Vilniaus universiteto leidykla kviečia susipažinti su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto mokslininko dr. Martyno Jakulio monografija „Špitolės Vilniuje: labdara, gydymas ir skurdas XVI–XVIII a.“.
„Istoriografijoje špitolės suvokiamos kaip integralus konfesinių bendruomenių organizacinės struktūros elementas, tačiau nuosekliau netyrinėta špitolių kaip bažnytinių institucijų veikla ir jų vaidmuo miesto religiniame gyvenime, nebandyta išsiaiškinti, kokią įtaką labdaros institucijų veiklai turėdavo skirtingų konfesinių bendruomenių požiūris į skurdą, labdarą ir artimo meilės darbus. Negausių tyrinėjimų paribiuose liko ir špitolių vaidmens Vilniaus ekonominiame gyvenime klausimas, nors šių institucijų nuosavybė mieste, kvalifikuotos ir nekvalifikuotos darbo jėgos poreikis buvo saitai, glaudžiai sieję špitoles ir miesto gyventojus. Taigi šioje knygoje į špitoles žiūrima ne tik kaip į institucijas, kuriose pagalbos ieškodavo gyvenimo negandų naštos prislėgti ar ligų pakirsti žmonės, bet ir kaip į miesto religinio ir ekonominio gyvenimo subjektus“, – teigia knygos autorius.
Ši monografija yra pirmas sistemingas bandymas remiantis gausiais archyviniais šaltiniais tirti skirtingų konfesinių bendruomenių išlaikomų špitolių veiklą Vilniuje XVI‒XVIII a. Joje atskleidžiama, kaip Vilniuje klostėsi špitolių tinklas, kokią įtaką šiam procesui turėjo miesto raidos ypatybės ir religiniai sąjūdžiai (reformacija, katalikiškoji reforma, Stačiatikių bažnyčios atsinaujinimo siekiai ir Brastos unija), kaip skirtingų konfesinių bendruomenių išlaikomos špitolės būdavo administruojamos, kaip šios institucijos būdavo aprūpinamos ir kokį vaidmenį jos atlikdavo miesto ūkiniame gyvenime. Knygoje daug dėmesio skiriama špitolėse globotiems ir gydytiems žmonėms, išryškinama labdaros institucijų veiklos įvairovė, jų, kaip bažnytinių institucijų, reikšmė, įvertinami XVIII a. antrojoje pusėje Abiejų Tautų Respublikos institucijų ir carinės Rusijos administracijos vykdytų reformų rezultatai.
Knygą „Špitolės Vilniuje: labdara, gydymas ir skurdas XVI–XVIII a.“ galite įsigyti knygynuose „Akademinė knyga“, „Versmė“, „Vaga“, el. knygynuose patogupirkti.lt, knygos.lt, humanitas.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!