Tomo Čelkio monografija „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kelių evoliucija. Sausumos užvaldymas“ yra žygis į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istoriją sausumos keliais, kurio metu nagrinėta šalies susisiekimo problema.
Tirtas istorinis kelių tinklas: jo atsiradimo aplinkybės, išsidėstymas ir evoliucija per beveik šešis šimtus metų. Sausumos keliai buvo ir liko žmonių gyvenimo pėdsakai, kuriais sparčiu žingsniu žengė valstiečiai, ant žirgų jojo ir karietomis važiavo valdovai bei kilmingieji, lėtomis, braškančiomis gurguolėmis judėjo pirklių vežimai. Erdvė ir laikas buvo jų palydovai. Dar XIII–XIV a. šaltiniai išskiria takelius, kelius ir vieškelius, o XV a. atsiranda „Vytauto keliai“. Tvari LDK kelių sistema susiklostė XVI–XVII a., susidarius gyvenviečių ir miestų urbanistiniam tinklui. Panaši susisiekimo sistema buvo ir XVIII a., o jo antroje pusėje stengtasi ją gerinti. XVI a. LDK atsirado kelių priežiūros samprata, jais rūpinosi specialūs pareigūnai – tiltininkai – kartu su vietos gyventojais. Gerų ar bent geresnių kelių reikėjo valstybės administracijai, pirkliams ir nuo XVII a. čia pradėjusioms važinėti pašto karietoms. Intensyvesnis mobilumas buvo XVIII a. LDK, tai rodo kelių tinklo tankėjimas.
Monografijoje pateikti trys žemėlapiai, vaizduojantys XVI–XVII a. LDK kelių ir vieškelių išsidėstymą bei XVIII a. susisiekimo sistemą. Remiantis pirminiais šaltiniais sudaryti kelių ir vieškelių sąrašai, kurie gali praversti tolesniuose senųjų LDK kelių tyrimuose ir ieškojimuose.
Knygą „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kelių evoliucija. Sausumos užvaldymas“ galima įsigyti: https://www.knygynas.vu.lt/lietuvos-didziosios-kunigaikstystes-keliu-evoliucija-sausumos-uzvaldymas; www.patogupirkti.lt; www.knygos.lt; www.humanitas.lt, fiziniame knygyne „Akademinė knyga“.
Komentarų nėra. Būk pirmas!