Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakultete puikias galimybes vykdyti mokslinę veiklą ir atlikti svarbius tyrimus turi ne tik mokslininkai, bet ir studentai. Visai neseniai psichologijos studijų magistrantė Miglė Marcinkevičiūtė, pasitelkdama inovatyvius duomenų analizės įrankius, atliko kokybinę savižudybių psichologinės autopsijos analizę. Psichologė, vadovaujama Suicidologijos tyrimų centro mokslininkės prof. Danutės Gailienės, šį tyrimą atliko dalyvaudama mokslinių tyrimų projekte „2016–2019 m. Lietuvoje įvykusių savižudybių psichologinės autopsijos duomenų analizė“.
Kalbėdama apie projektą M. Marcinkevičiūtė teigia, kad darbas profesionalų komandoje ir galimybė iš arti stebėti Suicidologijos tyrimų centro veiklą jai, kaip pradedančiai specialistei, buvo labai vertingI. „Atsidūriau aplinkoje, kurioje turėjau galimybę ugdyti savo įgūdžius, diskutuoti, pasitarti, gauti duomenis, kurių pati nebūčiau galėjusi surinkti“, – dalyvavimo projekte privalumus vardija studentė.
Pasak M. Marcinkevičiūtės, užduočių atlikimas turint supervizijos galimybę yra viena geriausių studijavimo patirčių. Tai jai padėjo įgyvendinti ir tyrimo metu užsibrėžtus tikslus. „Pagrindinis mano tyrimo tikslas – analizuoti vyrų suicidiškumo ypatumus ir pažvelgti, ką apie savižudybes gali papasakoti artimieji. Remiantis gautais rezultatais buvo svarbu įsivertinti, kaip artimųjų biografiniai pasakojimai apie nusižudžiusiuosius gali padėti suprasti, kuri savižudybės proceso dalis yra pastebima žmogui iš šalies. Jų pasakojimai padėjo vertinti vyrų savižudybes per socialinę vyriškumo prizmę ir atrasti idėjų, kaip galima ieškoti vyrų suicidiškumo prielaidų.“
Dalyvavimas projekte studentei padėjo geriau pažinti kokybinių duomenų analizės esmę ir gautas žinias pritaikyti praktikoje. Kaip pastebi pati Miglė, projekto metu ji ėmė labiau pasitikėti kokybiniais tyrimais. „Psichologijos mokslas yra subtilus, o tyrimų projektai sudėtingi, nes būtina gebėti suvaldyti kintamuosius ir išgryninti vieną ar kitą konstruktą. Vis dėlto atskleidžiamoji analizė ir sistemiškas biografinių interviu kodavimas suteikia galimybę išvysti detalesnį problemos paveikslą. Tai labai įdomi tyrimų perspektyva ir puikiai atliepia psichologų darbo specifiką“, – teigia jaunoji specialistė.
Projekto metu padarytos išvados, kurias studentė formuluos kartu su tyrėjų komanda, bus aktualios suicidologijos mokslui ir padės rengiant rekomendacijas savižudybių prevencijos priemonėms tobulinti.
Komentarų nėra. Būk pirmas!