Gegužės 18–22 d. pirmą kartą Vilniuje vyko Juodojo žemyno kultūros festivalis „Afrikos dienos 2011“. Įvairūs penkių dienų festivalio programos renginiai neaplenkė ir Vilniaus universiteto bibliotekos. Afrikietiškos perkusijos kolektyvo „Foli” (liet. „Ritmas“) muzikantų Martyno Sučylos, Miko Šliogerio, Gedimino Mačiulskio uždegančiais ritmais gegužės 19 d. prasidėjo akmens skulptūrų parodos „Zimbabvės skulptūros meistrai“ atidarymas.
Renginį pradėjusi „Afrikos dienų 2011“ koordinatorė Kristina Vildžiūnaitė pristatė ir šio festivalio tikslą – supažindinti ir parodyti šviesiąją Afrikos žemyno pusę, turtingą jos šalių kultūrą bei istoriją – ir džiaugėsi galimybe atidaryti Afrikos akmens meistrų parodą VU bibliotekoje. Vilniaus universiteto bibliotekos direktorė informacinei ir kultūros paveldo veiklai doc. dr. Marija Prokopčik sakė, kad nė akimirką nebuvo abejojama, ar priimti pasiūlymą bibliotekos erdvėje eksponuoti šiuolaikinį Afrikos meną, nes Zimbabvės meistrų sukurtų akmens skulptūrų ekspozicija išsiskiria iš kitų bibliotekoje rengiamų parodų. Parodoje taip pat apsilankė Lietuvos Respublikos Seimo narys, Europos parlamentarų susivienijimo Afrikai remti (AWEPA) viceprezidentas Egidijus Vareikis. AWEPA yra jau 25 metus veikianti parlamentarų organizacija, besirūpinanti parlamentinės demokratijos plėtra Afrikoje, parlamentinės valdžios ir demokratijos stiprinimu, Afrikos ir Europos politikų ryšiais. Jos veikloje dalyvauja daugiau kaip 20 šalių parlamentarai. Dr. E. Vareikis šioje organizacijoje aktyviai dirba nuo 2000 m. Jo žodžiais tariant, per daugiau nei 400 Vilniaus universiteto gyvavimo metų Afrikos meno paroda čia eksponuojama pirmą kartą. Parlamentaras pabrėžė, kad globalėjant pasauliui Afrika tampa ne tokia jau tolima ir požiūris į šią šalį keičiasi.
Viešosios įmonės „Humana People to People Baltic“ atstovas Julius Norvila didžiuodamasis pasakojo apie šią paramos plėtojimo organizaciją, kuri palaiko švietimo, sveikatos ir aplinkosaugos projektus, o Lietuvoje remia papildomo vaikų maitinimo projektus, skleidžia informaciją ir skatina Lietuvos visuomenės solidarumą su neturtingų ir besivystančių pasaulio šalių žmonėmis ir jų pastangomis padaryti savo gyvenimą geresnį. Šios organizacijos pastangomis saviti ir išraiškingi Zimbabvės skulptorių meno darbai ir atkeliavo į Lietuvą, o dabar eksponuojami Vilniaus universiteto bibliotekoje. Prie šios iniciatyvos prisidėjo ir 2004 m. įkurta organizacija „Friends Forever“, kuri skatina Zimbabvės menininkus ir siekia pristatyti jų sukurtus darbus tarptautinėje erdvėje. Per savo veiklos metus „Friends Forever“ jau surengė daugiau nei 100 Afrikos menininkų parodų įvairiose pasaulio šalyse. J. Norvila ta proga padovanojo VU bibliotekai knygą „Friends Forever: Contemporary Master Sculptors of Zimbabwe” (2007).
Kiekvienas autorius savitai pasakoja apie tenykščių žmonių jausmus ir kasdienybę, gamtą. Skulptūrose atsiskleidžia skirtingų akmenų spalvų, masių ir faktūrų įvairovė, puikiai įvaldyta amato meistrystė.
