Visus besidominčius tiek mokslo istorija, tiek naujausiomis žiniomis apie didžiąją Visatą knygos „Vadovas po senąją Vilniaus universiteto astronomijos observatoriją“ autorius etnologas, profesorius, gamtos mokslų daktaras Libertas Klimka kviečia iš arčiau susipažinti su šia architektūrine senojo universitetinio ansamblio puošmena ir vienu svarbiausių istorijoje Lietuvos mokslo židinių.
„Astronomijos observatorijos mokslininkai nemažai prisidėjo, kad Vilniaus ir Lietuvos vardai būtų žinomi pasaulyje. Observatorijoje pirmą kartą nustatyta Vilniaus geografinė platuma, iš čia talkinta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijos kartografavimui, joje kruopščiais ir tiksliais stebėjimais įvardytas Poniatovskio Jautuko žvaigždynas, gauti duomenys Merkurijaus orbitai nustatyti, atrasta mažoji Paladės planeta ir išmatuoti jos orbitos parametrai, aktyviai darbuotasi atliekant dienovidinio lanko (Struvės) matavimus, įkurta pirmoji pasaulyje nuolatinė Saulės dėmių fotografinė tarnyba, pradėta žvaigždžių fotometrija. Vilniaus observatorija yra ir viena seniausiųjų iš dabar veikiančių Europoje. Vilniškę amžiumi lenkia tik Paryžiaus (1671 m.), Grinvičo (1675 m.), Berlyno (1700 m.), Sankt Peterburgo (1726 m.) observatorijos.
Vilniaus universiteto senosios observatorijos mokslinių stebėjimų tradicija buvo pratęsta 1922 m. tuometiniame užmiestyje, dabartinėje M. K. Čiurlionio gatvėje, pastatytuose astronomijos paviljonuose, o 1969 m. – ir Molėtų astronomijos observatorijoje Kulionių kaime. Šios užmiesčio stebėjimų bazės galingiausias instrumentas – 165 cm veidrodžio skersmens teleskopas yra didžiausias Šiaurės Europoje. Sakoma, nuo Kaldinių kalvos – žvaigždės arčiau; observatorijoje apsilankyti mielai kviečiami visi besidomintys naujausiomis žiniomis apie didžiąją Visatą. Greta įsikūręs ir Lietuvos etnokosmologijos muziejus, kurio ekspozicijos įtaigiai atskleidžia mokslo žinių ir kultūros idėjų sąveiką tiek mūsų tautos, tiek ir visos žmonijos istorijoje“, – pažintį su Vilniaus universiteto astronomijos observatorija pradeda prof. L. Klimka.
Kol šalyje galioja karantinas, po observatoriją kviečiame pakeliauti virtualiu būdu – sklaidant gausiai iliustruotus vadovo puslapius, o karantinui pasibaigus siūlome joje apsilankyti ir gyvai.
Knygą „Vadovas po senąją Vilniaus universiteto astronomijos observatoriją“ galima įsigyti internetu: www.knygynas.vu.lt; www.vu.lt/parduotuve; www.patogupirkti.lt; www.humanitas.lt; www.knygos.lt.
Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Komentarų nėra. Būk pirmas!