Kovo 2 d. Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) buvo iškilmingai apdovanoti septyni 2022 m. Lietuvos mokslo premijų laureatai, tarp kurių – keturi Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai.
Laureatus sveikino ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. Ji teigė, kad mokslas padeda suprasti pasaulį net tada, kai tai kelia nepatogių klausimų. Mokslo žmonės padeda orientuotis informacijos jūroje, atskirti tikrovę nuo pamėklių. „Mokslo bendruomenė turi svarbią socialinę misiją – ginti mus nuo pagundos nemąstyti, nuo sąmokslo teorijų, mintančių mūsų baimėmis. Todėl turime kurti mokslinei kūrybai, diskusijoms palankią aplinką, skirti tam pakankamai investicijų. Šis įsipareigojimas įrašytas Vyriausybės programoje. Mūsų tikslas – kad Lietuva taptų talentams patraukiu centru. Lietuvos mokslo premijos leidžia pasidžiaugti tuo, kas jau sukurta. Svarbu, kad laureatai atstovauja ne tik gamtos, technologijų, bet ir humanitariniams bei socialiniams mokslams. Mokslas nėra baigtinis procesas, o nuolatinė kūryba, kur visos mokslo šakos gali brandinti vaisius. Lietuvos mokslo premijos – tai ir investicija į visos visuomenės ateitį. Mokslo pasaulis perkuria esamas sistemas, parodo kryptį“, – sakė I. Šimonytė.
Humanitarinių mokslų srityje premiją gavo VU Filosofijos fakulteto profesorė Rita Šerpytytė už darbų ciklą „Vakarų nihilizmas tarp diagnozės ir teorijos (2007–2021)“. Socialinių mokslų srityje įvertinta Filosofijos fakulteto profesorė Danutė Gailienė už darbų ciklą „Istorinių traumų ir socialinių transformacijų Lietuvoje psichologiniai padariniai (2007–2021)“.
Gamtos mokslų srities premijos laureatais tapo VU Gyvybės mokslų centro profesorius Linas Mažutis už darbų ciklą „Mikroskysčių technologijos pavienių ląstelių ir biomolekulių tyrimuose (2007–2021)“ bei Matematikos ir informatikos fakulteto profesorius Konstantinas Pileckas už darbų ciklą „Skysčių tekėjimo matematinių modelių tyrimas ir taikymai (2007–2021)“.
Lietuvos mokslo premijos kasmet skiriamos už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbus. Kasmet skiriama ne daugiau kaip 7 Lietuvos mokslo premijos.
Šiemet konkursui buvo pateikti 27 mokslo darbai, skirtos šešios premijos septyniems laureatams: humanitarinių, socialinių, gamtos mokslų, medicinos ir sveikatos mokslų, žemės ūkio mokslų ir technologijos mokslų srityse. Lietuvos mokslo premija yra 780 bazinių socialinių išmokų dydžių, tai sudaro apie 38 tūkst. eurų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!