
Glaudžiai su Vilniaus universiteto Medicinos fakultetu susijusi Vilniaus medicinos draugija 2025-aisiais mini 220 metų įkūrimo sukaktį. Ilgametę tradiciją burti medicinos srities atstovus ir jų organizacijas turinti asociacija nestokoja energijos ir tęsia jau šimtmečius vykdomą mokslinę, akademinę ir švietėjišką veiklą. Minėdama jubiliejinius metus, draugija kviečia į nemokamų sveikatos raštingumo paskaitų ciklą visuomenei „Sveikatos pamokos visiems“, imasi iniciatyvos perkelti organizacijos įkūrėjo Jozefo Franko paminklą ir metų pabaigoje ketina pristatyti parodą Vilniaus universiteto bibliotekoje.
„Nepabijojome imtis lyderystės ir siekiame nuveikti vieną reikšmingiausių darbų, ženklinančių draugijos veiklos sukaktį – tinkamai pagerbti vieno iš pagrindinių Vilniaus medicinos draugijos įkūrėjų, įžymaus gydytojo ir visuomenės veikėjo, ypač nusipelniusio Vilniaus miestui, profesoriaus Jozefo Franko atminimą ir išspręsti klausimą dėl jo paminklo perkėlimo į tinkamą vietą. J. Frankas yra figūra, praktiškai sukūrusi Vilniaus miesto sveikatos sistemą. Jis buvo labai ryškus savo gyvenamu laikotarpiu, bet jo autoritetas, pralenkusios laiką idėjos, drąsa įgyvendinti pokyčius ir šiandien teikia įkvėpimą medikų ir visai akademinei bendruomenei. J. Frankui skirtas paminklas šiuo metu stovi privačiame uždarame kieme ir yra neprieinamas plačiam lankytojų ratui. Draugijai tai jau kuris laikas kelia rūpestį, norime taisyti situaciją ir darome konkrečius žingsnius“, – teigia Vilniaus medicinos draugijos pirmininkas profesorius Algirdas Utkus.
Siūloma atminimui vieta – Vilniaus senamiestis
Draugija ėmėsi iniciatyvos perkelti J. Franko paminklą ir gavo Vilniaus miesto savivaldybės pritarimą idėjai bei projekto rengimui. Bendradarbiaujant su savivaldybe, ieškoma sprendimo, kuri vieta Vilniuje būtų tinkamiausia. Manoma, kad tos vietos turi būti sietinos su Vilniaus senamiesčiu, su J. Franko išvaikščiotomis Didžiąja ir Pilies gatvėmis. Ketinta apsistoti ties istorine vieta Pilies g., kur 1781 m. buvo įkurta pirmoji aukštoji medicinos mokykla Lietuvoje – Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas (Collegium medicum) ir Vilniaus universiteto botanikos sodas. Ši vieta labai tiktų, ji primintų J. Franko čia skaitytas paskaitas medicinos studentams. Taip būtų sukurta patraukli ir išsiskirianti medicinos istorijos kultūrinė erdvė, kuri papildytų jau esamą istorinį miesto atminties vietų tinklą. Gaila, dėl savo interesus aukščiau bendruomenės iškėlusių kelių kiemo sklypo nuomininkų šis sprendimas užtruko.
Kita labai patraukli svarstoma vieta paminklui galėtų būti šalia namo Didžiojoje g. 1, kur gyveno tėvas ir sūnus Frankai. Šis namas iki šiol dar tebežinomas Franko vardu. Draugija tikisi, kad visuomenė palaikys paminklo perkėlimo iniciatyvą ir padės tai įgyvendinti.
Kviečiama į nemokamas medikų paskaitas ir parodą
Kitas ne mažiau svarbus jubiliejinių metų akcentas – kartu su Adomo Mickevičiaus biblioteka organizuojamas sveikatos raštingumo renginių ciklas visuomenei „Sveikatos pamokos visiems“. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami apsilankyti 9 nemokamose paskaitose, kurias skaitys įvairių sričių specialistai – patyrę, ilgą darbo patirtį turintys aukštos kvalifikacijos gydytojai. Atėjusieji į renginius išgirs atsakymus į rūpimus klausimus, išmoks atpažinti pirmuosius ligų simptomus ir imtis tinkamų veiksmų jiems pasireiškus, susipažins su naujausiais mokslu grįstais įrodymais, pažangiais ligų prevencijos ir gydymo metodais. Informaciją apie paskaitų temas bei renginių datas galima rasti bibliotekos ir draugijos internetiniuose tinklalapiuose.
