Kasmet sudaromuose „Times Higher Education’s“ (THE) dalykiniuose reitinguose, kuriuose pagal skirtingas mokslo sritis vertinama 1512 viso pasaulio institucijų, Vilniaus universitetas (VU) šiemet reitinguojamas keturiose naujose pozicijose ir stabiliai išlaiko aukštą reitingą gyvybės mokslų srityje.
„Galime džiaugtis ne tik tuo, kad tradiciškai išlaikėme aukštas pozicijas gyvybės mokslų srityje, bet ir tuo, kad sulaukėme išties gero rezultato pirmą kartą vertintoje humanitarinių mokslų srityje. Tai įrodo universiteto visapusiškumą, studijų ir mokslo kokybę bei rimtą potencialą siekiant įsitvirtinti tarptautiniu lygmeniu“, – rezultatus komentavo VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas.
Šiemet VU įvertintas septyniose iš 11 sričių ir jau ne vienerius metus stabiliai išlaiko aukštas pozicijas gyvybės mokslų (Life Sciences) srityje, užimdamas 301–400 vietą tarp geriausių pasaulio aukštųjų mokyklų. Meno ir humanitarinėje (Arts and Humanities) srityje VU reitinguojamas pirmą kartą ir yra 401–500 vietoje, nedaug atsilieka ir sveikatos (Clinical and Health) srityje, kurioje patenka į 501–600 vietą.
Taip pat pirmą kartą VU reitingai pateikti verslo ir ekonomikos (Business and Economics) bei socialinių mokslų (Social Sciences) srityse (601+ vietos) ir informatikos mokslų srityje (Computer Science, 601–800 vieta). Fizinių mokslų (Physical Sciences) srityje VU šiemet patenka į 801–1000 vietą.
THE dalykiniai reitingai sudaromi pagal 13 kruopščiai parengtų veiklos rodiklių, kurie skirstomi į penkias sritis. Vertinamas mokymas ir mokymosi aplinka, atliktų mokslinių tyrimų kiekis pagal tyrimų apimtis, gaunamos pajamos ir reputacija. Atsižvelgiama į parengtų tyrimų citavimo dažnumą, tarptautiškumą pagal institucijoje dirbančius, studijuojančius užsieniečius ir su užsienio mokslininkais bendradarbiaujant atliekamus tyrimus. Dar vienas vertinimo rodiklis yra žinių perdavimo kokybė ir institucijos kuriama pridėtinė vertė šalies ekonomikai.
THE pasaulio universitetų reitingai yra vieninteliai pasaulinės veiklos rezultatų rengėjai, vertinantys intensyvia moksline veikla pasižyminčius universitetus pagal pagrindines jų misijas – mokymą, mokslinius tyrimus, žinių perdavimą ir tarptautiškumą.
Komentarų: 15
2020-10-28 14:36
Labai juokinga :)“Meno ir humanitarinėje (Arts and Humanities) srityje VU reitinguojamas pirmą kartą ir yra 401–500 vietoje, nedaug atsilieka ir sveikatos (Clinical and Health) srityje, kurioje patenka į 501–600 vietą.
Taip pat pirmą kartą VU reitingai pateikti verslo ir ekonomikos (Business and Economics) bei socialinių mokslų (Social Sciences) srityse (601+ vietos) ir informatikos mokslų srityje (Computer Science, 601–800 vieta). Fizinių mokslų (Physical Sciences) srityje VU šiemet patenka [tik] į 801–1000 vietą.”
Labai juokinga – kai prisimeni nuolatinį kolegų “techniukų” burnojimą, kad tai humanitariniai ir socialiniai mokslai trukdo universitetui pakilti aukščiau reitinguose…. Kaip ten Evangelijoje sakoma apie rastą savoje akyje vs. šapą svetimoje? :-)
2020-10-28 19:43
Nieko juokingo:(Galima uzimti pvz. 5 vieta tarp 10-ies dalyviu, o galima uzimti 15 vieta tarp100 dalyviu.
2020-10-29 09:48
Ne neNe apie tai kalba, puikiai žinote, kad reitingas ne 5 iš 10. Kalba apie tai, kad humanitarai nuolat žeminami, o iš esmės tempia universitetą ant savo pečių. Suprantu, kad technariamas tai skuduru per veidą (prisimenu, kaip buvęs rektorius šią informaciją išstenėdavo per sukąstus dantis), bet reikia mokėti pažvelgti realybei į akis ir nusiimti raudoną kepurę.
2020-10-29 12:42
MikasPagal THE reitingus, gyvybės mokslų srityje VU yra 301-400 pozicijoje iš 895, fizinių mokslų – 801-1000 iš 1149, menų ir humanitarinių mokslų srityje – 401-500 pozicijoje iš 565 reitinguotų universitetų. Tiesa, pagal dabartinį rektorių, lyg ir reikėtų “vengti ydingų dichotomijų” tarp tiksliųjų ir HS mokslų.
