Jau trečius metus iš eilės į tarptautinę gyvybės mokslų konferenciją „The COINS 2020“ atvyksta Nobelio premijos laureatai. Šiais metais paskaitą apie personalizuotą mediciną skaitys chemijos Nobelio premijos laureatas Aaronas Ciechanoveris.
„Mes pradėjome suprasti, kad pacientai, turintys skirtingas vėžio rūšis, pavyzdžiui, krūties ir prostatos, skirtingai reaguoja į panašias jiems taikomas vėžio terapijas. Taigi krūties ar prostatos vėžys dabar gali būti suskirstytas į mažesnes klases pagal molekulinę kilmę. Todėl mes paliekame erą, kurioje tas pats gydymas buvo taikomas norint išgydyti daugelį patologijų, ir pradedame naują, personalizuotos medicinos erą, kurioje gydymas taikomas pagal paciento molekulinį / biocheminį profilį“, – trumpai paaiškina prof. A. Ciechanoveris.
A. Ciechanoveris yra Izraelyje gyvenantis mokslininkas, 2004-aisiais kartu su kolegomis Avramu Hershko ir I. A. Rose‘u laimėjęs chemijos Nobelio premiją už metodo, kurio metu ląstelės, naudodamos ubikvitiną, geba skaidyti baltymus ir juos perdirbti, apibūdinimą. Šiuo metu Nobelio premijos laureatas dirba profesoriumi Techniono – Izraelio technologijų instituto Medicinos fakultete. 1971-aisiais A. Ciechanoveris baigė magistrantūros studijas Jeruzalės hebrajų universitete. Trejus metus po studijų atliko karo medicinos tarnybą savo šalyje. Vėliau pratęsė studijas siekdamas įgyti biologijos mokslų daktaro laipsnį Techniono – Izraelio technologijų institute, Medicinos fakultete. Čia jis pradėjo dirbti su A. Hershko ir I. A. Rose‘u. Po gautos Nobelio premijos A. Ciechanoveris toliau tęsė darbą tirdamas mechanizmus, susijusius su ubikvitinu. Bėgant metams tapo aišku, kad ubikvitinu valdoma proteolizė atlieka svarbų vaidmenį ląsteliniuose procesuose, o nukrypimai nuo sistemos normos tampa patogenezės priežastimi. Tarp jų identifikuojami ir piktybinių navikų bei neurodegeneratyvinių sutrikimų atsiradimai žmogaus organizme. Todėl baltymų ubikvitilinimas tapo pagrindu toliau tobulinti vaistus. Be Nobelio premijos, mokslininkas yra gavęs Alberto Laskerio apdovanojimą 2000-aisiais ir Izraelio prizą 2003-aisiais.
Daugybės kitų įdomių Lietuvos ir užsienio mokslininkų paskaitų paklausyti galėsite vasario 25–27 d. vyksiančioje tarptautinėje Vilniaus universiteto studentų organizuojamoje konferencijoje „The COINS 2020“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!