Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakultetas inicijavo Metų vokiečių kalbos mokytojos apdovanojimą, siekdamas atkreipti dar daugiau dėmesio į pedagogų rengimą ir jų darbą.
VU Filologijos fakulteto Baltijos kalbų ir kultūrų instituto Vokiečių filologijos katedros vedėja doc. Vaiva Žeimantienė pažymi, kad idėją įsteigti tokį apdovanojimą lėmė noras padėkoti geriausiems vokiečių kalbos mokytojams bei mokytojoms ir paskatinti vokiečių kalbos mokymąsi mokyklose, taip pat parodyti pavyzdį, kad mokytojo profesija gali būti patraukli. Šią iniciatyvą palaikė Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos vokiečių kalbos mokytojų asociacija.
Lietuvos Metų vokiečių kalbos mokytojos apdovanojimą pelnė Birutė Pukelienė iš Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos. Mokytoja buvo išrinkta atsižvelgiant į jos pedagoginę ir visuomeninę veiklą, dalyvavimą renginiuose ir projektuose.
„Esu dėkinga visai mokyklos bendruomenei – direktorei Nijolei Šimkevičienei, atveriančiai visus kelius, taip pat kuratorei Daivai Ivanovienei, kolegėms, kurios pasiūlius projektą visuomet sako „taip“, ir, žinoma, savo mokiniams, kuriuos myliu, globoju ir su kuriais noriu eiti tik pirmyn“, – atsiimdama apdovanojimą sakė vokiečių kalbos mokytoja B. Pukelienė.
Mokytoja geru žodžiu prisiminė savo mokytojus, dėstytojus ir studijų metus VU Filologijos fakultete, o šiandien jos pačios mokiniai aktyviai dalyvauja miesto, šalies, tarptautinėse olimpiadose, konkursuose, konferencijose, pelno prizines vietas. Pavyzdžiui, Ieva Avižonytė, Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos II klasės mokinė, 2021 m. laimėjo vokiškų pėdsakų ir simbolių Lietuvoje nuotraukų konkurso „Špūren“ pirmąją vietą (nuotrauka „Karo palikimas“).
Lietuvos vokiečių kalbos mokytojų asociacijos prezidentas Edvinas Šimulynas teigė, kad B. Pukelienė – ilgametė vokiečių kalbos puoselėtoja Kauno mieste ir visoje šalyje.
„Mokytojos organizuojamos dalykinės konferencijos, renginiai mokiniams, tarptautiniai mainai, publikuojami straipsniai, darbas Lietuvos mokinių vokiečių kalbos olimpiadoje ir Lietuvos vokiečių kalbos mokytojų asociacijos valdyboje (iki 2021 m. balandžio) pagrindžia svarų indėlį į vokiečių kalbos populiarinimą. Didžiuojamės Birutės Pukelienės geranoriškumu ir iniciatyvumu bei puikiais mokinių rezultatais šalies ir tarptautiniuose konkursuose“, – sako E. Šimulynas.
Vokiečių filologijos katedros vedėja doc. V. Žeimantienė atkreipė dėmesį, kad „užsienio kalbų, taip pat ir vokiečių kalbos, poreikis ir specialistų, mokančių šią kalbą, paklausa Lietuvoje auga“, ir išsakė viltį, kad šis pirmasis apdovanojimas taps gražia kasmetine tradicija, nes atsakingas ir nuoširdus mokytojų darbas turi būti matomas ir įvertintas.
Kuo patrauklios pedagogikos studijos VU?
Metų vokiečių kalbos mokytojo apdovanojimas yra viena iš pedagogiką ir mokytojo profesiją populiarinančių iniciatyvų, kurios akivaizdžiai rodo, kad ilgą laiką jaunų žmonių, atrodytų, pamiršta profesija atsigauna ir sulaukia vis daugiau jų dėmesio.
