Lietuviai nuo seno laisvalaikį praturtina pasivaikščiojimais miške, o rudenį mėgsta grybauti. Tačiau ar grybai yra naudingi sveikatai? Kaip išvengti apsinuodijimų? Ką daryti, jei suvalgę grybų pasijutome blogai? Į šiuos klausimus atsako visuomenės sveikatos ekspertas, Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesorius dr. Rimantas Stukas.
Ekspertas yra įsitikinęs, kad grybai – puikus mineralinių medžiagų ir vitaminų šalinis, tačiau juos rinkti, ruošti ir vartoti reikia atsakingai.
„Grybai yra ne tik labai skanūs, bet ir naudingi mūsų sveikatai. Šviežiuose grybuose yra daug vandens (88–92 proc.), taip pat azotinių medžiagų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų ir vitaminų“, – tikina profesorius.
Pasak jo, grybuose randama ir nemažai B grupės, C bei PP vitaminų. Tačiau nors šios miško gėrybės yra maistingas produktas, skirtingų rūšių grybuose, net ir to paties grybo skirtingose dalyse baltymų kiekis skiriasi. Daugiausia baltymų randama jaunų grybų kepurėlėse, o mažiausiai – kote.
Neretai diskutuojama, ar grybai kaupia radiacines medžiagas. Profesorius sako, kad tai tiesa, tačiau Lietuva nėra ypatinga radiacinė zona, dėl kurios reikėtų nerimauti ir atsisakyti grybauti. Be to, miško grybai kaupia ne tik dirvoje esančias vertingas, bet ir oro nuodingas medžiagas, todėl jų nerekomenduojama rinkti arti kelių ir užterštose vietovėse.
„Nuo seno sakoma: nepažįsti grybų – neik grybauti. Deja, ne visi grybautojai laikosi šios nuostatos, todėl rudenį, prasidėjus grybavimo sezonui, kasmet išauga žmonių, apsinuodijusių šia populiaria miško gėrybe, skaičius“, – sako visuomenės sveikatos specialistas.
Vyrauja nuomonė, kad geriau rinkti tik jaunus ir sveikus grybus, o išvešėjusius ir peraugusius – palikti. Nereikėtų rinkti ir šalnų paveiktų grybų. Prof. R. Stukas atkreipia dėmesį, kad grybus svarbu saugoti.
„Nespėjus grybų sutvarkyti, juos geriausia paskleisti plonu sluoksniu vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje. Baravykuose ir raudonviršiuose yra daug baltymų, todėl pastovėję šiltoje vietoje jie gali greitai sugesti“, – perspėja profesorius. Surinktus grybus reikėtų apdoroti tą pačią dieną, vėliausiai – kitą. Nuvalytus ir ypač nuplautus grybus suvartoti tuoj pat. Nuo mirkymo genda ir grybų skonis, ir kokybė.
Apdorotus grybus rekomenduojama valgyti tą pačią dieną arba po paros. Pašildytų grybų kokybė suprastėja, todėl jų gaminti būtina tiek, kiek reikia vienam kartui. Grybus reikia gerai išvirti, o jų nuovirą išpilti. Dar geriau, jei nuoviras nupilamas kelis kartus, taip iš grybo pasišalina daug nuodingų medžiagų ir galima sumažinti apsinuodijimų riziką. Klystama, jei pirmas grybų nuoviras naudojamas sriubai virti, nes iškyla pavojus sveikatai.
Statistiniai duomenis rodo – daugiausia žmonių apsinuodija nuodingus grybus supainioję su gerais. Tokią klaidą dažniausiai daro nepatyrę, grybų nepažįstantys asmenys. Atsitinka, kad grybautojai supainioja itin nuodingą jauną žalsvąją musmirę su ūmėde. Tai labai pavojinga, todėl, pasak specialistų, geriau nerinkti grybų, jei kyla abejonių, ar pažįstame juos.
Prof. R. Stukas teigia, kad galima išskirti du apsinuodijimų grybais atvejus. „Lengvesnis apsinuodijimas, kai suvalgęs grybų žmogus greitai, po pusvalandžio, sunegaluoja – vemia, atsiranda traukuliai. Daug sunkesnis ir sunkiau gydomas apsinuodijimas, kai sveikata pablogėja po paros ar net praėjus ilgesniam laikui. Sunkesnė apsinuodijimo forma sukelia kepenų ir inkstų komplikacijas. Žmogus gali visam gyvenimui prarasti sveikatą ar net mirti. Statistika patvirtina, kad suvalgius žaliąją musmirę, jei laiku nesuteikiama medicinos pagalba, trečdalis atvejų baigiasi mirtini. Kuo vėliau žmogus sunegaluoja, tuo didesnis pavojus kyla jo sveikatai.“
Ką daryti, jei žmogus apsinuodijo grybais? Visuomenės sveikatos specialistas pataria: „Reikia bandyti išvemti maistą. Jokiu būdu iš karto negerti vandens, kad nuodingos medžiagos nepatektų į žarnyną. Tik po kurio laiko galima išgerti kelias stiklines vandens ir vemti, kol skrandis išsivalys. Be to, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Didžiausia žmonių klaida, kai jie mano, kad negalavimas praeis savaime.“
Tikimės, kad VU Medicinos fakulteto eksperto patarimai padės visiems išlikti sveikiems turiningai ir smagiai leidžiant laiką Lietuvos miškuose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!