Lapkričio mėnesį Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto (VU MF) vaikų nefrologijos mokslininkų komanda pradėjo įgyvendinti Europos jungtinės programos „Retos ligos“ (EJP RD) projektą PRECISE – „Biomarkeriai ir vaikų nefrozinio sindromo baigties prognozės veiksniai: genetinis, transkriptominis ir sekretominis tyrimas“ (angl. k. „Biomarkers and outcome PREdictors of paediatriC nephrotIc syndrome: a genetic, transcriptomic and SEcretome multiomics study“).
Projekto tikslas – pagerinti vaikų, sergančių reta inkstų liga – idiopatiniu nefroziniu sindromu, diagnostiką ir gydymą, ieškant naujų žymenų ir prognozės rodiklių, kurie padėtų užtikrinti tikslesnę priežiūrą ir efektyvesnį gydymą. Projekto trukmė – 2024–2027 m.
Šiame projekte dalyvauja patyrę, aktyviai vaikų nefrologijos srityje dirbantys ir daugybę patirties sukaupę gydytojai ir mokslininkai iš 5 šalių – Italijos, Lenkijos, Lietuvos, Turkijos ir Vokietijos.
Pagrindinė projekto hipotezė – biomarkerių paieška iš skystųjų biopsijų (kraujo ir šlapimo) padės geriau suprasti idiopatiniu nefroziniu sindromu sergančių pacientų būklę, ligos progresavimą ir gydymo efektyvumą. Integruoti, įvairias molekulines metodikas apimantys tyrimai leis atrasti biomarkerius, kuriuos bus galima taikyti kasdienėje klinikinėje praktikoje. Projektas taip pat suteiks vertingų įžvalgų, kaip tiksliau prognozuoti ligos eigą ir individualizuoti gydymą.
Projektui vadovaujanti VU MF Vaikų ligų klinikos vadovė profesorė Augustina Jankauskienė sako: „Nefrozinis sindromas – seniai žinoma liga, kuria serga ir nemažai vaikų Lietuvoje, tačiau daugybė klausimų, susijusių su ligos eiga ir geriausio gydymo pritaikymu pacientams, lieka neatsakyti. Šis projektas atveria naujas galimybes gerinti vaikų, sergančių inkstų ligomis, gydymą ir priežiūrą. Mūsų tikslas – ne tik daryti mokslinius atradimus, bet ir padėti praktiškai taikyti šias žinias kasdienėje klinikinėje praktikoje, siekiant užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę mažiesiems pacientams. Vilniaus universitetas su dideliu entuziazmu prisideda prie šio svarbaus mokslo projekto. Esame tikri, kad mūsų komanda, pasitelkdama tarptautinį bendradarbiavimą, pasieks reikšmingų rezultatų.“
Šis projektas leis ne tik įgyti naujų žinių apie idiopatinį nefrozinį sindromą, bet ir atrasti praktikoje pritaikomus įrankius, skirtus tiksliai diagnostikai ir individualizuotam gydymui. Tai reikšmingas žingsnis link geresnės vaikų, sergančių retomis inkstų ligomis, priežiūros visame pasaulyje.
Projekto koordinatorius: Fondazione IRCCS Ca’ Granda Ospedale Maggiore Policlinico (Italija)
Projekto partneriai
- Vilniaus universitetas (Lietuva)
- Università degli Studi di Milano (Italija)
- Heidelberg University Hospital (Vokietija)
- Cologne University Hospital (Vokietija)
- Medical University of Gdansk (Lenkija)
- University of Istanbul (Turkija)
Šis projektas finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos (LMT) pagal sutartį Nr. S-EJP RD-24-2, kaip EJP RD partnerio. EJP RD iniciatyva gavo finansavimą iš Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ pagal dotacijos sutartį Nr. 825575.
Komentarų nėra. Būk pirmas!