus patyrusio žmogaus patarimas. Programoje „StartupHighway“ dalyvauja daugiau nei 80 patyrusių verslininkų iš visos Europos. Visi jie yra suinteresuoti padėti jauniems žmonėms išvengti klaidų, pasidalinti žiniomis ir kreipti jaunimo iniciatyvumą versliausiu keliu. Dar vienas argumentas, patvirtinantis tokių programų naudingumą: jei vidutiniškai naujos įmonės vystymas trunka apie 12 mėn., tai dalyvavimas tokioje programoje šį terminą sutrumpina iki 3 mėn. Čia svarbus ir programos mentorių vaidmuo – jie ne tik konsultuoja dalyvius, bet ir dalinasi savais kontaktais, pritraukia investicijų, naujų klientų ir pan. Šiemet tarp mūsų partnerių – gerai žinoma JAV kompanija „Amazon.com“, kuri taip pat dalinsis patirtimi”, – dėsto „StartupHighway“ bendraįkūrėjas.
Kodėl „akseleratorius“?
Verslo akseleratorius – tai pradedančių verslų skatinimo programa, paremta mentorių konsultacijomis bei finansine pagalba pradedantiems verslą. Programos tikslas – intensyviai išvystyti verslą nuo idėjos iki pirmųjų pajamų ir pasiūlyti tolimesnės plėtros pagalbą. Kiekvieno projekto finansavimo mechanizmas yra ganėtinai paprastas. Atrinkta verslo idėja bus įvertinama 2 tūkst. eurų, o už kiekvieną projektą vystančios komandos narį – jų gali būti ne mažiau nei du (mokama bus ne daugiau nei už keturis) – bus išmokama po 3 tūkst. eurų. Maksimali investicijų suma, kurios gali tikėtis pradedantys verslininkai, yra net 14 tūkst. eurų (apie 50 000 litų).Už ją programos investuotojai numato prašyti iki 10 proc. akcijų steigiamuose įmonėse. Programos vadovas pabrėžia, kad tai nėra paskola – nesėkmės atveju pinigų nereikės atiduoti. Be to, patalpų nuomą bei kitas verslui būtinas paslaugas (teisines konsultacijas, buhalterines paslaugas, svetainės talpinimą) atrinkti programos dalyviai gaus nemokamai. Programoje gali dalyvauti ir jau veikiančios pradedančios įmonės – „StartupHighway” padės išplėsti verslą visoje Centrinėje ir Rytų Europoje bei lengviau būti pastebėtam tarp didžiausių šio regiono investuotojų.
Programa truks 13 savaičių. Pirmos 5 savaitės bus skirtos intensyviai mentorystei. Kiekvieną darbo dieną į programą atvyks keli mentoriai, kurie susitiks su kiekviena komanda atskirai. Mentoriai konsultuos komandas, padės išgryninti verslo modelį, pasidalins kontaktais ir kitais būdais padės verslams plėstis. Kitos 4 savaitės bus skirtos paties produkto ar paslaugos kūrimui / programavimui. Šiame etape komandos artimiau dirbs su mažesne mentorių grupe ir bus skatinamos bendrauti su potencialiai klientais. Paskutinis programos etapas bus skirtas produkto užbaigimui ir testavimui tarp potencialių klientų. Programa bus vainikuota investuotojų diena Lietuvoje, kurios metu jaunieji verslininkai pristatys savo idėjas potencialiems investuotojams.
Praėjusiais metais virš 200 paraiškų sulaukusi didžiausia regione pradedančių verslų skatinimo programa „StartupHighway“ išvystė 4 naujus verslus, kuriuos kūrė jauni žmonės iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Per tris darbo mėnesius jaunųjų verslininkų komandas konsultavo 76 patyrę verslininkai iš visos Europos. Programos uždarymo renginyje „DemoDay“ dalyvavusios komandos pristatė savo verslus daugiau nei 30 susirinkusių investuotojų. Informacija apie naujas įmones vėliau buvo paskleista papildomai dar 200 investuotojų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!