Kolektyvinėje monografijoje „Lietuvių kalbos variantai: tyrėjo ir paprastojo kalbos bendruomenės nario perspektyvos“ prof. dr. Daiva Aliūkaitė, prof. dr. Danguolė Mikulėnienė, dr. Agnė Čepaitienė, dr. Laura Brazaitienė per paprastojo kalbos bendruomenės nario ir tyrėjo dialogą bando rasti šiuolaikinių lietuvių kalbos mitų apie lietuvių (bendrinę) kalbą, jos variantus, išsiaiškinti, ar vaizdijimai apie kalbą ir jos variantus randasi iš kalbos, ar iš to, kas yra aplink kalbą – iš liaudies stereotipų ar ugdymo naratyvų. Taigi – ar veikia paprastąjį kalbos bendruomenės narį kokios nors tarminio kodo ir bendrinės kalbos ribos.
„Tarp šioje monografijoje keliamų klausimų, prie kurių pažingsniui atkeliausime knygos puslapiais, aptiktume ir tokį – kur prasideda ir baigiasi kalbos variantai. Galima teigti, kad šis klausimas beveik pagrindinis. Tokį jį daro netgi monografijos pavadinimas „Lietuvių kalbos variantai: tyrėjo ir paprastojo kalbos bendruomenės nario perspektyvos“, labai aptakiai ir deskriptyviai nurodąs autorėms rūpimą ir tirsimą dalyką. Klausimas, kur prasideda ir baigiasi kalbos (variantai), įtraukus ir antrąją monografijos pavadinimo dalį – tyrėjo ir paprastojo kalbos bendruomenės nario perspektyvos, sulauktų skirtingų atsakymo variantų, kurių kiekvienas turi labai sudėtingą sąlygų sistemą. Tyrėjų atsakymų variantai pirmiausia skiltų į mažiausiai dvi stambias grupes. Taigi atsivertų diachroninio ir sinchroninio vertinimo perspektyvos.
Įprasta, kad kalbos mitologizavimas tapatinamas su paprastuoju kalbos bendruomenės nariu, tačiau savų „mitų“ turi ir tyrėjai. Tie, kuriems kalba ir yra gyvenimas. Tiesa, šių „mitų“ metodologinis tikslumas, teorinis nuoseklumas ir, svarbiausia, ideologinė šviesa kuriam laikui užgožia kritinę nuostatą ir sukuria menamą iliuziją, kad atsakymas apie kalbą ar jos variantus jau rastas. Tokiu būdu jis tarsi sustingdomas laike. Ir reikia pripažinti, kad tokios sąstingio perspektyvos yra rezultatyvios. Pavyzdžiui, horizontalusis kalbos takumas, sustingdytas ribų, žiūrint iš tradicinės dialektologijos perspektyvos, sukūrė tvirtą pagrindą ir patogų stebėjimo tašką žiūrai į kalbą šiapus ir anapus sustingdytos ribos…“, – kolektyvinės monografijos pratarmėje rašo autorės.
Spausdintą kolektyvinę monografiją „Lietuvių kalbos variantai: tyrėjo ir paprastojo kalbos bendruomenės nario perspektyvos“ internetu įsigysite www.knygynas.vu.lt, www.patogupirkti.lt, www.knygos.lt, www.humanitas.lt, o EPUB formatu rasite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!