Buvo įdomu klausytis VU Orientalistikos centro dėstytojo dr. Gedimino Degesio pasakojimo apie jo didelį susidomėjimą Arfrika – jis net pakeitė disertacijos temą. Jis parašė ir apsigynė disertaciją „Estetinių principų sklaida Užsachario Afrikos skulptūroje”. Pasak G. Degesio, ne visos tautos savo filosofiją, pasaulėjautą, papročius galėjo surašyti raštu, kai kurios tai įamžino menine forma. Ir šios iš Zimbabvės akmens išskaptuotos skulptūros yra ne tik šiuolaikinio Afrikos meno pavyzdžiai – jose užkoduota daug gilesnė prasmė. Jis paminėjo, kad VU Orientalistikos centre dabar skaitomas afrikanistikos įvadas, o nuo rudens semestro studentai galės mokytis suahelių kalbos (Kenijos, Tanzanijos ir Somalio valstybinė kalba) kaip laisvai pasirenkamo dalyko.
Zimbabvės valstybės pavadinimas išvertus reiškia „Didysis akmens namas“, o Zimbabvės akmenys laikomi seniausiais Žemėje. Akmens skulptūros tradicijos šiame krašte siekia senus laikus, tačiau tik per paskutinius trisdešimt metų Zimbabvės akmens meistrai sulaukė pasaulinio pripažinimo. Ekspozicijoje „Zimbabvės skulptūros meistrai“ pristatomi šešių skulptorių kūriniai. Trys skulptoriaus, pasakotojo ir poeto Enos Gunja darbai „Vadas”, „Spėk, ką turiu”, „Vėsu” sukurti iš opalo ir geležingojo serpentino. Pristatytas jauniausiojo menininko Taguma (jauniausias namuose – tokia pažodinė jo vardo reikšmė) Mukomberanwa, gimusio skulptorių šeimoje, darbas „Stebėtojai” (geležingasis serpentinas). Skulptoriaus Wonder Luke kūryboje ta pati tema dažnai pradedama vis iš naujo, bet kaskart su didesne jėga. Parodoje eksponuojamas jo darbas „Budintis karys” (geležingasis serpentinas). Rodomas ir 2004 m. pripažinto geriausiu Zimbabvės skulptoriumi Victor Fire darbas „Karaliaus galva” (opalas). Menininko Bywell Sango kūryba jau buvo eksponuota Austrijoje, Danijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vokietijoje, o dabar ir Lietuvoje – skulptūra „Motina su vaiku” (geležingasis serpentinas). Šis menininkas įkvėpimo semiasi ne tik iš Šonos tautos mitų, bet ir iš pačių akmenų. Arthur Fata studijavo ir dirbo Anglijoje, Portugalijoje, Bulgarijoje, išmano klasikinę skulptūrą ir naudoja savo žinias bei įgytus įgūdžius dirbdamas su Zimbabvės akmenimis („Profesoriaus George Asenov portretas”, kalkakmenis). Zimbabvės kūrėjai, remdamiesi tradicija, ieško naujų išraiškos formų. Skulptūrose atsispindi ne tik tikėjimas dievybėmis, folkloras, bet ir modernus gyvenimas. Dauguma menininkų pažįsta vienas kitą ir priklauso Tengenenge skulptorių bendruomenei, kur bendraminčių apsuptyje ieško ir įgyvendina savo kūrybines idėjas.
Ekspozicija „Zimbabvės skulptūros meistrai“ Vilniaus universiteto bibliotekoje veiks iki birželio 20 d. Jeigu susidomėjote paroda, bet negalite apsilankyti bibliotekoje ir apžiūrėti ekspoziciją, nenusiminkite – padovanotoje knygoje „Friends Forever: Contemporary Master Sculptors of Zimbabwe” rasite daug informacijos ir apie minėtus autorius, ir apie daugelį kitų Zimbabvės menininkų, kurie moka prakalbinti akmenį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!