Grupė motyvuotų Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto (VU KHF) studentų, studijuojančių pagal apskaitos, finansų ir bankininkystės, tarptautinio verslo vadybos, marketingo ir prekybos vadybos magistrantūros studijų programas, šių metų gegužę dalyvavo intensyviame seminare Taline.
Gilintasi į organizacinę etiką
Jame lietuviai susitiko su Nordplus Higher Education projekto „Vadovų ir lyderių aplinkosauginės ir etinės kompetencijos ugdymas“ („Development of Environmental and Ethical Competence in Leadership and Management“) partneriais iš Jyväskylä universiteto (Suomija) ir Estijos verslo mokyklos. Susitikime buvo aptarta VU KHF projektų grupės organizuojamo tarptautinio nuotolinio kurso „Organizacijos etikos atvejų analizė“ („Cases in Organizational Ethics“) medžiaga.
Tris dienas VU KHF magistrantūros studijų programų studentai – Algirdas Kviklys, Gintarė Vareikaitė, Rita Norkutė, Almina Adomaitytė, Edgaras Balaika, Gabrielė Vilutytė – dirbo grupėse su kolegomis iš Estijos, Olandijos, Prancūzijos, Bulgarijos, Lenkijos ir Kinijos gilindamiesi į aktualias žmogiškųjų išteklių valdymo ir verslo aplinkos problemas.
Tarptautiniame kurse „Organizacijos etikos atvejų analizė“ buvo naudojami originalūs projekte dalyvaujančių dėstytojų sukurti atvejai etiškos lyderystės, socialinio verslumo, socialinės ekologijos, įvairovės vadybos temomis. Diskusijose buvo gvildenamos lyderystės (ypač krizės laikotarpiu) problemos, analizuojami vyrų ir moterų santykiai versle, aptarta globalaus valdymo pokyčių tema. Studentams patiko įdomios dėstytojų iš Estijos, Suomijos ir Lietuvos paskaitos ir jų sugalvotos užduotys.
Konkrečių atvejų analizė
Vertindami savo įspūdžius iš susitikimo Taline, jame dalyvavusieji vieningai pripažįsta didelę tokio pobūdžio studijų naudą. VU KHF magistrantas Algirdas Kviklys teigia, kad didžiausias šio tarptautinio kurso privalumas yra tai, kad jame neapsiribota vien teoriniais svarstymais, o buvo nagrinėjami labai konkretūs pavyzdžiai, argumentams diskusijose naudojami atliktų mokslinių tyrimų rezultatai. Anot Algirdo, šis kursas gerokai praplėtė akiratį, nes jame dalyvavusieji atstovavo ne tik skirtingoms šalims, bet ir skirtingiems požiūriams. Buvimas tarptautinėje auditorijoje padėjo įvertinti identiteto reikšmę organizacinės vadybos sprendimams, o kai kuriais aspektais turėjo įtakos požiūrio kaitai, pvz., lyčių lygybės organizacijoje klausimais. „Etikos sąvoka vadybos kontekste pasidarė suprantamesnė, tapo lengviau įvertinti globalių tendencijų įtaką organizacijų valdyme. Manau, kad įgytos žinios turės įtakos tiek prisidedant prie organizacinės bendravimo kultūros formavimo, tiek priimant vadybos sprendimus“, – dalyvavimo šiame projekte išliekamąja verte neabejoja būsimasis finansų specialistas A. Kviklys.
