Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro laboratorijoje nuo penktadienio pradedamas koronaviruso SARS-CoV-2 sukeliamos infekcijos COVID-19 mėginių testavimas, taip išplečiant Lietuvos galimybes kovoje su naujuoju koronavirusu, nusinešusiu jau keliolika šalies piliečių gyvybių.
Pasak VU Gyvybės mokslų centro direktoriaus prof. dr. Gintaro Valinčiaus, mokslininkų iniciatyva prisidės prie spartesnio COVID-19 diagnozavimo, sumažins kitų laboratorijų krūvį ir sutrumpins laiką, per kurį pacientai sulaukia atsakymų.
„VU Gyvybės mokslų centre iš turinčių atitinkamą kvalifikaciją ir pasiryžusių dirbti su pavojingais patogenais bendruomenės narių buvo sudarytas sąrašas savanorių mokslininkų ir tyrėjų, kurie, jei prireiktų, jau šią savaitę vykdys SARS-CoV-2 mėginių testavimą, panaudojant mūsų turimus instrumentus. Noriu padėkoti visiems pasirengusiems atidėti savo mokslo darbus į šalį ir ateiti į pagalbą medicinos įstaigose dirbantiems diagnostikos specialistams“, – sako prof. dr. G. Valinčius.
Mėginių diagnostikai atlikti buvo reikalingas itin kruopštus pasirengimas – gauti atsakingų institucijų leidimai, pasirašytos duomenų apsaugos sutartys, pritaikyta laboratorijų įranga. Anot direktoriaus, tiek mokslinis, tiek administracinis pasirengimas buvo atliktas itin greitai, visų pirma dėl mokslininkų, administracijos bei vadovybės susitelkimo.
„Didžiuojuosi, kad mūsų centre dirba tokie žmonės kaip dr. Kristina Daniūnaitė – jauna mokslininkė, kuri ėmėsi atsakomybės už visos tyrimų laboratorijos mokslinės dalies paruošimą, diagnostinių metodų validavimą, doc. dr. Eglė Lastauskienė, kuri puikiai vadovauja laikinojo diagnostikos centro organizacinei veiklai, Inga Liužinaitė, puiki darbų saugos specialistė, ir visiškai atsidavęs savo darbui dr. Rokas Abraitis, ant kurio pečių – visas technologinis laikinosios laboratorijos užtikrinimas ir logistika. Visą pasirengimo laikotarpį turėjome ir visišką naujojo rektoriaus ir kitų aukščiausių universiteto vadovų, administracijos palaikymą bei pagalbą. Be visos mūsų universiteto bendruomenės susitelkimo tokie rimti dalykai kaip spartus laboratorijų pertvarkymas darbui su pavojingais patogenų mėginiais būtų tiesiog neįmanomi“, – pabrėžė prof. dr. G. Valinčius.
Laboratorijos – plačios VU paramos kovoje su koronavirusu dalis
VU į kovą su naujuoju koronavirusu įsitraukė nuo pat viruso plitimo pradžios. VU mokslininkai dalyvauja konsultuojant Vyriausybę, ministerijas, kitas šalies institucijas, daugybė medikų ir studentų rezidentų su epidemija kovoja VU ligoninėje Santaros klinikose ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose. Keturi VU Gyvybės mokslų centro studentai atlieka diagnostinius testus Nacionalinio vėžio instituto diagnostikos laboratorijoje, VU matematikai atlieka epidemijos plitimo modeliavimus ir prognozes.
VU rektorius prof. Rimvydas Petrauskas sako, kad universitetas šios pandemijos akivaizdoje deda maksimalias pastangas padėti valstybei išbristi iš šios krizės.
„Jaučiame atsakomybę prisidėti prie šios krizės sprendimo, juolab kad mokslininkų žinios ir sukaupta patirtis yra kaip niekada svarbios. Tam tikslui įsteigėme analitinį kompetencijų centrą, kurio pagrindinis tikslas yra vienas – padėti mūsų šaliai kaip įmanoma greičiau grįžti į normalų gyvenimą. Gyvenimas pats mus verčia prisiimti daugiau atsakomybės ir aktyviai įsitraukti į tai, kas vyksta aplink mus“, – teigia VU rektorius.
VU Gyvybės mokslų centras Nacionaliniam vėžio institutui paskolino ir 11 mobilių ultravioletinių filtrų-lempų, taip pat sterilizavimo sistemą „Sterinis“. Šie prietaisai padės labiau apsaugoti pažeidžiamiausias visuomenės grupes – onkologinius ligonius. Centro mokslininkai kartu su kolegomis iš kitų mokslo institucijų rengia ir ekspertines apžvalgas Vyriausybei, kuriose pateikiama informacija apie naujausius mokslo tyrimus ir biotechnologijų plėtrą, susijusią su SARS-CoV-2 sukelta COVID-19 pandemija.
Komentarų nėra. Būk pirmas!