Vilniaus universiteto studentai po dvejų metų bus egzaminuojami nauju – kompiuterizuotu būdu. Tikimasi, kad naujoji egzaminavimo tvarka leis ne tik objektyviai įvertinti studentų žinias, bet ir užkirs kelią nusirašinėjimui bei plagijavimui.
Vilniaus universitetas šiuo metu vykdo projektą „Žinių ir specialiųjų kompetencijų vertinimo sistemos vystymas įkuriant Vilniaus universiteto Egzaminavimo centrą“. Kuriamame Egzaminavimo centre bus kompiuterių pagalba egzaminuojami studentai, kaupiama studentų rašto darbų duomenų bazė ir vykdoma plagijavimo prevencija.
Įkuriant Egzaminavimo centrą, siekiama pagerinti studijų kokybę Vilniaus universitete. Studijų ekspertai pripažįsta, kad žinių ir kompetencijos vertinimas yra svarbi mokymosi aukštojoje mokykloje dalis. Europos kokybės užtikrinimo aukštojo mokslo srityje asociacijų draugija (ENQA) tvirtina, kad vertinimo rezultatai turi reikšmingos įtakos studentų ateities karjerai. ENQA atlikti tyrimai parodė, kad studentai yra linkę mokytis tik tai, ko tikisi būti paklausti per egzaminą. Todėl nuo objektyvaus ir mokymosi tikslus atitinkančio vertinimo tiesiogiai priklauso mokymosi kokybė.
Vykdant projektą bus ne tik sukurta kompiuterizuota egzaminavimo sistema, bet ir atnaujinta žinių ir specialiųjų kompetencijų vertinimo metodika, surengti metodiniai seminarai dėstytojams. Siekiama, kad naujoji kompiuterizuota vertinimo sistema tikrintų ne „iškaltą“ ir atkartojamą dėstyto dalyko informaciją, bet tai, kaip studentas geba pritaikyti gautas žinias. Be to, analizuojant vertinimo rezultatus, po egzaminų bus galima koreguoti tas studijų programas ir tuos dalykus, kuriose studentai pademonstravo prasčiausias žinias.
Dabartinėje egzaminavimo sistemoje ne tik Vilniaus universitete, bet ir visoje Lietuvoje esama nemažai problemų. Pirma, dėstytojai turi egzaminuoti didelius studentų srautus, todėl susiduriama su vertinimo neobjektyvumo ir nusirašinėjimo problemomis. Kyla sunkumų dėl vertinimo nevienodumo, kai tą patį dalyką dėsto ir vertina keletas dėstytojų. Šių trūkumų tikimasi išvengti egzaminuojant kompiuterizuotai. Antra, tiek VU, tiek kitose aukštosiose mokyklose paplitęs rašto darbų elektroninis plagijavimas. Naujojoje sistemoje bus kaupiami studentų kursiniai ir bakalauro darbai; jie bus saugomi ir lyginami tarpusavyje ieškant tarpusavio panašumų ir taip padedant nustatyti plagijavimo atvejus.
Egzaminavimo centrą pirmiausia ketinama įsteigti prie keturių šalia vienas kito esančių VU fakultetų Saulėtekio alėjoje: Ekonomikos, Fizikos, Komunikacijos ir Teisės. Šių fakultetų studentai ir bus pirmieji, kurie 2006/2007 m. m. pavasario ir 2007/2008 m. m. žiemos sesijos laikotarpiais išbandys naująją kompiuterizuotą egzaminavimo sistemą. Vėliau planuojama taip egzaminuoti viso Vilniaus universiteto studentus. Jau šiais metais VU pradėjo kaupti studentų baigiamuosius darbus elektroninėje sistemoje. Nuo 2007/2008 m. m. rudens sesijos kompiuterinė sistema pradės lyginti naujai įvestus studentų rašto darbus su jau esančiais duomenų bazėje.
Panašius centrus jau senokai turi dalis JAV ir Europos Sąjungos šalių senbuvių universitetų, jie vertinami teigiamai. Pavyzdžiais galėtų būti Oksfordo ir kiti Didžiosios Britanijos universitetai, kai kurie Skandinavijos universitetai.
Projektas vykdomas pagal BPD 2 prioriteto „Žmogiškųjų išteklių plėtra“ 2.4 priemonę „Mokymosi visą gyvenimą sąlygų plėtojimas“. Projektą finansuoja ES Europos socialinis fondas, gautos paramos suma – 1 514 665 Lt. Numatoma projekto pabaiga – 2008 m. balandis.
Ona Mackonytė
Komentarų nėra. Būk pirmas!