Tai jau trečioji VU Filologijos fakulteto mokslininkų – profesorės dr. Irenos Smetonienės, dr. Mariaus Smetonos ir profesorės dr. Kristinos Rutkovskos – monografija, besiremianti J. Bartminskio ir jo mokinių Liubline sukurtos etnolingvistinės mokyklos metodologija. Pirmoji išleista 2017 m. – „Vertybė lietuvio pasaulėvaizdyje“; antroji 2019 m. – „Kalba. Tauta. Valstybė“. Kaip ir antroji, ši monografija yra parengta pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos finansuotą dvejų metų projektą.
Teikiant projektą manyta, kad konceptų eiliškumas turėtų būti Motina–Duona–Žemė, tačiau rašant vis labiau aiškėjo, kad pagrindinė sąvoka yra žemė, mūsų Motinų Motina, kuri gimdo visa, kas gyva, rūpinasi, maitina, vėl priglaudžia, kai ant žemės baigiasi skirtas gyvenimo kelias. Tada galima kalbėti apie žmogaus Motiną, kuri pakartoja visą žemės ciklą, tik priglausti po mirties negali – nebent apraudoti, lankyti palaidojimo vietą ar pasirūpinti, kad vaikas gulėtų gimtojoje žemėje. Kaip matyti konceptuose, visos trys sąvokos yra persipynusios.
Duona yra susijusi ir su žeme, ir su motina: žemė globoja grūdą, vėliau daigą, nokina javus, tačiau be Motinos jie nevirsta duona – ši garbė ir privilegija skirta tik moteriai Motinai. Štai kodėl monografiją autoriai pavadino „Žemė. Motina. Duona“. Skaitant nuosekliai matyti, kad vienos sąvokos analizė reikalauja tyrimo nuo pradžios iki pabaigos, tada kitas konceptas pratęsia pirmojo mintį.
Knygą „Žemė. Motina. Duona“ galite VU knygyne, knygynuose „Akademinė knyga“, el. knygynuose patogupirkti.lt, knygos.lt, humanitas.lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!