Penktadienį, kovo 23-ąją – Pasaulinę meteorologijos dieną, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto kieme vyko naujos automatinės meteorologijos stoties atidarymas.
Įrengus naująją stotį buvo atkurti Vilniaus universiteto meteorologiniai stebėjimai, kurie buvo vykdomi nuo XVIII amžiaus, tačiau 1953 m. nutrūko. Stotis šiuo metu yra vienintelė pačiame Vilniaus mieste veikianti meteorologinių stebėjimų bazė. Iki šiol apie sostinės orus buvo sprendžiama iš priemiesčiuose – Trakų Vokėje ir oro uoste – esančių stočių, todėl duomenys kelis dešimtmečius buvo netikslūs. Naujoji stotis teikia duomenis apie vėjo kryptį bei stiprumą (naudojamas ultragarsinis daviklis), temperatūrą, saulės spinduliuotę, kritulius, turi detektorių aptinkantį žaibus 300 km. spinduliu.
„Automatiniai prietaisai, kurie yra šioje meteorologinėje aikštelėje, praplEčia mokslinių tyrimų spektrą ir bus labai naudingi studijoms,“ – teigė VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas prof. Arūnas Bukantis. Profesorius taip pat supažindino susirinkusiuosius su stoties atsiradimo istorija. Planavimo darbai prasidėjo 2008 m., montavimo darbus atliko UAB „Labochema Lt“. Projektus remia Europos regioninės plėtros fondas ir Lietuvos valstybė.
Renginyje taip pat dalyvavo Vilniaus universiteto atstovas, Gamtos mokslų fakulteto dekanas prof. Osvaldas Rukšėnas, Gamtos tyrimų centro direktorius Mečislovas Žalakevičius, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos atstovės Vida Ralienė bei Izolda Marcinonienė. Dalyviai negailėjo gražių žodžių projektui ir jo įgyvendintojams. Šventėje dalyvavęs Botanikos ir genetikos katedros profesorius Juozas Lazutka šmaikštavo: „Noriu palinkėti, kad greitai sulauktume to laiko, kai vakaro žinių metu bus pranešama, kad Klaipėdoje yra 5 laipsniai šilumos, Kaune – septyni, Vilniuje – devyni, o Vilniaus universitete – 10 laipsnių“. Po oficialiosios dalies renginio dalyviai galėjo susipažinti ir su naujosios stoties veikimo principais trumpoje ekskursijoje.
Renginys taip pat buvo skirtas ir paminėti Pasaulinei meteorologijos dienai. Ši data minima nuo 1963 m.
Komentarų nėra. Būk pirmas!