Praėjusį savaitgalį „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda organizavo pirmąsias Lietuvoje tarptautines gyvybės mokslų programavimo varžybas – biohakatoną. Renginys į Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centrą (VU GMC) sukvietė septynias komandas iš Lietuvos ir tris iš užsienio: Švedijos, Suomijos bei Nyderlandų. Biohakatoną atidarė jo globėjas, ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Sveikindamas renginio dalyvius, ministras pabrėžė, kad ateitis slypi ne tik IT ir gyvybės moksluose: ji slypi abiejų sričių sintezėje. V. Sinkevičiaus sveikinimo žodį palydėjo VU GMC neuromokslininkės dr. Urtės Neniškytės paskaita apie smegenų efektyvumo paslaptis.
Žodis „hakatonas“ apibūdina renginį, kuriame programuotojai su kitų sričių atstovais per ribotą laiką kuria projektą, susijusį su informacinėmis technologijomis. Šiuo metu vis populiaresni tampa hakatonai, kuriuose sukurta programinė įranga gali būti pritaikoma menų, teisės ar finansinių paslaugų sektoriuose. Iki šiol Lietuvoje nevyko nė vieno hakatono, skirto gyvybės mokslams.
Nors kiekviename hakatone dalyvaujančių komandų tikslas yra per 48 programavimo valandas sukurti minimalų perspektyvų informacinių technologijų produktą, tačiau šis biohakatonas turėjo palengvinti mokslininkų kasdien laboratorijose taikomus metodus.
Geriausių produktų kūrėjai išsidalijo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) įsteigtą piniginį prizų fondą. Laimėtojais tapo ir 1000 eurų už aukšto efektyvumo skysčių chromatografijos (HPLC) duomenų dokumentų automatinio apdorojimo sistemą iškovojo „VCS Practise“ komanda. Komanda „Skrebulai“, sukūrusi nukleorūgščių ir baltymų gelių nuotraukų automatizuotą analizės sistemą, užėmė antrąją vietą ir pasidalijo 500 eurų. Trečioji vieta ir 300 eurų atiteko Lundo (Švedija) universiteto komandai už paieškos sistemą, skirtą lengviau naviguoti tarp „iGEM“ duomenų bazės projektų ir padėti tyrėjams atrasti reikalingas eksperimentams biologines dalis. Kosmetikos gamintojos BIOK ir „Illusion room“ įsteigtais prizais už geriausią projekto pristatymą apdovanota Groningeno (Nyderlandai) universiteto komanda, o „Wolves in Lakes“ komandos projektas, skirtas išsiaiškinti, kokios egzotinės gyvūnų rūšys galėtų pritapti ir išgyventi Lietuvos gamtinėmis sąlygomis, pripažintas labiausiai peržengusiu standartus.
Kadangi gyvybės mokslų ir informacinių technologijų simbiozė Lietuvoje dar tik įgyja pagreitį, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda liepos pabaigoje surengė biohakatono paskaitų ciklą. Jo dalyviai klausėsi VU Matematikos ir informatikos fakulteto partnerystės profesoriaus, „Danske Bank“ Turto ir investicijų valdymo verslo plėtros padalinio Lietuvoje vadovo dr. Vytauto Ašerio, VU GMC doktoranto Povilo Gibo, vieno iš biotechnologijų startuolio „Droplet Genomics“ įkūrėjo, VU GMC mokslininko dr. Karolio Leonavičiaus ir UAB „Integrated Optics“ bendraįkūrėjo ir vadovo Evaldo Pabrėžos paskaitų. Jose lektoriai gyvybės mokslų atstovus supažindino su informacinių technologijų pasauliu, o IT specialistus – su biomokslais.
„Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda, 2017 metų pasaulinio sintetinės biologijos konkurso „iGEM“ čempionė, ketverius metus vysto sintetinės biologijos mokslo veiklą ir atstovauja Lietuvai didžiausiame šios srities konkurse. Nuo 2015 metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda iškovojo tris aukso medalius, Didįjį konkurso prizą bei nemažai papildomų nominacijų už naujų biologinių dalių sukūrimą.
Komentarų nėra. Būk pirmas!