VU siūlo kelias galimybes tapti mokytojais. Pedagogikos studijas vykdo VU Filosofijos fakultetas, bendradarbiaudamas su kitais VU fakultetais. Nuo 2012 m. įvairių krypčių studentai, tarp jų ir filologai germanistai, siekiantys tapti mokytojais, gali rinktis dalyko pedagogikos gretutines studijas ir įgyti pedagogo profesinę kvalifikaciją. Kasmet dalyko pedagogikos gretutines studijas baigia ir kartu su bakalauro laipsniu pedagogo profesinę kvalifikaciją įgyja per 20 VU studentų. Maždaug pusę jų sudaro anglų, lietuvių, rusų, lenkų, prancūzų, vokiečių ar ispanų filologijos absolventai.
Pedagogo profesinę kvalifikaciją taip pat galima įgyti jau baigus bakalauro studijas. VU ir kitų universitetų absolventai gali stoti į mokyklos pedagogikos podiplomines pedagogines profesines studijas, kurios trunka vienerius metus. Šios studijos yra labai populiarios. Pavyzdžiui, 2021 m. į mokyklos pedagogikos podiplomines studijas buvo priimta per 70 studentų, apie trečdalį sudaro įvairių kalbų mokytojai.
2020 m. atsirado trečia galimybė tapti mokytoju – pradėta vykdyti dalyko pedagogikos bakalauro studijų programa. Tarp programos specializacijų yra ir kalbinis ugdymas: pagal šią studijų programą rengiami dviejų kalbų mokytojai. Kaip pirmasis dalykas siūloma lietuvių, lenkų, rusų arba anglų kalba, kaip antrasis dalykas – vokiečių arba prancūzų kalba. Šią programą renkasi tie, kurie jau nuo pat pradžių tvirtai žino, kad nori būti mokytojais.
Kokias galimybes suteikia dalyko pedagogikos programa?
Šios studijų programos komiteto pirmininkė doc. Asta Meškauskiene ir programos atnaujinimo koordinatorė doc. Daiva Lepaitė pabrėžia, kad dalyko pedagogikos studijos yra neabejotinai patrauklios abiturientams, nes savo struktūra, studijavimo pobūdžiu ir studijų praktika yra daugiakryptės ir kompleksiškos, o tai šiandien itin vilioja jaunus žmones.
Pavyzdžiui, jei moksleivis ar moksleivė pasirinktų kalbinį ugdymą, studijų metu kartu su pedagogo kvalifikacija įgytų ne vienos, o dviejų kalbų žinių bei įgūdžių ir vėliau šių dviejų kalbų galėtų mokyti mokykloje. Tai išplečia ne tik studijų, bet ir būsimos pedagoginės veiklos galimybes.
VU Pedagogų kompetencijų tobulinimo ir plėtros centro vadovė doc. A. Meškauskienė pabrėžia, kad mokytojo profesija šiandien kaip ir anksčiau turi ypatingą reikšmę. Jos teigimu, nuo mokytojo priklauso valstybės laisvės ir demokratinių vertybių tvarumas.
Lietuvos Metų vokiečių kalbos mokytojo(s) apdovanojimas skiriamas už indėlį į vokiečių kalbos mokymą(si), tarpkultūrinį pažinimą ir daugiakalbystės sklaidą. Lietuvos mokyklų bendruomenių nariai, švietimo įstaigų ir asociacijų atstovai, taip pat vokiečių kalbos mėgėjai 2021 m. spalio–gruodžio mėn. buvo kviečiami nominuoti pretendentus. Filologijos fakulteto dekanės sudaryta komisija sulaukė 34 anketų su 32 vokiečių kalbos mokytojų vardais iš įvairių Lietuvos vietų: Vilniaus (10), Kauno (4), Panevėžio (4), Klaipėdos (3), Šiaulių (2), Palangos (2), po vieną iš Šimkaičių, Kretingos, Pagėgių, Raseinių, Viekšnių, Garliavos ir Akademijos miestelio Kauno rajone.
Lietuvos Metų vokiečių kalbos mokytojo apdovanojimą įteikė VU Filologijos fakulteto ir projektą parėmusių bendrovių UAB „Stevila“ ir UAB „Klasmann–Deilmann“ atstovai. Visus konkursui nominuotus Lietuvos mokytojus pasieks jiems skirtos Vokietijos Federacinės Respublikos ambasados Vilniuje ir VU Filologijos fakulteto atminimo dovanos.
Komentarų nėra. Būk pirmas!