Trečią veiklos šimtmetį skaičiuojančiai Vilniaus medicinos draugijai padėjo išlikti nepavaldi laikui jos misijos svarba ir vertybės. Organizacijoje veikiančius bendraminčius vienija tikslas parodyti visuomenei mokslu grįstų medicinos žinių naudą, mažinti sąmokslo teorijų skleidžiamą nepatikimą informaciją, ugdyti ir puoselėti bendruomeniškumą, kolegiškumą. Šių jubiliejinių veiklos metų ašis – priminti apie organizacijos unikalumą, pabrėžti ją kūrusių asmenybių pastangas išlaikyti sveiką visuomenę ir nepaliauti kalbėti apie tai, kas žmonėms ir jų sveikatai aktualu šiandien, kokios galimybės atsiveria dėl naujausių medicinos mokslo pasiekimų, kaip juos galima taikyti praktikoje.
Stipri draugija – tokia, kuriai prasminga priklausyti
Nors 2025 metai ir jubiliejiniai, tačiau organizacijai teks paskirstyti jėgas, ji tęs ir kasmetines savo veiklas. Bus skelbiamas geriausio mokslo darbo, įdiegto į praktiką, konkursas, kurio laureatas pelnys draugijos valdybos narės prof. Irenos Balčiūnienės įsteigtą piniginę premiją, jau antrus metus skiriamą iš asmeninių lėšų. Toliau bus įgyvendinamas jau trejus gyvavimo metus skaičiuojantis visuomenės sveikatos raštingumui didinti skirtas projektas „Suprasti. Įsitraukti. Klausti: Gestacinis diabetas“, aktualus moterims, sergančioms gestaciniu diabetu, turinčioms riziką juo susirgti ir persirgusioms šia liga. Metų pabaigą vainikuos kartu su Vilniaus universiteto biblioteka kuriama paroda apie Vilniaus medicinos draugijos veiklas bei tradicijų tęstinumą ir 220 metų sukakčiai skirta jubiliejinė konferencija.
„Svarbiausia šiais metais draugijos viduje mums visiems dar labiau susitelkti ir pasikartoti, kodėl esame tai, kas esame, kaip čia atėjome ir ką norime palikti po savęs. Man labai svarbu, kad stiprėtų bendruomeniškumas: atsisukdami į pirmtakus, į vienas kito stiprybes, galime nuveikti daug dalykų, svarbu nesudvejoti, kodėl ir kam visa tai. Sveikatos sektorius ypač išsekintas ilgų darbo valandų, atsakomybių, perdegimo, todėl bendraminčių ratas ir aukštesnių tikslų turėjimas yra mūsų bendruomenės narių vaistai. Pastipriname vienas kitą, pastebime naujus talentus, neleidžiame nuleisti rankų, jei kam svyra, kviečiame kalbėtis ir norime klausytis. Svarbiausia, kad draugija ne tik minėtų konkretų metų skaičių, o tuos metus vis tęstų ir tęstų – kad kiekvienam čia būtų prasminga skirti savo laiką“, – mintimis apie draugijos veiklos pagrindą dalijosi jos pirmininkas prof. A. Utkus.
2011 m. Vilniaus medicinos draugija buvo nominuota „Respublikos“ nacionalinių vertybių rinkimuose kategorijoje „Reiškinys, garsinantis Lietuvą“ ir apdovanota garbės raštu, o už tradicijų puoselėjimą pelnė aukščiausią Vilniaus miesto apdovanojimą – Šv. Kristoforo statulėlę. Ilgametę organizacijos veiklą liudija Vilniaus universiteto bibliotekoje, Vilniaus medicinos draugijos archyve, saugoma draugijos narių registracijos „aukso knyga“ – Liber Aureus Caesareae Societatis Medicae Vilnensis, 2007 m. pripažinta regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektu ir įtraukta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.
Šiuo metu Vilniaus medicinos draugija vienija 14 specialiųjų medicinos draugijų, o jos nariais gali tapti 18 metų sulaukę fiziniai ir juridiniai asmenys, įsipareigoję mokėti nario mokestį ir laikytis įstatų reikalavimų. Tai Vilniaus krašto ir Lietuvos gydytojus, odontologus, visuomenės sveikatos ir kitose sveikatos apsaugos srityse dirbančius specialistus jungianti asociacija, suteikianti galimybę dalintis žiniomis ir klinikine praktika, kurti pridėtinę vertę visuomenei.
Komentarų nėra. Būk pirmas!