Dar ir dabar išgirdus naujienas apie pasiektas pergales kovoje su COVID-19 nuolat iškyla svarus visuomenės sveikatos specialistų vaidmuo. Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto visuomenės sveikatos magistrantė Aurelija Pečiukaitytė įsitikinusi, kad šiuo metu sveikatos išsaugojimas įgauna naują prasmę ir visuomenės sveikatos specialisto profesija tampa viena svarbiausių: „Kviečiu visus, kas svarsto, kur ir ką studijuoti, rinktis visuomenės sveikatos studijas VU Medicinos fakultete.“
Svarbiausi pasiekimai – dar prieš akis
A. Pečiukaitytė netrukus baigs visuomenės sveikatos magistrantūros studijas, čia ji apsigynė ir bakalauro darbą ir teigia, kad tokį planą turėjo dar mokykloje: „Į visuomenės sveikatos bakalauro studijas įstojau 2014 m. Atsimenu, dar mokykloje buvo organizuota ekskursija į Medicinos fakultetą, man ten taip patiko, kad akimirksniu apsisprendžiau: mano studijų kryptis bus susijusi su sveikata, o gyvenimas – su VU.“
Pasak studentės, rinkdamasi specialybę ji žinojo tik tiek, kad jos būsimasis darbas bus skirtas žmonėms: „Mano gyvenimo moto: „Kiekvienas pasiekimas prasideda sprendimu pabandyti.“ Kartą nusprendusi savo gyvenimą skirti visuomenės sveikatos studijoms, dėl to niekada nesigailėjau ir didžiuojuosi savo pasiekimais, iš kurių svarbiausi, manau, dar ateityje. Esu maksimalistė ir optimistė, todėl dažnai prisigalvoju idėjų, kurios iš pradžių man atrodo neįgyvendinamos, tuomet jas supaprastinu iki realių ir išsikeliu vis naujų iššūkių.“
Visuomenės sveikatos studijų programos studentė teigia, kad šeimos palaikymas ir nuolatinio tobulėjimo siekis leidžia išbandyti daug galimybių, drąsiai ieškoti savęs ir mokytis iš klaidų: „Manau, mano profesinis kelias bus panašus, negaliu būti vienoje vietoje, jeigu matau, kad nebetobulėju. Noriu tokios veiklos ir tokių žmonių šalia, kurie įkvepia. Įsivaizduoju, kad visuomenės sveikatos specialistas toks ir turi būti: su vidine ugnele judantis pirmyn ir galvojantis apie kitus, į viską žvelgiantis per žmogiškumo prizmę. Smalsumas, altruizmas ir drąsa, manau, yra būtinos savybės!“
Kiekvienas bandymas – žingsnis arčiau tikslo
„Visuomenės sveikatos studijos iš tiesų yra išskirtinės. Medicinos fakultete rengiami specialistai, gebantys formuoti visuomenės sveikatos politiką. Tai profesionalai, kurie rūpinasi žmogaus sveikatos sauga, kontroliuoja aplinkos rodiklius, infekcinių ir neinfekcinių ligų rizikos veiksnius, organizuoja ir vykdo sveikatinimo veiklą įvairiose gyventojų grupėse. Ar gali šiais laikais būti kažkas svarbiau?“ – svarsto A. Pečiukaitytė.
Anot jos, visuomenės sveikatos esmė yra ligų prevencija, o tai daug efektyviau ir pigiau nei gydymas. Sveikata yra žmogaus teisė, o visuomenės sveikatos specialisto tikslas – užtikrinti šią teisę: „Man patiko kartą išgirsta frazė, kuri mane labai įkvepia: „Visuomenės sveikata yra svarbi, nes mes, šios srities specialistai, esame balsas tiems, kas jo neturi.“
Tyrimą, susijusį su jaunais žmonėmis ir jų psichikos sveikata, atlikti norėjusi studentė bakalauro studijų metu sutiko mokslui įkvepiančią ir asmeninėmis savybėmis žavinčią dėstytoją, VU Medicinos fakulteto docentę dr. Mariją Jakubauskienę: „Visuomet sakydavau, kad noriu išgelbėti pasaulį. Būdama jaunesnė, nežinojau, nuo ko turiu pradėti. Dabar jau žinau – nuo neteisybės ir nelygybės. Be galo nustebau, kai doc. dr. M. Jakubauskienė kartą pasakė, kad ir ji visada norėjo išgelbėti pasaulį. Tuomet dar kartą įsitikinau, kad esu ten, kur turiu būti.“
Šio tikslo siekdama ir bakalauro baigiamojo darbo vadovės doc. dr. M. Jakubauskienės paskatinta A. Pečiukaitytė analizavo ankstyvas vaikystės traumas ir netektis, darančias įtaką vėlesniam žmogaus gyvenimui, ir jų sąsają su paauglių psichikos sveikata. Savo tyrimą ji pristatė Marselyje (Prancūzija) vykusioje Europos visuomenės sveikatos konferencijoje, turi kvietimą jį pristatyti ir Barselonoje (Ispanija). Anot jos, tai buvo išties neeilinė patirtis, leidžianti bendrauti su mokslininkais iš kitų šalių, dalyvauti diskusijose ir stebėti, kaip žmonės sprendžia įvairias visuomenės sveikatos problemas pasaulio mastu. Mergina neabejoja, kad VU suteikia puikias galimybes įgyti ne tik daug žinių ar patirties, bet ir klausti, domėtis, diskutuoti, keliauti, atlikti praktiką ir tyrimus.