Apie ką straipsnyje nutylima, tai jog bendrame reitinge VU užima 801-1000 poziciją, tokią pačią kaip ir VGTU, iš 1526, o mūsų mėgstamas siekinys Tartu universitetas – 251-300 pozicijoje, tad gal vertėtų ne tuščiai ginčytis, o susitelkti ir dirbti ties studijų ir mokslo kokybės gerinimu?
2020-10-29 15:55
Kas be koTamstos pasiūlymą “ne tuščiai ginčytis” reikėtų papildyti pasiūlymu “techniukams” kiek nuleisti nosį ir prikasti liežuvį, užuot mėginus visą universitetą padaryti pagal “savo paveikslą ir panašumą”.
Kai dėl susitelkimo ir darbo, tai ši frazė, žinoma, yra universali -tinka ir universitetui, ir laidojimo namams :)- tačiau, jei norima aukštesnių reitingų, vertėtų pasigilinti, už ką jie duodami. Gal nustebsite, bet ne vien už mokslo ir studijų kokybę.
Pavyzdžiui, QS reitinge Vilniaus universitetas yra 423 vietoje, o štai Baltarusijos Valstybinis Universitetas – 317-oje (aukščiau nei Varšuvos ar Jogailaičių universitetai Lenkijoje). O Kazachstano nacionalinis universitetas …net 165 vietoje – apie ką mes, regis, net svajoti nedrįstame (bent jau ne artimiausiais dešimtmečiais):). Ką, gal Minske ir Alma Atoje aukštesnė mokslo bei studijų kokybė? Neskubėkite, prieš pasijusdami menkaverčiais, išsiaiškinkite, kaip tie reitingai sudaromi. Gal kiek sušvelnės ta reitingų vaikymosi karštinė :-)
2020-11-01 19:49
Saulius“Kalba apie tai, kad humanitarai nuolat žeminami, o iš esmės tempia universitetą ant savo pečių.” Šitoj frazėj iš karto du kognityviniai disonansai: 1. Rektorius gi istorikas, ar kažkas žemina Rektorių? Nepastebėjau; 2. Siauroki tie petukai, iš visų pusių žiūrint, tik veidrodyje kažkaip keistai išplatėjantys. Gal todėl jei ir tempia, tai ne visai į gretą su likusiu pasauliu.
2020-10-30 11:04
vidutinokasPritariu 100%. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad fiziniuose moksluose kreivai žiūrima į mokslo vertinimą. Labai Lietuviškai ir ne vakarietiškai. Pvz., konferencijų neužskaito kaip publikacijų (scopus ir kt. indexai nevertinami) – todėl normaliai ir nesipublikuoja jaunimas (stengiasi publikuotis vietiniuose laikraščiuose, atsiprašau “žurnaluose”), kurios ir teskaito ex soviet union.
Kol LMT nepradės fiziniams mokslams įskaityti greitesnes apsukas turinčias konferencijas (pvz., scopus ir k.t. panašias) tol ir vilksimės “tiksliukai/fiziukai/techniukai” gale. Tartu senai sutvarkė tai, o mes kaip Gūdžiais dovietiais laikais.
Rekomenduoju pasižiūrėti skandinavijos šalių (Danijos, Suomijos) mokslo rodiklių vertinimo principus – skirtumas matysis labai akivaizdžiai kodėl TIKSLIUKAI ATSILIEKA.
2020-10-29 18:02
copy > Kas be koDėl to į reitingus ir reikia žiūrėti protingai-analitiškai, ką “technariai” ir daro: naudoja svertinius rodiklius ar žiūri į esmę. O humanitarai niekaip neišmoksta/nenori mastyti. VU humanitarai pakyla reitinge dėka vieno subjektyvaus kriterijaus, kuris turi mažai ką bendro su mokslo kokybe (toje srityje) t.y. pagal užsieniečių dirbančių lingvistinėse katedrose ir dėstančių skirtingomis kalbomis skaičių. Dėl tos pačios “užsieniečių” priežasties Baltarusijos ir Rusijos universitetai yra aukštai reitinguose, nes ten studijuoja ir dirba ta pačia rusų kalba kalbantys, bet ofialiai – užsieniečiai. Tai va, kai atsiskirs žemaičiai ir atvažiuos studijuoti į VU jau iš kitos valstybės, VU darbo “kokybė” stebuklingai pašoks iki lubų… :) Tačiau jei žiūrėti į objektyvius mokslo vertinimo rodiklius, pvz tarptautinį citavimą, kas ir rodo realų daromo mokslo pripažinimą ir naudojimą, tai mūsų humanitarai neturi kuo pasidžiaugti. Apie tai visada ir kalbama, kad bendrai paėmus VU citavimo rodikliai yra prasti, nes vien tik fizikos fakultetas ir GMC tempia VU iš balos. ir kai tuos citavimus padalina iš darbuotojų skaičiau (tame tarpe ir humanitarų) gaunasi šššš Taigi jeigu VU fizikai, chemikai ir gamtamokslininkai atsiskirtų į mažą gamtamokslinį universitetą tai jie reitinguose būtų kažkur apie 200 vietą iškart (maždaugh kur Tartu universitetas). O likęs be gamtamokslininkų VU dinktų iš reitingų arba būtų panašioje ar žemesnėje vietoje kaip VDU.
