Pasibaigus sezonui, du VU chorai – mišrus studentų „Gaudeamus“ ir absolventų bei dėstytojų „Pro musica“ – Lietuvoje surengs dar vieną koncertą. Kartu su VU kameriniu orkestru šį sekmadienį jie koncertuos Bistrampolio dvare šalia Panevėžio.
Chorų vadovė Rasa Gelgotienė atvyksiantiems į koncertą žada, kad savitoje dvaro auroje retai Lietuvoje girdimas norvego kompozitoriaus Ola Gjeilo kūrinys „Saulėtekio mišios“ užburs savo sferiniu skambesiu.
„Pirmą kartą šį kūrinį dainavome Gotlando saloje su norvegų ir švedų atlikėjais. Nekantravome jį atsivežti į Lietuvą, kad „Saulėtekio mišias“ išgirstų kuo daugiau žmonių“, – sako R. Gelgotienė. Pats kompozitorius, kuriam neseniai sukako 37-eri, yra sakęs, jog chorinės muzikos populiarumas auga, nes chorams šiandienos kompozitoriai sukuria vis daugiau jaunus klausytojus įtraukiančių kūrinių. „Aš visuomet norėjau, kad mano muzika pasiektų ir, tikiuosi, sujaudintų kaip galima daugiau žmonių. Manau, kelis pastaruosius dešimtmečius neatrodė, kad klasikinės muzikos kūrėjai siektų šio tikslo“, – portalui „Musicroom“ pasakojo O. Gjeilo.
Jis muziką pradėjo kurti būdamas penkerių, nors iki septynerių metų nesimokė skaityti natų, nes norėjo groti tik tai, ką sugalvojo pats. Pagrindiniu savo kūrybos šaltiniu O. Gjeilo vadina improvizaciją. Vėliau atsivėrė dar vienas šaltinis – kino filmų muzika. Jos poveikis kompozitoriui juntamas ir „Saulėtekio mišiose“. „Norėjau, kad šio kūrinio muzika plėtotųsi nuo skaidriausios ir erdviausios iki visiškai žemiškos, nuo nuostabios ir nesugadintos – emocingesnės ir dramatiškesnės link, galų gale šiltesnės ir tvirtesnės. Tokia eiga – tai žmogaus vystymosi nuo vaikystės iki brandos, arba dvasinės kelionės, metafora“, – paaiškina kompozitorius.
„Saulėtekio mišios“ sužavėjo abu jas atliekančius VU chorus. Universiteto dėstytojų, darbuotojų ir absolventų choras „Pro musica“ šį kūrinį yra įrašęs tarp daugelio didelės apimties ir įvairių epochų muzikos veikalų – nuo W. A. Mozarto ir G. Verdi „Requiem“ iki J. De Haano simfonijos Nr. 1 „Urizeno knyga“, C. Fonsecos „Afrobraziliškų mišių“ ir A. Ramirezo „Kreolų mišių“. „Gaudeamus“, šiemet šventęs 75 metų jubiliejų, taip pat noriai jį dainuoja, nors atlieka ir įvairius mažesnės apimties kūrinius.
Po koncerto Bistrampolyje chorų laukia įspūdingos kelionės. „Pro musica“ pasirodys Niujorke (ten šiuo metu gyvena ir kuria ir O. Gjeilo) ir Vašingtone (JAV), o „Gaudeamus“ vyks į Rio de Žaneirą (Brazilija).
Artėjančio sekmadienio koncertas – trečiasis XIII Bistrampolio vasaros festivalio renginys. Festivalis šiemet truks iki pat rugsėjo vidurio ir apims 14 įvairių žanrų muzikos, teatro pasirodymų, jo metu įvyks ir pirmoji šio dvaro konkūrų taurė.
VU chorų atliekamų „Saulėtekio mišių“ galima pasiklausyti čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!