Vilniaus universitetas (VU) sulaukė ypatingo Europos branduolinių tyrimų organizacijos (CERN) pripažinimo. Rugsėjo 2 d. vienbalsiu LHCb kolaboracijos tarybos sprendimu VU buvo priimtas kaip naujas šio prestižinio eksperimento institutas. Tai istorinė akimirka Lietuvos mokslo bendruomenei ir svarbus žingsnis stiprinant šalies dalyvavimą tarptautiniuose mokslo projektuose.
VU dalyvavimas LHCb kolaboracijoje
Ženevoje įsikūręs CERN yra didžiausias pasaulyje dalelių fizikos tyrimų centras. Šioje organizacijoje mokslininkai atlieka eksperimentus, siekdami suprasti fundamentaliąsias Visatos daleles ir sąveikas tarp jų. Vienas iš svarbiausių CERN projektų – Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (LHC), kuris leidžia tyrinėti protonų susidūrimus ir taip ieškoti naujų dalelių bei reiškinių.
Lietuvos dalelių fizikos konsorciumo iniciatyva šiemet VU Fotonikos ir nanotechnologijų institute buvo įkurta CERN LHCb eksperimentinė grupė – LHCb Vilnius, kurios vadovu paskirtas LHCb ilgametis narys, mokslininkas dr. Mindaugas Šarpis.
Dr. Mindaugas Šarpis
Jis apsigynė disertaciją Bonos universitete, Vokietijoje, tačiau nuo šių metų pradžios grįžo atlikti tyrimų į Lietuvą. Rugsėjo pradžioje vizito CERN metu grupės vadovas LHCb kolaboracijos tarybai pristatė VU esamą ir planuojamą infrastruktūrą ir grįžo į Lietuvą su tarybos sprendimu paskelbti VU Fizikos fakultetą oficialiu CERN LHCb eksperimento institutu.
LHCb eksperimento reikšmė VU
Šis pripažinimas VU suteiks unikalią galimybę tiesiogiai dalyvauti viename svarbiausių pasaulinių dalelių fizikos eksperimentų. VU studentai ir mokslininkai turės prieigą prie LHCb detektoriaus surinktų duomenų. Be to, šis prisijungimas sukuria galimybę dalyvauti LHCb detektoriaus tobulinimo darbuose. Tai suteiks mokslininkams prieigą prie pažangiausių technologijų ir skatins tarptautinį bendradarbiavimą. VU studentai ir tyrėjai galės vykti į stažuotes CERN, dalyvauti aukšto lygio mokymuose ir konferencijose, ten pristatyti savo tyrimus ir megzti kontaktus.
Šis bendradarbiavimas su CERN ne tik stiprina VU tarptautinį įvaizdį, bet ir atveria naujas galimybes Lietuvos mokslui. Tapęs LHCb nariu, VU prisijungia prie pasaulinio lygio mokslinių tyrimų ir padeda Lietuvai užimti svarbesnę vietą tarptautinėje mokslo arenoje.
Lietuvos dalelių fizikos konsorciumas, kurio dalimi yra ir Vilniaus universitetas, vienija šalies mokslininkus, aktyviai dalyvaujančius dalelių fizikos tyrimuose. Šis konsorciumas bendradarbiauja su CERN bei kitomis tarptautinėmis organizacijomis ir siekia plėsti Lietuvos dalelių fizikos tyrimų apimtis.
Komentarų nėra. Būk pirmas!