444-ojo Vilniaus universiteto (VU) gimtadienio proga VU biblioteka pristato dviejų dalių skaitmeninį pasakojimą „Akademinis Vilnius: senojo universiteto tezių kultūra“. Nuo balandžio 1 d. parodą galite pamatyti „Google Arts & Culture“ platformoje.
Šiais metais VU bibliotekoje užbaigtas Senojo Vilniaus universiteto tezių ir disertacijų tyrimas. Tirti jėzuitiškojo laikotarpio (1579–1773 m.) VU bibliotekoje saugomi universiteto spaustuvėje išleisti baigiamieji darbai, kurie buvo parengti viešajam disputui arba už kuriuos buvo suteiktas mokslo laipsnis.
Pasakojimui pasirinktas laikotarpis, apimantis XVII a. pirmąją pusę. Tai vienas įdomiausių jėzuitiško universiteto istorijos laikotarpių, kai moksle varžėsi senosios ir naujosios tendencijos. Šalia viduramžių scholastikos į studijų programas pradėjo skverbtis mokslinės paradigmos, paremtos eksperimentiniais tyrimais ir istoriniais šaltiniais. Šias permainas skatino pirmieji dėstytojai pasauliečiai, pakviesti dėstyti į jėzuitišką universitetą, įsteigus naują Teisės fakultetą. Įkvėpti pažangių vadovų studentai rengė aukštos kokybės tezes.
Universitetinių tezių gynimas turėjo nemažą atgarsį literatūroje ir dailėje. Studentai papildydavo baigiamuosius darbus išsamiomis lotyniškomis dedikacijomis. Žymūs menininkai raižė tezėms herbus ir iliustracijas. Talentingi studentai išleisdavo lotyniškus sveikinimus sėkmingai apsigynusiems kurso draugams. Taigi į tezių gynimo procesą įsitraukdavo studentai, dėstytojai, vienuoliai, spaustuvininkai, graveriai, mecenatai, didikai ir karaliai.
Skaitmeniniame pasakojime pateikiamos žymaus klasikinės scholastikos atstovo Lauryno Bartilijaus studentų tezės. Mokslo pažangą atspindi profesorių Osvaldo Kriugerio ir Arono Olizarovijaus studentų tezės, priklausančios fizikos ir teisės mokslui. Tarp senųjų artefaktų yra XVII a. tėvo jėzuito ir studento, bendraujančio su dangiškuoju globėju – Jonu Krikštytoju, portretai. Į bendrą vaizdingą pasakojimą jungiami unikalūs rankraščiai, spausdintinės knygos, nuotraukos, graviūros, portretai. Jį peržiūrėję ne tik sužinosite, kaip vyko studijų procesas XVII a., bet ir nusikelsite į 700 metų jubiliejų švenčiančio Vilniaus gatves.
Skaitmeninį dviejų dalių pasakojimą galite pamatyti čia.
Projektą „Senojo Vilniaus universiteto disertacijų (1579–1773) tyrimas ir duomenų bazės sukūrimas“ finansavo Lietuvos mokslo taryba.
Komentarų nėra. Būk pirmas!