Steigti Vilniaus universiteto Orientalistikos centre Šiuolaikinės Vidurinės Azijos studijų centrą (ŠVASC) buvo nuspręsta praėjusių metų rugsėjį, o šiandien šis centras jau gali pasidžiaugti pirmais nuveiktais darbais. Pasak centro administratoriaus Mindaugo Pauliuko, Vidurinės Azijos regionas yra labai įdomus, ir nors kartais atrodo, kad Lietuvoje apie jį yra žinoma kiek daugiau, negu apie kitus kraštus, visuomenės žinios apie šį regioną dažniausiai yra gana paviršutiniškos.
Ypatingas dėmesys – kultūrai
Šiuolaikinės Vidurinės Azijos tyrimų centro įsteigimą palaikė Vilniaus universiteto vadovybė, jo atsiradimu džiaugtasi ir aukščiausiu lygiu. M. Pauliuko teigimu, buvo jaučiamas tiek Seimo, tiek Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijų palaikymas. „Lietuvoje suprasta, kad Vidurinės Azijos regionas yra svarbus. Norint plėtoti bendradarbiavimą su juo būtina išmanyti ne tik ekonominę ir politinę, bet ir kultūrinę šio regiono specifiką. Tai padeda suprasti, kodėl žmonės elgiasi vienaip, o ne kitaip“, – pažymi M. Pauliukas.
ŠVASC kaip vieną iš savo pagrindinių uždavinių nurodo informacijos apie tiriamą regioną kaupimą. Jis siūlo Vilniaus universiteto studentams rinktis laisvai pasirenkamuosius dalykus. „Šiuo metu mes rudens semestre siūlome du kursus apie Vidurinės Azijos regiono kultūras, pavasario semestre siūlome kursą apie regiono religiją – islamą“, – sako M. Pauliukas. Jis pabrėžia, kad centras planuoja plėsti siūlomų dalykų, susijusių su Vidurinės Azijos regiono kultūra, spektrą.
Vidurinė Azija – ne visai svetima
Lietuva turi nemažai ryšių ir sąsajų su Vidurinės Azijos regionu. Pirmiausia tai ryšiai, susiformavę per bendros istorijos laikotarpį, kai ir Baltijos šalys, ir didžioji dauguma Vidurinės Azijos šalių atsidūrė Sovietų Sąjungoje. Deja, neretai tos sąsajos buvo paženklintos tragedijos atspalviu. „Nemažai lietuvių buvo ištremta į Kazachstano stepes, taip pat ir į Tadžikistaną“, – primena M. Pauliukas. Tačiau lietuviai paliko ir ryškų pėdsaką tų šalių gyvenime, kultūroje. „Pavyzdžiui, galima paminėti Kirgizijoje gyvenusį ir kūrusį žymų režisierių Algimantą Vidugirį, apie kurį pas mus mažai kas žino“, – pasakoja M. Pauliukas.
Tačiau Vidurinės Azijos regionas beveik nežinomas šiandieniams studentams, kurie gimė jau po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. „Pastebiu, kad studentams šis regionas yra egzotiškas“, – pažymi M. Pauliukas.
Šiuolaikinės Vidurinės Azijos studijų centro veikloje yra įtvirtintas ir strateginis mokslinis interesas. „Mes pozicionuojame save kaip šio regiono ekspertus. Be to, niekas aplinkui – nei mūsų šalyje, nei kaimyninėse – daugiau netyrinėja šio regiono kultūrologiškai taip tikslingai, kaip tai darome mes. Artimiausias panašus tyrimų centras, mūsų duomenimis, yra Prancūzijoje“, – pažymi M. Pauliukas.
Kinas padeda suprasti kitus kraštus
Viena iš edukacinių iniciatyvų, kuria gali pasigirti ŠVASC, yra rengiamos viešos regiono šalių kino filmų peržiūros. „Kinas yra viena iš galimybių geriau susipažinti su regionu. Jis padeda perteikti vienos ar kitos šalies dvasią, leidžia pamatyti tam tikrą specifiką“, – pažymi M. Pauliukas. Pasak jo, peržiūroms parenkamos nepolitizuotos juostos. Seansai prasidėjo vasario viduryje nuo Kazachstane sukurtų filmų demonstravimo. Kazachų filmai bus rodomi penktadieniais iki kovo vidurio, o tada planuojama rodyti Uzbekistane, Tadžikistane ir Turkmėnistane sukurtus filmus. „Taip mes per semestrą po truputį supažindinsime studentus ir visus besidominčius su šių šalių kinu“, – sako M. Pauliukas.
Šiuolaikinės Vidurinės Azijos studijų centro veiklos darbotvarkėje numatytos ir viešos paskaitos. Artimiausia jų įvyks vasario 29 d., kai savo įžvalgomis su Vilniaus universiteto bendruomene pasidalys Europos Sąjungos misijos Afganistane vadovas Vygaudas Ušackas (Afganistanas irgi priskiriamas prie Vidurinės Azijos regiono). M. Pauliukas pažymėjo, kad Šiuolaikinės Vidurinės Azijos tyrimų centras kartais sulaukia ir verslininkų, norinčių investuoti šiame regione, skambučių. Pasak centro administratoriaus, ŠVASC yra atviras ir pasirengęs bendrauti su visais, kuriems Vidurinės Azijos regionas rūpi ir yra įdomus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!