2020-11-20 15:58
Kas be koTamstos postas kaip tik ir patvirtina tai, kad tų reitingų (ar QS, ar THE, ar dar kitokių – jų gi yra visa eilė) vaikymasis, kurį ypač išpažino ankstesnis rektorius (“technarius”, beje :-), yra ganėtinai beprasmiškas.
Beje, dėl citavimų: panagrinėkite ir nustebsite, kad neretai straipsnis “aukštesnio reitingo” (ir čia tie reitingai…ir taipgi dirbtinoki) žurnale susilaukia gerokai mažiau citavimo, negu straipsnis “žemesnio reitingo” žurnale. Dar viena vinis į tą “prestižo” vaikymosi (atvirai kalbant: akademinio snobizmo) darželį…
2020-11-20 16:04
to copyJei jau taip “analitiškai” žiūrite į tuos reitingus, tai gal pagaliau (kaip nors -kada nors) “techniukams” pavyks suprasti, kad tie reitingai NĖRA skirti _tik_ mokslo kokybei vertinti.
Ir negali būti tik tam skirti, nes universitetas nėra vien mokslo darymo įstaiga (skirkite nuo MTI), bet jo svarbi (ne mažiau svarbi, jei ne daugiau) misija taipgi yra studijos. Beje, svarbi ir mokslo taikomoji veikla.
2020-10-29 18:26
copyO kai dar prijungs Šiaulių darmojedus… tai bus kas bus. Rektorius gali jau dabar ruošti pasiaiškinimą žiniasklaidai, nes tai atsitiks per jo kadenciją.
2020-10-30 11:22
dockerisBeje, THE vertina mokslą šitaip: The data include more than 23,400 academic journals indexed by Elsevier’s Scopus database and all indexed publications between….
O LMT+ VU, tiksliesiems vertina tik WoS kuris, nebūtinai persidengia. Tuo pačiu konferencijos neįskaičiuojamos, o šiuo atveju būtų labai svarbios ;) reitinge.
Tai sėkmės rektoriui įgalinant Fiziniams mokslams (ypač infromatikai) įkalbėti LMT kad pakeistų požiūrį į informatikų vertinimą.
2020-10-30 13:33
ArvydasYra kaip yra.Tai kol kas.Toliau laukiamas krytimas ir jo laukt ilgai neteks.Dabartiniam VU tona duoda dirbantieji ateje iki 2008 metu,kurie turejo gera parengima dar ir mokyklose.Po to kas tapo-patys matom- nieko gero.Mokyklose,net ir prestizinese paruosimas baisus.Be anglu geresnes kalbos ziniu visur kitur nbaisu.Taip kad ir VU po to,kai baigs dirbe dabartiniai darbuotojai,destytojai tapsim kaip ir Mongolijos.Albanijos,Moldavijos,Eritrejos ar dar kuriu ten valstybiu universitetai.Ten gi irgi yra universitetai,jie reitinguojami ir giriasi savais pasiekimais.
2020-10-30 14:08
sssJuokinga skaityti, kad kazkas svajoja apie Scopus. Jeigu publikuojates geruose zurnaluose, jie tikrai pateks i Scopus ir nebus jokiu problemu. O jei kazkokiuose neaiskiuose, tai visada bus kalta LMT. Jau dabar socialiniuose bet kas gali buti profesoriumi, nes nera jokiu normaliu reikalavimu. Kokia prasme is to auksto reitingo, jeigu viskas bus Scopus lygio kaip kokioje Ukrainoje?
2020-11-22 10:31
O je?“Kaip kokioje Ukrainoje”? Tamstos žiniai, Kijevo universitetas QS reitinge vertinamas kaip turintis “Very high researvh output”. Tuo tarpu VU …oi, vej, gewalt: tik kaip turintis “High research output”… Tad gal derėtų, užuot iš aukšto žvelgus į tą “kažkokią Ukrainą”, pamėginti ją pasivyti? :-)