Vilnius tampa tikru akademiniu Europos didmiesčiu. Mieste jau dabar mokosi daugybė studentų iš įvairių pasaulio šalių pagal įvairias studentų mainų programas. Dauguma jų atvyksta pagal ERASMUS studentų mainų programą semestrui arba vieniems mokslo metams.
Vilniaus universiteto ekonomikos fakultetas nuo šių metų vasario mėnesio siūlo užsienio studentams magistro laipsnio studijas anglų kalba: „Tarptautinio verslo ekonomika ir vadyba“.
Užsienio studentai, norintys studijuoti „Tarptautinio verslo ekonomikos ir vadybos“ programą, turi būti įgiję pirmosios pakopos aukštąjį išsilavinimą savo šalyje iš ekonomikos, vadybos ar verslo administravimo srities ir, žinoma, gerai mokėti anglų kalbą.
„Norintieji studijuoti turėtų pradėti domėtis iš anksto, likus maždaug devyniems mėnesiams iki studijų programos pradžios, nes tiek užtrunka reikalingų dokumentų tvarkymas“, – teigė VU Tarptautinių programų ir ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Ingrida Kelpšaitė, atsakinga už užsienio studentų priėmimą į Vilniaus universitetą nuosekliosioms studijoms. Taip pat studentai neturėtų pamiršti, kad studijų programa yra mokama – už pusantrų metų studijas magistro laipsniui įgyti studentams iš Europos Sąjungos ir kitų šalių tektų mokėti 3700 eurų.
Apie projektą plačiau papasakojo vienas iš jo iniciatorių, Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto magistrantūros studijų prodekanas doc. dr. Algirdas MIŠKINIS.
Kaip gimė tokio projekto idėja?
Daugumos Europos ir pasaulio šalių akademinėje praktikoje studijų programos užsieniečiams anglų kalba plačiai taikomos. Siekdami neatsilikti nuo kitų šalių, sugalvojome tokią programą įdiegti ir VU Ekonomikos fakultete. Toks žingsnis susilaukė didelio užsienio šalių studentų dėmesio, nes įdiegus programą būtų įmanoma dar glaudžiau bendradarbiauti su užsienio universitetais, nes svarbiausia bendradarbiavimo dalis – studentų mainai. Užmezgėme ryšius su Airijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Nyderlandų, JAV ir kitų šalių aukštojo mokslo įstaigomis. Tai itin svarbu siekiant įgyvendinti mūsų viziją – paversti VU aktyviu tarptautinės studijų rinkos dalyviu. Norime ir tikimės, kad VU bus dar labiau žinomas ir gerbiamas Europos akademinėje bendruomenėje.
Kokios studijų programos siūlomos būsimiesiems magistrantams?
Vasario mėnesį pasiūlėme magistrantūros studijas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete, o nuo rudens semestro – ir VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute. Manome, kad esame pasirengę suteikti aukšto lygio išsilavinimą studentams. To siekdami kviečiame užsienio dėstytojus prisidėti prie mūsų kolektyvo. Tikimės, kad rodydami tokią iniciatyvą paskatinsime ir kitus fakultetus kurti tarptautines programas.
Kokie sunkumai sukliudė pradėti programą nuo mokslo metų pradžios?
Pagrindine kliūtimi tapo biurokratizmas, įsigalėjęs mūsų valstybėje. Vien parengti, derinti ir patvirtinti projektą atėmė metus laiko. Taip pat ilgai trunka ir studentus atgraso ilga dokumentų tvarkymo procedūra. Žinoma, kaltinti Švietimo ministerijos negalime, nes ji elgiasi pagal įstatymus, tačiau realios pagalbos nesulaukėme. Ketiname kreiptis į Vyriausybę dėl tvarkos supaprastinimo, kad ateityje studentams būtų paprasčiau atvykti ir studijuoti VU.
Ar nesibaiminama, kad aukštos kainos taip pat gali sukliudyti sėkmingai vykdyti programą?
Studijos, siekiant įgyti magistro laipsnį, daugelyje valstybių yra mokamos, o mes manome, kad mūsų kaina yra labai konkurencinga. Pavyzdžiui, amerikiečių studentui mūsų studijos gali atrodyti netgi pigios, todėl kaina neturėtų būti kliūtis. Šį pavasarį studijas pradės 9 studentai, tarp kurių yra studentų iš Vokietijos bei Kroatijos. Ateityje šios studijos, kaip ir kitos, bus pradedamos rugsėjo 1 d. Planuojame, kad bendras programos studentų skaičius ilgainiui pasieks 25.
Ar užtenka informacijos užsienio studentams? Kaip ji juos pasiekia?
Stengiamės platinti informaciją per mūsų partnerius užsienyje, pasitelkiame į pagalbą ir ambasadas. Taip pat informacija užsienio studentams pasiekiama ir internetu – tereikia užsukti į Universiteto tinklalapį www.vu.lt/en.
Jei projektas pasiteisins, ar ateityje bus organizuojamos studijų programos bakalauro laipsniui įgyti?
Na, nenorėčiau prognozuoti taip toli į priekį. Pirmiausia reikia įgyvendinti tai, ką esame užsibrėžę. Be to, bakalauro studijos sukeltų daug daugiau galvosūkių, kadangi neturime pakankamai dėstytojų, galinčių dėstyti viso kurso programą anglų kalba.
Abu projekto iniciatoriai, doc. dr. Algirdas Miškinis iš Ekonomikos fakulteto ir doc. dr. Aušra Rauličkytė iš Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto, įdėję daug darbo ir pastangų, kad projektas būtų paruoštas, teigia, jog studijos bus pradėtos net esant minimaliam norinčių studijuoti užsieniečių skaičiui. TSPMI savo studijų programoje Master in Eastern and Central European Studies kviečia studijuoti ir lietuvius, ne tik užsieniečius.
Savo ruožtu studentai, Lietuvoje studijuojantys pagal ERASMUS studijų mainų programą, teigia, kad perspektyvos tęsti mokslus Lietuvoje juos domintų, tačiau jie prasitarė, kad keblumai, kylantys tvarkant reikalingus dokumentus, kartais išties verčia nuleisti rankas ir pagalvoti apie kitas galimybes…
Komentarų nėra. Būk pirmas!