Vilniaus universitete (VU) puoselėjama tradicija kasmet prisiminti amžinybėn išėjusius bendruomenės narius. Šių metų lapkričio 7 d., trečiadienį, 17 val. VU Šv. Jonų bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios už universiteto bendruomenės mirusiuosius. Jų metu bus prisimenami ir tie žmonės, kurie po mirties savo kūną padovanojo medicinos mokslui.
„Žmonės dažnai mąsto apie tai, kaip jie po mirties galėtų patarnauti kitiems. Tuomet aplanko mintys apie galimybę paaukoti savo kūną mokslo tikslams. Dovanoti savo kūną medicinos mokslo pažangos labui yra kilnus, nesavanaudiškas ir labai drąsus žingsnis. Vilniaus universiteto bendruomenė nuoširdžiai dėkinga už tokį reikšmingą apsisprendimą“, – teigia VU Medicinos fakulteto dekanas prof. A. Utkus. Pasak jo, „mirusieji moko gyvuosius“. Visų Šventųjų dienos ir Vėlinių laikotarpiu lenkiamos galvos prieš tuos, kurių dėka medicinos mokslas Lietuvoje sparčiau juda į priekį.
VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros docentas dr. Andrejus Suchomlinovas koordinuoja registrą, kuriame saugomi duomenys apie žmones, pasiryžusius po mirties savo kūnus dovanoti medicinos studijoms. „Didžiausia problema, kad žmonės dažniausiai net nežino apie tokią galimybę“, – teigia dr. A. Suchomlinovas.
Studijuojant žmogaus anatomiją būsimiems medikams svarbu puikiai išmanyti žmogaus kūno sandarą. To neįmanoma padaryti vien iš vadovėlių ar naudojant šiuolaikines kompiuterines technologijas. Kiekvienas žmogus yra unikalus, todėl žengiantiems pirmuosius žingsnius atsakingame medicinos mokslo ir praktikos kelyje svarbu matyti kuo daugiau įvairių pavyzdžių. Kitose šalyse tokia kultūra, leidžianti medicinos studentams ir gydytojams gilinti praktines žinias, yra jau seniai susiformavusi. Lietuvoje, pasak dr. A. Suchomlinovo, apie savanoriško palaikų aukojimo mokslui svarbą reikia dar kalbėti.
Šiuo metu VU Medicinos fakulteto registre yra 157 laisvos valios pareiškimai. Per pastaruosius 10 metų šeši mokslui patarnavę žmonės jau yra palaidoti, šešių žmonių palaikai – prozektoriume. Docento teigimu, registras per metus gauna nuo 10 iki 50 žmonių prašymų (pastaraisiais metais – vidutiniškai tik apie 10). Juose nurodomi laisva valia po mirties savo palaikus Lietuvos medicinos mokslui ir Lietuvos gydytojų mokymui dovanojančio žmogaus pageidavimai ir sąlygos dėl kremavimo, laidojimo savo artimųjų parinktose ar Vilniaus universiteto kapinėse, dėl vardo minėjimo laidojant ar laikant mišias ir kt. Visas su laidojimu susijusias išlaidas apmoka Vilniaus universitetas. Pagal Lietuvos Respublikos žmogaus palaikų laidojimo įstatymą mokslo labui kūną gali paaukoti pats žmogus ir jo pirmos eilės giminaičiai. Visais atvejais bendraujama ir su pareiškusiu norą žmogumi, ir su jo artimaisiais.
Dr. A. Suchomlinovas asmeniškai bendrauja su kiekvienu savo valia kūną po mirties dovanoti mokslui pareiškusiu žmogumi. Jis teigia, kad tai labai įvairaus amžiaus (vidutinis amžius yra apie 70 metų, bet yra ir labai jaunų žmonių, studentų), lyties (du trečdaliai jų – moterys), išsilavinimo (nuo aukštojo mokslo iki neturinčių išsilavinimo), gyvenamosios vietos (miesto ir kaimo) žmonės. „Bet visus juos vienija bendri bruožai – tai orūs, atsakingi, šviesūs, jautrios širdies žmonės, mylintys savo kraštą ir neabejingi jo likimui“, – mintį užbaigia dėstytojas.
Mirusiųjų pagerbimo dieną kiekvienas medicinos studentas ar darbuotojas prisimena ne tik amžinybėn išėjusius savo artimuosius, bet ir tuos, kurių dėka turėjo galimybę mokytis, pažinti žmogaus kūno sandarą, o vėliau ir gydyti. Lapkričio pirmosiomis dienomis degdami žvakeles ant artimųjų kapų Medicinos fakulteto bendruomenės nariai prisimena ir tuos, kurie savo kūną paaukojo mokslui.
Informacija apie kūno dovanojimą medicinos mokslui:
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedra, tel. (8 5) 239 8706; Andrej Suchomlinov, mob. 8 614 15622.
Komentarų nėra. Būk pirmas!