Šiandien prasideda Vilniaus universiteto (VU) organizuojama ir Vokietijos ambasados Lietuvoje remiama tarptautinė tarpdisciplininė konferencija „Lūžio naratyvai: didžiosios transformacijos regioniniai skirtumai po 1989–1990 m. (Vokietija – Baltijos šalys – Lenkija – Baltarusija – Rusija)“. Į konferenciją, vyksiančią spalio 14–15 d., susirinks įvairių mokslo sričių atstovai. Joje pranešimus skaitys išskirtiniai pranešėjai, vyks atviros diskusijos, kuriomis bus siekiama sukurti bendrą erdvę idėjiniams mainams, neneigiant regiono nacionalinių bei ideologinių skirtumų, ir generuoti naujas įžvalgas, kaip galima išlaikyti ir toliau plėtoti demokratiją.
Pranešimą skaitys išskirtinė profesorė iš Vokietijos
Konferencijoje bus analizuojami Rytų Europos ir Baltijos regiono transformacijos bendrumai ir skirtumai po 1989 m., lyginama socialinės ir ekonominės srities raida, teisės, politikos, mokslo ir kultūros evoliucijos suvokimas ir vertinimas. Tarptautiniame renginyje, skirtame Vokietijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo 30-mečiui paminėti, dalyvaus politikai ir regiono ekspertai iš Vokietijos, Lenkijos, Suomijos, Latvijos.
Išskirtinį pranešimą skaitys istorikė, Maxo Plancko žmogaus vystymosi instituto Berlyne direktorė profesorė Ute Frevert, kuri nuo 2008 m. vadovauja tyrimų programai „Emocijų istorija“, yra knygos „Galingos emocijos. Vokietijos istorija nuo 1900 m.“ (2020) autorė, išleidusi rinkinį „Jausmai istorijoje“ (2021).
Konferencijoje profesorė aptars įvairius pasakojimus apie Vokietijoje įvykusį virsmą po 1989 m., kurie nėra kilę tik iš akademinio lauko. Pasak U. Frevert, galingiausi pasakojimai kyla iš politikos ir žiniasklaidos sąveikos, o vienas iš jų yra pasakojimas apie pažeminimą, kuris augo ir plito pirmiausia Rytų Vokietijoje. Paskaitoje bus nagrinėjama „pažeminimo“ sąvoka, kuri atskiriama nuo kitų, pavyzdžiui, „nusivylimo“, bus keliamas klausimas apie pasakojimo tuštumą ir funkcijas, kurias pasakojimas atlieka.
Profesorės U. Frevert pranešimą vokiečių kalba su vertimu į lietuvių kalbą bus galima išgirsti pirmąją konferencijos dieną, spalio 14 d., 17 val. arba originalo kalba klausytis tiesioginės transliacijos metu.
Renginyje diskutuos Lietuvos politikai
Be kitų žymių pranešėjų, tokių kaip Vokietijos istorikas prof. Arndas Bauerkämperis (Laisvasis Berlyno universitetas), Vokietijos politikos ir saugumo ekspertas iš Leipcigo prof. Güntheris Heydemannas ir prof. Detlevis Brunneris, konferencijoje bus galima išgirsti ir Lietuvos mokslininkų minčių Rytų Europos ir Baltijos regiono transformacijos tema. Jomis pasidalys Filosofijos fakulteto profesorė Danutė Gailienė, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentė Nerija Putinaitė ir kiti.
Spalio 15 d. 17.00 val. konferenciją užbaigs finalinė diskusija „Transformacijos pabaiga?“, kurioje bus svarstoma, kada Vidurio ir Rytų Europos regione baigėsi posovietinė / pokomunistinė fazė ir ar įmanoma nurodyti aiškius regiono vakarietiškos transformacijos pabaigos kriterijus, kada bus galima ištarti, kad „posovietmetis“ pasibaigė, o Lietuva – jau tie tikrieji „Vakarai“.
Įvairiais klausimais, tokiais kaip mūsų epochos istoriškumas, bendros Europos atminties ar istoriografijos reikšmė ir kitais, diskutuos Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthiasas Sonnas, istorikė, diplomatė prof. Irena Vaišvilaitė ir Bremeno universiteto mokslininkas prof. Philipas Manowas. Diskusiją moderuos VU rektoriaus patarėjas, filosofas, apžvalgininkas Paulius Gritėnas.
Konferencija „Lūžio naratyvai: didžiosios transformacijos regioniniai skirtumai po 1989–1990 m. (Vokietija – Baltijos šalys – Lenkija – Baltarusija – Rusija)“ yra atvira visiems mokslininkams, studentams, žurnalistams, politikams ir plačiajai visuomenei. Konferencija vyks lietuvių ir vokiečių kalbomis (su vertimu). Keletas pranešimų bus skaitomi anglų kalba.
Renginys vyks VU Mažojoje auloje (Universiteto g. 3, 2 aukštas). Dalyvavimas galimas tik su galimybių pasu, griežtai laikantis visų saugumo reikalavimų. Konferencija taip pat bus transliuojama tiesiogiai VU Facebook paskyroje.
Pirmosios konferencijos dienos transliacija vyks čia.
Antrosios konferencijos dienos transliacija vyks čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!