Darbo tarptautinėje aplinkoje patirtis
Kad seminare įgyta patirtis pravers ne tik studijuojant, bet ir siekiant profesinės karjeros, įsitikinęs ir kitas VU KHF studentas – Edgaras Balaika. „Išvyka į Taliną buvo neabejotinai įdomi, nes tai buvo puiki galimybė pirmą kartą aplankyti Estijos sostinę ir jos įžymiausias vietas, susipažinti su naujais žmonėmis ir praplėsti savo akiratį. O naudinga ji tuo, kad intensyviuose seminaruose buvo galima pasisemti patirties iš užsienio universitetų dėstytojų ir studentų iš įvairių pasaulio šalių, gerinti savo anglų kalbos žinias, dalyvauti diskusijose aktualiais klausimais, gerinti komandinio darbo įgūdžius“, – tvirtina magistrantas. Edgaras džiaugiasi, kad seminare įgijo ne tik tarpkultūrinio bendravimo praktikos, bet ir profesiniu požiūriu aktualių žinių. Pasak VU KHF studento, socialiai atsakingos įmonės, etiškas organizacijos valdymas, lygios teisės darbe, motyvavimas – tai tokios svarbios verslo valdymo sritys, kurios šiuolaikiniame verslo pasaulyje įgyja pakankamai didelę reikšmę, siekiant sėkmingai plėtoti įmonės veiklą, užtikrinti gerus organizacinius ryšius ir aukštą veiklos efektyvumą.
Atsakingų specialistų ir vadovų ugdymas
2009–2011 m. įgyvendinamu Nordplus Higher Education programos projektu, kuriam vadovauja VU KHF projektų grupės vadovė Filosofijos ir kultūros studijų katedros doc. dr. Raminta Pučėtaitė, siekiama sukurti tarptautinę nuotolinę atvejo analizės metodu paremtą studijų programą. Bandomasis kursas parengtas naudojant mišrų nuotolines ir tradicines studijas apimantį blended-learning metodą: iki susitikimo Taline dalį kurso užduočių studentai atliko nuotoliniu būdu, o kitas – intensyvaus seminaro metu.
Doc. dr. Raminta Pučėtaitė sako, kad inicijuodamas ir kuruodamas projekto „Vadovų ir lyderių aplinkosauginės ir etinės kompetencijos ugdymas“ įgyvendinimą VU KHF naudojasi jo teikiamomis galimybėmis kelti dėstytojų kvalifikaciją ir didinti studijų (ypač magistrinių) tarptautiškumą fakultete. Šiuo projektu siekiama ne tik dalytis žiniomis apie atliekamus mokslinius tyrimus aplinkosaugos ir jos valdymo srityse ir etinių žmogiškųjų išteklių valdymo aspektų klausimais. Dalyvavimas jame yra vertinamas ir kaip reikšminga atsakingų specialistų ir vadovų ugdymo proceso fakultete dalis.
Svarus rėmėjų ir partnerių indėlis
Kadangi Nordplus programa remia tik dėstytojų mobilumą, suorganizuoti seminarą Taline padėjo UAB „ACME Baltija“ – informacijos laikmenų ir kompiuterinių aksesuarų tiekėja Baltijos regione. Ne vieno renginio VU KHF globėja finansiškai parėmė studentų dalyvavimą šioje programoje ir išreiškė savo pozityvų požiūrį į verslo ir universiteto bendradarbiavimą, atsakingų specialistų ir vadovų ugdymą. Kaip teigia bendrovės „ACME Baltija“ direktorius Tomas Paršeliūnas, taip jie atlieka socialiai atsakingo verslo pareigą remti jaunų žmonių lavinimo pastangas.
Tai antrasis projekto įgyvendinimo etapas, kuriam (kaip ir pirmajam) Nordplus Higher Education fondas skyrė 10 500 EUR. Įgyvendinant projektą „Vadovų ir lyderių aplinkosauginės ir etinės kompetencijos ugdymas“, be minėtų partnerių, dar dalyvauja Hanken ekonomikos mokyklos (Suomija) ir BI Norvegijos vadybos mokyklos atstovai. 2009–2010 m. buvo organizuoti dėstytojų mokymai apie atvejo analizės rašymo ir mokymo metodiką. Pirmajame susitikime Kaune (2010 m. vasario 4–5 d.) BI Norvegijos vadybos mokyklos profesorė dr. Heidi von Weltzien Hoivik vedė mokymus VU KHF, Kauno kolegijos, Jyväskylä universiteto ir Estijos verslo mokyklos dėstytojams apie atvejų rengimą ir jų naudojimą užsiėmimuose. Susitikime Tamperėje (2010 m. birželio 13–16 d.) dalis atvejų buvo pristatyti European Business Ethics Network organizuotoje tarptautinėje konferencijoje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!