VU atvirų durų dienos dalyviai šį penktadienį nuo 14.00 iki 16.00 val. turės galimybę dalyvauti pirmą kartą organizuojamame Filosofų labirinte. Tai išskirtinis renginys: senųjų universiteto rūmų ansamblio koridoriuose drauge su Vilniaus universiteto filosofais – dėstytojais ir doktorantais – galėsite aptarti Aristotelį, Kantą ar Nietzschę dominusius klausimus ir leistis į filosofines diskusijas. Šiame rūmų ir minčių labirinte padės orientuotis specialus renginio žemėlapis, aktyvūs diskusijų dalyviai kiekviename kiemelyje gaus lipdukų, kuriuos įveikę labirintą galės išmainyti į Vilniaus universiteto suvenyrus, vaišintis kava, arbata ir filosofiniais sausainiais. Išsamiau apie sumanymą sutiko papasakoti jo koordinatorius, filosofijos dėstytojas Vilius Dranseika.
Kodėl šiam sumanymui pasirinktas būtent labirinto vaizdinys? Dėl Vilniaus universiteto senųjų rūmų, iki šiol nemažai daliai lankytojų keliančių galvos skausmą, klaidumo, dėl minčių ir mąstymo labirinto ar dėl aliuzijos į Knoso rūmus Kretoje ir Minotauro labirintą?
Visų pirma dėl senųjų rūmų, kurių klaidumas tik padidina atradimo džiaugsmą užklydus į dar nematytą kiemelį. O ir pats filosofavimas kartais panašus į labirintą. Su aklagatviais, grįžimu ten, iš kur ir pradėjai kelionę, paklydimais, bet ir su netikėtais praėjimais ir atradimais. Apie universiteto kiemų Minotaurą nieko girdėti neteko, bet štai Ariadnės siūlu galės pabūti dalyviams labirinto pradžioje – Filosofijos fakulteto kiemelyje – įteiksiami senųjų rūmų žemėlapiai, ant kurių rasite ir įvairiausių filosofinių klausimų pavyzdžių.
Iki šiol neteko girdėti, kad mūsų šalyje būtų įgyvendinta kas nors panašaus. Gal galėtumėte daugiau papasakoti apie šį unikalų sumanymą, kuo nustebinsite lankytojus?
Keliaujant nuo starto prie finišo Didžiajame kieme, bus galima aplankyti penkis kiemelius, skirtus skirtingoms filosofijos dalims: metafizikai, epistemologijai, etikai, politikos filosofijai ir estetikai. Skirtinguose kiemeliuose kelsime skirtingus klausimus: Kas yra pasaulis? Ar jį sudaro vien materialūs daiktai? Ar yra Dievas? Jei skaičiai realūs, kur jie egzistuoja? Ar galime pasitikėti savo juslėmis? Ar yra klausimų, į kuriuos žmogiškas protas niekada nepajėgs atsakyti? Ar gali būti, kad didžiuma mūsų nuomonių yra klaidingos? Kaip gyventi visuomenėje? Ar egzistuoja geriausia politinė santvarka? Kas yra grožis? Ar visi vienodai jį suvokiame?
Kiekviename kiemelyje sutikti universiteto dėstytojai ir studentai skatins diskutuoti ir kartu ieškoti atsakymų į jus dominančius filosofinius klausimus. Pavyzdžiui, epistemologijos kiemelyje galėsite aiškintis, ar yra dalykų, apie kuriuos mokslas nepajėgus mums nieko tikro pasakyti, o estetikos – ar meno kūrinys būtinai turi būti gražus. Visi kviečiami klausti, diskutuoti, nesutikti ir pasiūlyti geresnių argumentų.
Filosofija yra viena iš seniausių žinijos sričių. Kurio laikotarpio filosofijai bus skirta daugiausia dėmesio?
Filosofiniai klausimai yra amžini, tačiau skirtingų epochų mąstytojai kaskart juos kelia vis naujais pavidalais, siūlo naujus sprendimo būdus. Kviečiame diskutuoti tiek apie senųjų filosofų pažiūras, tiek apie tai, kiek jų kelti klausimai aktualūs šiandien.
Išduokite paslaptį, kokia didžiausia staigmena laukia klaidžiojančių po labirintą?
Neišduosiu, atvykite ir pamatysite patys.
Komentarų nėra. Būk pirmas!