Balandžio 6 d. (penktadienį) 14 val. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre (VU GMC) bus atidaryta 50-ajai Fiziko dienai (FiDi) skirta paroda „Auksinis Dino Zauro pėdsakas“. Jos centre – VU Fizikos fakulteto alumnas Gediminas Vaitiekūnas, jo sėkmės istorija ir mecenatystė VU Zoologijos muziejui.
G. Vaitiekūno dėka VU GMC esantis VU Zoologijos muziejus pamažu gausinamas unikalia stuburinių gyvūnų kolekcija, kurią galima pavadinti „auksine“, nes savo verte prilygsta tik grafo K. Tyzenhauzo paukščių kolekcijai, padovanotai 1855 m. 33 pasaulio šalyse G. Vaitiekūno sumedžiotų žinduolių ir kai kurių paukščių iškamšų kolekciją sudaro apie 100 vienetų eksponatų, o tarp jų yra ir tokių, kurie atskleidžia naująją gyvūnų ir žmonių santykių epochą: eksponatais tampa taksidermijos menininkų šedevrai – identiški gyvūnams muliažai.
Didžioji dalis VU alumno padovanotų eksponatų – iš Afrikos (56 vnt.), Europos (27 vnt.), Azijos (12 vnt.), Pietų Amerikos (10 vnt.) ir Šiaurės Amerikos (4 vnt.). Tarp jų – ir Dino Zauro giminaitis, atkeliavęs iš Zimbabvės, užtvenktos Zambezės upės. Iškamšas paruošė taksidermijos pasaulio čempionas Kęstutis Bybartas.
„Mano tėvas ir sūnus – taip pat fizikai. Daug metų remiu Fiziko dieną, kartais joje apsilankau. Kol sūnus mokėsi, o tėtis dirbo VU Fizikos fakultete, jausdavau, kas vyksta universitete. Dabar džiaugiuosi galėdamas papildyti VU Zoologijos muziejų. Labai noriu, kad mano kolekcija atneštų naudą visuomenei, akademinei ir mokslinei bendruomenei“, – sako G. Vaitiekūnas. Jis yra UAB „Skaidula“ generalinis direktorius, „Rotary“ klubo narys, Vilniaus medžiotojų draugijos narys, Lietuvos elnių augintojų asociacijos pirmininkas, skiriantis dėmesį ir mecenatystei.
Šios parodos sumanytoja, VU GMC Biomokslų instituto docentė Grita Skujienė pasakoja, kad mecenatystė VU Zoologijos muziejuje turi gilias tradicijas. Tarp garsiausių mecenatų – LDK etmonai kunigaikščiai Kristupas Radvila II (1585–1640) ir Mykolas Kazimieras Oginskis (1728 –1800), grafai Reinoldas Tyzenhauzas (1830–1880), Mykolas (1761–1839), Jonas (1801–1860), Eustachijus (1814–1873) Tiškevičiai ir daugybė kitų, kurie dovanodavo savo išpuoselėtas kolekcijas, pavienius eksponatus ar tiesiog paremdavo lėšomis.
Atvykusiųjų į parodos „Auksinis Dino Zauro pėdsakas“ atidarymą lauks ne tik pažintis su įspūdingais G. Vaitiekūno padovanotais eksponatais, bet ir gamtininko Selemono Paltanavičiaus pranešimas „Gamtosauga per optinį taikiklį?“. Pirmosios FiDi organizacinio komiteto pirmininkas Vitas Mačiulis papasakos, kaip išsilukšteno FiDi Dinas Zauras, o režisierė Miglė Kriaučiūnaitė pristatys filmą „Iš fizikų sėkmės istorijų ir įdomybių almanacho: Gediminas Vaitiekūnas“.
Renginio pradžia – balandžio 6 d. 14 val. VU GMC R106 aud.
Komentarų nėra. Būk pirmas!