Sekmadienį, birželio 26 d., Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto M. K. Sarbievijaus kieme buvo atidengta paminklinė lenta žinomam kūrėjui, Nobelio premijos laureatui Česlavui Milošui.
Iškilmingame renginyje dalyvavo VU rektorius akad. Benediktas Juodka, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Lenkijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius J. E. Januszas Skolimowskis ir kiti garbūs svečiai. Iškilmėse Lietuvos ir Lenkijos kompozitorių kūrinius atliko Vilniaus universiteto kamerinės muzikos ansamblis.
Prezidentė D. Grybauskaitė pažymėjo Č. Milošo asmenybės vaidmenį Lietuvos ir Lenkijos tarpusavio supratimo kelyje. „Norėčiau pabrėžti Česlavo Milošo idėjų ir kūrybos svarbą šią dieną. Šis didis Lietuvos ir Lenkijos sūnus, kurio gimimo šimtmetį minime, save įvardijo kaip paskutinį LDK pilietį. Jis mums svarbus ne tik savo pasaulinio garso kūryba, bet ir vienijančiu lietuvių ir lenkų tautas pilietiškumu“, – sakė D. Grybauskaitė, kuri palygino Č. Milošą su Adomu Mickevičiumi. Pasak jos, šių dviejų poetų ir mąstytojų kūryba atskleidžia, koks vaisingas ir glaudus gali būti Lietuvos ir Lenkijos tautų bendradarbiavimas.
Apie iškilaus poeto svarbą tiek Lietuvai, tiek Lenkijai kalbėjo ir Lenkijos Respublikos ambasadorius J. E. J. Skolimowskis. „Česlavo Milošo gyvenimas ir kūryba yra įrodymas, kaip galima suderinti savyje lenkišką ir lietuvišką dvasią, kaip vienu metu Lietuva ir Lenkija gali būti tėvynė. Poetas atsako į klausimą, kaip praturtėti sujungiant abi kultūras, nesupriešinant lietuviškumo ir lenkiškumo“, – pažymėjo J. Skolimowskis.
VU rektorius B. Juodka pabrėžė, kad paminklinė lenta Č. Milošui yra atidengiama kito garsaus ir pasaulyje žinomo poeto, VU auklėtinio ir profesoriaus M. K. Sarbievijaus kieme. Pasak rektoriaus, nors Č. Milošas studijavo teisę, būtent studentiškais metais pradėtas literatūrinis darbas atvedė jį į „literatūrinį Olimpą – Nobelio premiją“. „Mums Česlavas Milošas svarbus ir reikšmingas tuo, kad visą laiką palaikė Lietuvos išsilaisvinimo kovą, gynė ir mūsų valstybės interesus, reikalavo laisvės Baltijos šalims. Jam buvo svarbus ir Vilniaus likimas – šiuo svarbiu ir labai skausmingu klausimu rašytojas stengėsi taikyti Lietuvą ir Lenkiją. Poetas kalbėjo apie būtinybę švelninti tautų etninius nesutarimus, stengtis įveikti senas nuoskaudas ir puoselėti gerus kaimyniškus santykius. Kaip matyti iš keliamų problemų, rašytojo idėjos mūsų šalims yra svarbios ir šiandien“, – sakė B. Juodka.
Paminklinės lentos atidengimo ceremonijoje buvo pagerbtas ir jos autorius skulptorius Arvydas Ališauskas.
Po iškilmingos ceremonijos garbūs svečiai buvo pakviesti į Šv. Jonų bažnyčią, kur vyko Č. Milošo 100-osioms gimimo metinėms skirtas minėjimas-koncertas.
Komentarų nėra. Būk pirmas!