2024 m. QS pasaulio universitetų reitinge antrą kartą įvertinti universitetų tvarumo rodikliai. Šiemet Vilniaus universitetas (VU) iš vertintų 1403 aukštojo mokslo institucijų QS tvarumo reitinge pakilo į 474 vietą (pernai buvo 601) ir yra pirmoje vietoje tarp Lietuvoje reitinguotų universitetų.
Pernai pirmą kartą pasirodęs QS tvarumo reitingas buvo sudaromas įvertinus du – poveikio aplinkai ir poveikio visuomenei rodiklius. Šiemet prie šių dviejų prisidėjo dar vienas – tvaraus valdymo (angl. Governance) rodiklis.
Aukštosios mokyklos poveikis visuomenei nustatomas atsižvelgiant į 5 kategorijas: įdarbinimo ir galimybių, lygybės, gyvenimo kokybės, poveikio švietimui ir dalijimosi žiniomis. Tuo tarpu poveikis aplinkai matuojamas pasitelkus mokymosi tvarumo, institucijos tvarumo ir tvarumo tyrimų duomenis. Tvarus valdymas vertinamas atsižvelgiant į tai, ar institucija vadovaujasi atviru sprendimų priėmimo principu, palaiko etišką organizacinę kultūrą, turi studentų atstovus universiteto valdymo organuose, finansinį skaidrumą. Pagal tvaraus valdymo rodiklį VU yra 481 vietoje.
Poveikio aplinkai rodiklis atspindi, ar institucija rengia strategijas, atlieka mokslinius tyrimus ir vykdo edukacines veiklas atsižvelgdama į aplinką. Šiam rodikliui nustatyti naudojami bendri QS reitingų, pačių universitetų, Nyderlandų analitikų „Elsevier“ ir pasaulinių organizacijų, tokių kaip UNESCO ir Pasaulio bankas, duomenys. Pagal poveikį aplinkai VU geriausiai yra vertinamas aplinkos tvarumas (angl. Environmental Sustainability, 254 vieta).
Aukštųjų mokyklų poveikis visuomenei vertinamas atsižvelgiant į įvairius institucijos veiklos aspektus užtikrinant socialinę pažangą ir kokybišką švietimą. Pagal poveikio visuomenei rodiklį VU užima 492 vietą, o aukščiausią rezultatą pasiekė mokslo poveikio kategorijoje (385 vieta). Šioje, kaip ir aplinkosaugos bei valdymo, kategorijoje buvo derinami QS, institucijų, „Elsevier“ ir tokių organizacijų kaip UNESCO bei Pasaulio bankas duomenys.
Kad patektų į tvarumo reitingą, aukštojo mokslo institucijos turi atitikti šiuos kriterijus: būti įsipareigojusios švelninti klimato kaitos krizę, būti įrodžiusios mokslinių tyrimų kultūros suderinamumą su Jungtinių Tautų (JT) numatytais darnaus vystymosi rodikliais (SDG), būti QS reitingų dalyvės.
Universitetų tvarumo reitingas visų pirma suteikia galimybę įvertinti, kurios institucijos yra faktiškai įsipareigojusios savo veiklą vykdyti tvariau. Šis įsipareigojimas taip pat turi būti patvirtintas išorinių įrodymų – nuo universiteto absolventų daromo poveikio mokslui ir technologijoms sprendžiant klimato kaitos problemas iki mokslinių tyrimų, atliekamų įgyvendinant 17 JT darnaus vystymosi tikslų.
Galiausiai vertinamas universitetų, kaip švietimo ir mokslinių tyrimų centrų, socialinis, aplinkosauginis ir valdymo poveikis, o kartu aukštųjų mokyklų, kaip pagrindinių darbdavių, sprendžiančių veiklos tvarumo uždavinius, poveikis visuomenei.
Komentarų nėra. Būk pirmas!