„Šios monografijos atsiradimo akstinas pirmiausia buvo asmeninis įsitikinimas, kad apie Lietuvos politinės minties istoriją ir ideologijų istoriją kaip tos istorijos dalį žinome mažai, per mažai. Monografijos autorius jau buvo bandęs pateikti labai bendrą Lietuvos politinės minties istorijos paveikslą, kuris kilo iš įkvepiančio pavydo faktui, kad apie kultūros filosofiją yra pasakyta daugiau ir giliau nei apie politinę mintį (nuoširdus dėkui už tai Arūnui Sverdiolui). Neantraeilį vaidmenį vaidino ir tai, kad rašant apie politinę istoriją politiškumo problemų ratas dažniausiai yra redukuojamas į valstybės (at)kūrimo klausimą ir tautiškumo klausimą, tik išimtiniais atvejais užsimenant apie kitas politines idėjas. Ankstesnėje monografijoje buvo bandoma praplėsti politinių problemų ir diskusijų lauką, parodant politinę istoriją kaip gyvą nesutarimų ir diskusijų istoriją, kuri neapsiriboja tik keliais klausimais, tauta ir valstybe. Šie objektai neabejotinai svarbūs, tačiau užgožia kitas reikšmingas politines idėjas: laisvę, teisingumą, žmogų ir pilietį, autoritetą, lygybę ir t. t., be kurių visapusiškas politikos apmąstymas yra siauras“, – sako autorius doc. Justinas Dementavičius (Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas).
Taigi monografijoje nagrinėjama Lietuvos politinės centro dešinės, krikščioniškosios demokratijos ir konservatizmo, ideologinė vaizduotė, jos atsiradimas XIX a. pabaigoje, kaita ir būklė šiuolaikinėje Lietuvoje. Remiantis Oxfordo ideologijų analizės mokykla išskiriamos ašinės centro dešinės sąvokos (asmuo, bendruomenė, pasaulėžiūra, valstybė, socialinis teisingumas, demokratija, laisvė, istorija) ir reflektuojama jų interpretavimo tradicija tiek įtakingų Lietuvos intelektualų mintyje, tiek bendrai Lietuvos bei Europos politinės minties tradicijoje. Nagrinėjant minėtąsias sąvokas, jos siejamos su jas apmąsčiusiais ir plėtojusiais intelektualais (Adomu Jakštu-Dambrausku, Jurgiu Matulaičiu, Stasiu Šalkauskiu, Mykolu Krupavičiumi, Antanu Maceina, Pranu Dielininkaičiu, Vytautu Landsbergiu) bei su vėlesnėmis šių idėjų interpretacijomis politinėse diskusijose bei šiuolaikinių Lietuvos partijų, Tėvynės Sąjungos ir Lietuvos krikščionių demokratų, mintyje. Atskirai nagrinėjamas ir pats lietuviškasis konservatizmo bei krikščioniškosios demokratijos supratimas ir trumpai pristatoma sovietmečiu veikusio katalikiškojo pogrindžio svarba išlaikant nuosaikaus dešinumo tradicijos tęstinumą. Tai darant pateikiamas platus lietuviškosios centro dešinės raidos paveikslas, primenama apie svarbiausius ją plėtojusius intelektualus, jų idėjos įkontekstinamos to meto diskusijose dėl gintinų politinių principų.
Knygą „Tradicijos palikimas: centro dešinės ideologinė vaizduotė Lietuvoje“ galite įsigyti Vilniaus universiteto internetiniame knygyne, knygynuose „Akademinė knyga“ ir el. knygynuose patogupirkti.lt, knygos.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!