Šiandien Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centre duris atvėrė nacionalinės ir tarptautinės prieigos daugiafunkcinis itin trumpų impulsų lazerinis kompleksas „Naglis“. Jame yra sukurtas ir sumontuotas pats galingiausias lazeris Lietuvoje.
Penkerius metus kurtas kompleksas yra integrali Saulėtekio slėnio infrastruktūros dalis. Jis skirtas perspektyvių mokslinių sričių plėtojimui, naujų lazerinių technologijų kūrimui. Juo galės naudotis ne tik mokslo, bet ir Lietuvos verslo organizacijos.
Atidarymo iškilmėse l. e. p. Vilniaus universiteto rektorius prof. Jūras Banys pabrėžė universiteto reikšmę Lietuvos lazerių rinkoje. „Didžiosios Lietuvos lazerių verslo kompanijos, tokios kaip „Eksma“, Ekspla“ ir kt., be Vilniaus universiteto lazerių negalėtų sėkmingai veikti“, – sakė prof. J. Banys.
800 kv. m. lazeriniame komplekse įrengtos keturios modernios mokslinės laboratorijos (parametrinių reiškinių tyrimų, didelio intensyvumo optikos tyrimų, lazerinės nanofotonikos ir metrologijos eksperimentų) su skirtingais lazeriais ir moksline įranga bei darbo vietos komplekso darbuotojams, atvykstantiems tyrėjams ir studentams. Komplekse veikia didelės energijos ir didelio pasikartojimo dažnio femtosekundinės lazerinės sistemos bei matavimo aparatūra.
Projekto vadovo dr. Ryčio Butkaus teigimu naujas kompleksas neleidžia sustoti vietoje ir gerokai praplečia VU fizikų galimybes lazerių srityje. „Mes galime daryti tuos pačius tyrimus, kuriuos mes darėme su sena aparatūra ir negalingais lazeriais, bet po kurio laiko nebegalėsime pasiūlyti nieko naujo. Kompleksas su modernia lazerine ir kita nauja įranga buvo įkurtas tam, kad mokslininkai galėtų daryti pasaulinio lygio tyrimus“, – aiškino R. Butkus.
Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Svetlana Kauzonienė džiaugėsi komplekso teikiamomis galimybėmis. „Atviros prieigos centras padės mokslininkams, verslininkams, studentams plėsti savo bendradarbiavimą, vykdyti svarbius mokslinius tyrimus ir projektus, naudingus Lietuvai ir visam pasauliui“.
Naujajame komplekse planuojama plėtoti šias mokslines kryptis: rentgeno generavimo ir atosekundinės fizikos, Terahercinės spinduliuotės generacijos dujose, ultrasparčiosios spektroskopijos, lazerinės nanofotonikos, optinių elementų pažeidimų tyrimų ir parametrinių reiškinių.
Lazerinio komplekso atidarymas sutapo su VU Kvantinės elektronikos katedros 40-mečiu.
Komentarų nėra. Būk pirmas!