
Kovo 25–26 d. Darame (Jungtinėje Karalystėje) vykusiame Koimbros grupės klimato kaitos simpoziume Vilniaus universitetas (VU) drauge su kitais 22 Europos šalių universitetais pasirašė Daramo deklaraciją, kuria įsipareigojo bendradarbiauti klimato kaitos ir darnaus vystymosi srityje. Universitetai sieks diegti darnaus vystymosi principus į savo veiklos sritis, vykdyti mokslinius tyrimus, sprendžiančius klimato kaitos nulemtas problemas, kurti klimatui neutralią infrastruktūrą ir rengti studentus spręsti pasaulinius šių dienų iššūkius.
Universitetų vaidmuo reikšmingai prisidedant prie klimato ir gamtos išteklių saugojimo, planetos ir visuomenės sveikatos yra unikalus, nes jų, kaip organizacijų, veikla yra grįsta gilia ir turtinga naujų žinių kūrimo ir mokslinių tyrimų bei inovacijų plėtojimo tradicija, o bendradarbiavimas su akademiniais, socialiniais ir verslo partneriais atveria įvairiapuses galimybes spręsti darnaus vystymosi klausimus įvairiose visuomenės veiklos srityse.
„Daramo deklaracija atspindi lyderiaujančių Europos universitetų siekį ir atsakomybę sutelkti intelektinę patirtį ir potencialą ugdant atsparias ir pažangias visuomenes, pasirengusias įveikti sudėtingiausius ekonominius, socialinius ir kultūrinius dabarties ir ateities iššūkius“, – teigia VU mokslo prorektorė prof. Edita Sužiedėlienė.
Daramo deklaracija įtvirtinami septyni principai, kurie formuoja kiekvieno iš Koimbros grupės universitetų darnaus vystymosi strategijas. Juose numatoma, kad nariai telks pastangas kovai su klimato kaita, kuri, kaip niekad anksčiau, reikalauja bendrų mokslo, švietimo, politinio įsipareigojimo ir bendradarbiavimo pastangų. Tai itin svarbu siekiant kaip įmanoma greičiau ir efektyviau spręsti kylančias problemas, taip pat ir įgyvendinti Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus.
Universitetų inovacijų potencialas generuoja naujausius fundamentinių ir taikomųjų mokslinių tyrimų sprendimus, kurie gyvybiškai svarbūs darniam gyvenimui. Kartu tai – sėkmingo žinių bei technologijų perdavimo ir visuomenės pažangos sąlyga. Koimbros grupės universitetai, kaip švietimo institucijos, bendrai sudarančios 232 tūkst. akademinės bendruomenės narių, kasmet parengia daugiau nei 1,4 milijono absolventų, todėl, ugdydami naują kartą, universitetai turi pareigą suteikti jai įgūdžių ir kompetencijų, leidžiančių įveikti tarpusavyje susijusius klimato kaitos, neigiamų aplinkos pokyčių, planetos sveikatos ir socialinio teisingumo iššūkius.
Numatoma, kad universitetai, atsižvelgdami į transformuojančius pokyčius, pasitelks vietos, regiono, valstybės ir tarptautinius viešojo ir privataus sektorių partnerius, taip sudarydami sąlygas platesnei informacijos apie klimato kaitą apykaitai. Universitetų partnerystės, kartu ugdant bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, verslo, vyriausybių, tarptautinių organizacijų įgūdžius ir kompetencijas, stiprina visuomenės gebėjimus įgyvendinti darnų aplinkosaugos, socialinį ir ekonominį vystymąsi.
Galiausiai numatoma, kad universitetai, kaip investuotojai, demonstruos lyderystę, kurdami klimatui neutralius universitetų miestelius ir moksliniams tyrimams bei studijoms reikalingą infrastruktūrą, užtikrindami atsakingus ir darnius sprendimus. Koimbros grupės universitetai jau yra pasiekę svarbių ir pozityvių sprendimų švietimo, mokslo, inovacijų, partnerysčių ir investicijų srityse, tačiau kartu pripažįsta dar didesnį poreikį vienyti bendras pastangas ir kurti sinergijas tarp universitetų ir jų partnerių darnaus vystymosi strategijų.
Daramo deklaracija taip pat įvardijami konkretūs Koimbros grupės universitetų gerosios praktikos veiklų pavyzdžiai ir iniciatyvos, kurias universitetai sutarė kartu toliau plėtoti. Pavyzdžiui, nutarta universitetuose skatinti mokslinius tyrimus klimato kaitos srityje, aktyviai plėtoti studijų programas ir iniciatyvas, kuriomis atliepiami Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslai, taip sudarant galimybes skatinti kultūros ir elgsenos pokyčius.
Su Daramo deklaracija galite susipažinti čia.
Koimbros grupė yra įsteigta daugiau nei prieš 40 metų. Ją sudaro 40 ilgas švietimo ir mokslinių tyrimų tradicijas puoselėjančių, lyderiaujančių tarpdisciplininių Europos universitetų iš 22 Europos šalių. Daugiau apie Koimbros grupę
Komentarų nėra. Būk pirmas!