Birželio 5 d. (ketvirtadienį) 15.00 val. vyks Vilniaus universiteto Orientalistikos centro bibliotekos ir Alfredo Binderio (Šveicarija) Azijos studijų kolekcijos pristatymas. Orientalistikos centro biblioteka – šiuo metu didžiausia orientalistinė mokslinė biblioteka Lietuvoje ir Baltijos šalyse.
Prieš 15 metų pradėtą kaupti mokslinės ir mokomosios Azijos kalbų, kultūrų, religijų, filosofijos, antropologijos ir meno istorijos kolekciją sudaro per 10 tūks. knygų ir meno albumų, virš 3000 mokslinių ir kitų žurnalų, Azijos kinematografo filmų ir kultūros populiarinimo laikmenų. Fondus sudarančių spaudinių ir laikmenų kalbų įvairovė bene didžiausia tarp visų specializuotų VU padalinių bibliotekų: čia sukaupta leidinių ne tik pagrindinėmis Vakarų Europos, bet ir japonų, kinų, sanskrito, hindi, pali, korėjiečių, persų, arabų, tibetiečių, mongolų, tailandiečių, pandžabi, kitomis retesnėmis Azijos kalbomis. Bibliotekos fondus sudaro keletas asmeninių kolekcijų.
Sovietiniu laikotarpiu Azijos kultūros ir kalbos, išskyrus sanskritą, Vilniaus universitete nebuvo studijuojamos, todėl nebuvo poreikio nuosekliai kaupti ir Azijos studijų fondus. Ši veikla suaktyvėjo 1993 metais įkūrus Orientalistikos centrą, nors pirmuosius septynetą metų iki 2000 m., kada OC pradėta vykdyti lyginamųjų Azijos studijų bakalauro studijų programa ir pasirodė pirmasis Rytų kultūrų studijų almanachas Acta Orientalia Vilnensia, Centro bibliotekos fondus tesudarė apie tūkstantį spaudinių, daugiausia japonologijos tematika, gautų pagal Japonijos fondo paramos programas. 2003 m. Centrui persikėlus į naujas patalpas L. Gucevičiaus kiemelio prieigose, nedidelis bibliotekos fondas perkeltas į vieną iš auditorijų. Ateityje planuojama bibliotekos patalpas išplėsti, kad visi leidiniai būtų prieinami atviruose fonduose.
Bibliotekos fondai nuolat papildomi įsigijamais naujais ir dovanotais leidiniais. Kasmet biblioteka pasipildo virš 100 spaudinių ir elektroninių laikmenų, gaunamų pagal Korėjos fondo „Korėjistikos studijų išteklių” programą. Prie indologinės sekcijos fondų gausinimo prisideda Indijos ambasados ir Indijos kultūrinio bendradarbiavimo tarybos (ICCR) dėka pagal Centro pedagogų ir moklininkų poreikį perkamos Indijos leidyklose išleistos knygos. Iš šalių, su kuriomis bendradarbiauja Orientalistikos centras, neabejotinai daugiausia valstybinių mokslo ir studijų užsienyje rėmimo programų vykdoma Japonijoje. OC biblioteka nuolat papildoma mokomąja literatūra pagal Japonijos fondo Mokomosios medžiagos sklaidos programą, japonų literatūros vertimų į Europos kalbas (anglų, vokiečių, prancūzų, rusų) programą. Dukart OC bibliotekai buvo padovanota didžioji dalis knygų, kurias Japonijos leidėjai pristatė Vilniaus knygų mugėje. Taip pat, atsižvelgiant į OC japonologijos studijų ir mokslinių tyrimų kryptis, gauta mokslinės literatūros pagal Pace bibliotekų rėmimo programą. Sinologinės literatūros fondus ypač pagausino 2007 metais Chiang Ching-kuo tarptautinių mokslo mainų fondo iš Taivanio parama naujausiai sinologinei literatūrai įsigyti. Sinologinės sekcijos puošmena – 168 tomų Qianlong Didysis budistinis kanonas. Mokslinės ir studijų literatūros yra dovanojusios Kinijos LR, Irano, Taivanio, Egipto diplomatinės atstovybės. Mokslinės ir studijų literatūros yra dovanojusios Kinijos LR, Irano, Taivanio, Egipto diplomatinės atstovybės. Pagal Acta Orientalia Vilnensia mainų programą biblioteka reguliariai gauna virš 20 pavadinimų orientalistinių mokslo žurnalų iš Europos, JAV ir Azijos valstybių.
2006 metais neįkainojamą dovaną OC bibliotekai įteikė Orientalistikos centro bičiulė ir vizituojanti profesorė iš Kornelio universiteto (JAV) Jane Marie Law, įtikinusi Kornelio universiteto Azijos studijų skyriaus mokslininkus ir biblioteką dovanoti knygas Vilniaus universiteto orientalistams. Taip buvo surinkta per 1500 knygų – Rytų Azijos antropologijos, literatūros ir religijų tyrinėjimų – ir keli šimtai žurnalų, prie kurių pervežimo prisidėjo JAV ambasados Lietuvoje Amerikos centras.
Orientalistinei bibliotekai be kita ko perduota keletas vertingų privačių knygų kolekcijų. 2007 m. spalio 22 d. dovanojimo aktu ponia Helly Binder von Glenck VU Orientalistikos centrui dovanojo savo velionio vyro Alfredo Binderio (Šveicarija) asmeninės bibliotekos orientalistinę kolekciją, kurią sudaro apie 4 tūkst. egzempliorių Rytų Azijos kultūros, religijos ir meno tyrinėjimų Vakarų Europos, kinų ir japonų kalbomis, iš jų apie 1500 vienetų – meno albumai. A. Binderio kolekcija yra viena didžiausių ir nuosekliausių budistinės kultūros, filosofijos, religijos ir meno kolekcijų Centrinės ir Rytų Europos universitetuose.
Prieš keletą metų OC bibliotekai buvo perduota poeto ir vertėjo Lino Brogos asmeninė knygų kolekcija, kurios pagrindą sudaro Vidurio ir Pietų Azijos literatūros vertimai, dalis prof. Haroldo Kasimowo (JAV) asmeninės bibliotekos Azijos religijų tematika. Iš viso bibliotekai knygas dovanojo virš šimto individualių donatorių.
Iškilmėse dalyvaus VU rektorato atstovai, Alfredo Binderio kolekcijos dovanotoja, mokslininko našlė p. Helly Binder von Glenck, VU bibliotekos direktorė, LR Užsienio reikalų ministerijos ir užsienio diplomatinių atstovybių atstovai, bibliotekos rėmėjai.
Komentarų nėra. Būk pirmas!