Universitetas suteikia daug naujų galimybių
Jau studijuodama A. Pečiukaitytė koncentravosi į akademinę veiklą, dalyvavo įvairiose VU iniciatyvose: „Man patinka daug žinoti, mano domėjimosi diapazonas neturi ribų. Todėl visuomenės sveikatą studijuoti rekomenduoju būtent tiems, kas turi daug interesų, nes pati visuomenės sveikata yra labai įvairi.“
Pasak magistrantės, visuomenės sveikatą sudaro daug sričių: sveika mityba, fizinis aktyvumas, užkrečiamųjų ir neužkrečiamųjų ligų prevencija, profesinės ligos, psichikos sveikata, sveikos gyvensenos ugdymas ir kt. Magistrantė džiaugiasi, kad rado savo būsimos profesinės veikos sritį – psichikos sveikatą: „Ateityje norėčiau pagilinti visuomenės psichikos sveikatos žinias, pažiūrėti, kaip dirba užsienio kolegos.“
VU Medicinos fakulteto studentė teigia, kad visuomenės sveikatos studijos išsiskiria ir aktyvia praktine veikla: jai teko dirbti Vilniaus visuomenės sveikatos biure visuomenės sveikatos priežiūros specialiste, mokyti vaikus sveikos gyvensenos pagrindų darželiuose, dirbti su žalingų įpročių turinčiais paaugliais, vesti užsiėmimus paauglių grupėms, bendrauti su jų tėvais.
A. Pečiukaitytė pabrėžia, kad visuomenės sveikatos specialisto svarba šiuolaikiniame pasaulyje tik auga: „Koronaviruso sukelta pandemija yra puikus pavyzdys, kokia vertybė yra visuomenės sveikata. Sveikatos politikos formavimas, žmonių švietimas, mokymas, prevencijos priemonių taikymas yra ilgas procesas, tačiau jei jis vykdomas nepakankamai ar netinkamai, laikui atėjus tai pamato visi. Be visuomenės sveikatos specialistų mokslinių įžvalgų, atliekamų tyrimų, analizių būtų neįmanoma valdyti grėsmių žmonių sveikatai ir gyvybei.“
Visuomenės sveikatos specialistas – pavyzdys kitiems
„Visuomenės sveikata, kaip ir pandemija, visų pirma yra procesas, kurio metu galvoji apie kitus žmones, pradėdamas nuo savęs. Aš nesuprantu žmonių, kurie pandemijos akivaizdoje sugebėjo siekti pelno ar asmeninės šlovės“, – teigia magistrantė. Jos manymu, sėslus žmonių gyvenimo būdas, nuolatinis stresas, nesveika mityba, mažas fizinis aktyvumas, neturėjimas laiko savo artimiesiems ir kitos priežastys lemia įvairiausias žmogaus sveikatos ir gerovės problemas.
„Visuomenės sveikatos specialistas, rodydamas pavyzdį, taip pat turėtų propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Pati stengiuosi gyventi taip, kad mano fizinė ir psichikos sveikata būtu gera. Visa tai lemia mityba, fizinis aktyvumas, aplinka, kurioje būname, ir žmonės, su kuriais bendraujame. Visada reikia įsiklausyti į savo organizmą. Jeigu užsinoriu šokolado – nusiperku, tačiau namuose nelaikau. Puikus patarimas: visa ko pusiausvyra. O svarbiausias geros savijautos šaltinis – juokas“, – teigia VU Medicinos fakulteto studentė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!