Spalio 21 d. Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete (VU GMF) įvyko mokslinė konferencija „Lietuvos kraštovaizdis permainų laikotarpiu: gamta, visuomenė, kultūra“.
Konferencijoje daugiau kaip 70 dalyvių iš visos Lietuvos aptarė per pastaruosius 50 metų vykusių didžiųjų kaimo kraštovaizdžio pertvarkymų eigą, mastą ir visa tai lydėjusias mokslinių bei politinių idėjų sankirtas, tragedijas ir pasiekimus. VU GMF laiptinėje atidaryta paroda „Šiandiena prasidėjo vakar: 50 metų nuo visuotinės melioracijos pradžios“. Joje eksponuojamos fotografijos, vaizduojančios masinės melioracijos darbus ir juos lydėjusius išgyvenimus.
VU GMF dekanas, prof. dr. Osvaldas Rukšėnas atkreipė dėmesį į tai, kad šiandien turime realesnę galimybę priimti sprendimus, įvertinti visas – ekonomines, ekologines ir socialines-kultūrines sąlygas, poreikius ir padarinius, remtis istorinėmis pamokomis, įvairių sričių tyrimais, tarpdisciplininių sąsajų supratimu.
Konferencijoje pranešėjai kalbėjo apie laikotarpį nuo septintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio, kai prasidėjo stipri, daugiausia ekonominiais kokybės kriterijais paremta Lietuvos kaimo ūkinė ir socialinė pertvarka, siekiant sukurti pramoninį agrokraštovaizdį. Taip sovietmečiu buvo įgyvendinama ir politinė valia keisti tradicinę visuomeninę sanklodą, ardyti susiklosčiusį kaimo gyvenamųjų vietovių tinklą, naikinti tapatybę, organiškai besivysčiusią pasaulėžiūrą.
Kaip teigia viena konferencijos pranešėjų dr. Filomena Kavoliutė – šiandiena prasidėjo vakar. Sprendimą, kur dėti kablelį tarp žodžių „sugyventi negalima pertvarkyti“, priima kiekviena karta, o dažnai – ir atskiri žmonės, vadovaudamiesi ir asmeninėmis vertybėmis, ir laikotarpio situacija. Kokią krašto būklę ir kokį jo įvaizdį paveldės ateities kartos, priklauso nuo to, ką ir kaip mes veiksime šiandien.
Parodą galite apžiūrėti VU Gamtos mokslų fakultete M. K. Čiurlionio g. 21.
Komentarų nėra. Būk pirmas!