Vilniaus universiteto (VU) Kultūros centras, prisidėdamas prie VU 440 metų jubiliejaus minėjimo, papildo teikiamų dovanų sąrašą menų terapijos programomis. Gegužės 13–17 d. vyks nemokami užsiėmimai, skirti supažindinti visuomenę su gydomąja meno galia.
Kai emocijas per sunku ar neįmanoma išreikšti žodžiais, jas galima išreikšti per muzikos garsus, piešinį, kūną, vaidmenis ar raštą, kurie gali užpildyti tuštumą. VU Kultūros centras kviečia nebijoti tos tuštumos, o atsiverti naujai, autentiškai patirčiai.
MUZIKA. Gegužės 13 d. 18 val. | VU Kultūros centras (M. K. Čiurlionio g. 21)
Muzikos terapija grindžiama suvokimu, kad kiekvienas žmogus yra muzikali būtybė. Muzika iš esmės susijusi su gyvybingumu: muzikos pulsas ir ritmai kyla iš širdies veiklos, kvėpavimo ar judėjimo; melodijos randasi juokiantis, verkiant, šūkaujant ar dainuojant; visas patiriamų emocijų spektras yra išgyvenamas muzikos dermėse, harmonijose, ritmuose. Kiekvienas reaguoja į muziką ir geba kurti muzikinius ryšius. Muzikuoti su kitu asmeniu muzikos terapijoje tolygu bendrauti, bendradarbiauti: muzikiniai gabumai, muzikinis pasirengimas tam nėra būtini.
VU ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos jungtinės muzikos terapijos magistrantūros programos studentai kvies dalyvius į saugią kūrybinę erdvę, kurioje be žodžių išreiškiamos mintys ir jausmai.
PSICHODRAMA. Gegužės 14 d. 18 val. | VU Kultūros centras (M. K. Čiurlionio g. 21)
Psichodrama – tai psichoterapijos sistema, besiremianti J. L. Moreno vaidmenų teorija ir naudojanti veiksmo metodus vidiniam pasauliui tyrinėti. Psichodramoje žmogus tampa savo problemų „herojumi“. Žaisdamas vaidmenų žaidimą jis laisvai reiškia jausmus, atkuria problemines situacijas, o kiti dalyviai, atlikdami papildomus vaidmenis, jam padeda geriau įsijausti ir gauti naujos emocinės ir kognityvinės informacijos. Grupės nariai taip pat turi galimybę atpažinti savo pačių problemas bei sunkumus ir mokytis juos įveikti.
Į pažintinę psichodramos sesiją kviečia VU alumnė, psichologė, psichodramos asistentė Toma Juciūtė ir teatrologė, Psichodramos draugijos narė Gintarė Kazakevičienė.
ŠOKIS. Gegužės 15 d. 18.30 val. | VU centriniai rūmai (Universiteto g. 3)
Šokio terapija yra viena iš keturių oficialiai pripažintų meno terapijos krypčių. Ji skatina suvokti savo kūno, proto ir sielos visumą ir keisti tai, kas trukdo gyventi. Jos metu stebima, kaip žmogus supranta ir interpretuoja erdvę, laiką, judesį įvairiomis emocinėmis temomis. Kūno kalba leidžia neverbaliai pasakyti tai, ko galbūt niekada nepasakytume balsu, todėl ji stiprina pasitikėjimą savimi, skatina savižiną ir kaip niekas kitas apnuogina nemalonią tiesą, parodydama problemas, kurias reikia suvokti, išgyventi ir integruoti arba pakeisti. Šokis atskleidžia tas asmenybės dalis, kurios net nėra įsisąmonintos.
Pažintinį šokio terapijos užsiėmimą ves VU Kinetinio teatro režisierius, choreografas Andrius Pulkauninkas.
DAILĖ. Gegužės 16 d. 18 val. | VU centrinė biblioteka (Universiteto g. 3)
Dailės terapija laikoma viena labiausiai išplėtotų meno terapijos sričių. Vizualaus meno kūrybinių priemonių įvairovė ir terapiniai jų naudojimo būdai padeda išreikšti viduje susikaupusius išgyvenimus, įsisąmoninti jausmus ir poreikius, analizuoti ne visada malonias praeities situacijas ir įžvelgti jų prasmes dabartyje. Nereikia nei būti dailininku, nei mėgti piešti, kad galėtumėte visavertiškai dalyvauti dailės terapijos užsiėmime ir gerinti savo emocinę sveikatą.
Pažintinę sesiją ves Eglė Vilpišauskienė, dailės terapijos magistro laipsnį įgijusi Menų terapijos centre „Metafora“ (Barselona).
KINAS. Gegužės 16 d. 18 val. | VU Kultūros centras (M. K. Čiurlionio g. 21)
„Neatsimenu filmo pavadinimo, bet ten yra toks kadras…“ Ar turi filmą, kurio kadras nepamirštamas, dažnai prisimenamas? Kodėl tą patį filmą žiūrėję žmonės įsimena skirtingus kadrus? Kino drama – tai psichodramos metodas, kurio metu simuliacinėje erdvėje gali išgyventi įsimintiną kino kadrą ir bandyti suvokti, ką tai sako apie tave. Tai žaismingas ir gilus būdas pažinti save.
Kino terapijos užsiėmimą ves Vilniaus Jėzuitų gimnazijos pedagogė, režisierė Vida Lipskytė, turinti ir psichodramos vadovo kvalifikaciją. Dalyviai kviečiami į grupinę terapiją, nes, pasak V. Lipskytės, save geriausiai pažįstame per santykį su kitais žmonėmis.
POEZIJA. Gegužės 17 d. 16.30 val. | VU centrinė biblioteka (Universiteto g. 3)
Poezijos terapija – tai pagalbos žmogui būdas, padedantis pasijusti visapusiškai sveikesniam. Pasitelkiant pagalbon knygą, sukuriamas gydančių gamtos galių poveikis žmogui, t. y. stiprinamos dvasinės psichinės galios, darančios poveikį kūnui. Poezijos terapija apima ir literatūrą, ir žmonių grupę, su kuria dirbama, ir patį poezijos terapeutą.
„Kai turime daugiau sveiko prado, ligas įveikiame lengviau“, – teigia pažintinio užsiėmimo vadovė Jūratė Sučylaitė. Anot jos, poetinė terapija gali padėti visiems, kuriems reikia išgyventi vienokią ar kitokią kančią, ir net sveikiesiems, norintiems geriau pažinti save ir dvasiškai augti.
J. Sučylaitė 1985 m. baigė Kauno medicinos institutą, dirbo Kauno psichiatrijos ligoninėje gydytoja. Išvykusi į Klaipėdą 2006 m., universitete dėsto poezijos terapijos, psichikos sveikatos priežiūros, edukologijos, ekspresyviosios terapijos kursus.
Regsitracija į užsiėmimus oficialiame 440 dovanų tinklalapyje.
Komentarų nėra. Būk pirmas!