Vilniaus universitetas (VU), bendradarbiaudamas su Vilniaus tarptautiniu kino festivaliu „Kino pavasaris“, rugsėjo 20 d. VU Didžiajame kieme kviečia į nemokamus kino seansus ir išskirtinę diskusiją „Kritinis momentas: kai pasiryžti priešintis?“, kurioje su įvykių Baltarusijoje liudininkais bus aptariami šimtus tūkstančių baltarusių suburiantys protestai prieš jau tris dešimtmečius dominuojantį autoritarinį šalies valdymą, šalies vystymosi perspektyvos, galimybės ir tykantys pavojai.
VU Didžiajame kieme vyks režisieriaus Kirilo Serebrenikovo filmų „Mokinys“ ir „Vasara“ peržiūros. Šie filmai savo tematika ir nagrinėjamais ne tik politiniais, bet ir socialiniais klausimais glaudžiai susiję su įvykiais Baltarusijoje.
17.30 val. vyks išskirtinė diskusija su filmų garso režisieriais Kirilu Galanovu ir Vladislavu Sokolovskiu, kurie tiesiogiai nukentėjo nuo A. Lukašenkos režimo ir buvo nubausti už tai, kad sugadino vyriausybinį renginį Minske, kai per garso kolonėles įjungė Baltarusijoje vykstančių protestų himnu tapusią dainą „Peremen!“. Sulaukę valdžios grasinimų ir baimindamiesi tolesnių valdžios represijų, režisieriai atvyko į Lietuvą. Diskusiją „Kritinis momentas: kai pasiryžti priešintis?“ moderuos VU lektorius Vytis Jurkonis.
15 val. vyks filmo „Mokinys“ peržiūra. Filmas paremtas vokiečių dramaturgo Mariuso von Mayenburgo pjese „Kankinys“. Istorijos centre – paauglys Venia, gyvenantis su vieniša motina. Vaikinas pradeda skaityti Bibliją, kur randa visus atsakymus į jam rūpimus klausimus. Mokykloje jis nelanko baseino, kalba tik tekstais iš evangelijų ir taip pradeda psichologiškai terorizuoti ne tik motiną, bet ir bendraklasius bei mokytojus. Jis mano esąs aukščiau už visus ir vienintelis žinąs, kas blogai, o kas gerai. Motina pagalbos kreipiasi į mokykloje dėstantį popą, tačiau šis vaikinui – ne autoritetas. Veniai iššūkį meta tik jo biologijos mokytoja. Pati pradėjusi gilintis į Bibliją ji sulauks žiauraus mokinio keršto. Prasideda mokytojos ir mokinio karas.
„Filme, kaip ir pjesėje, apmąstomas religinio ekstremizmo vaidmuo visuomenėje. Ar iš tikrųjų Šventajame Rašte kalbama tik apie meilę ir pagarbą kitam? Kartu režisierius kuria ir dabartinės Rusijos satyrą, kai V. Putino vadovavimo metais labai sustiprėjo ortodoksų Bažnyčios įtaka visuomenei“, – apie filmą pasakoja kino kritikė Santa Lingevičiūtė.
18.50 val. vyks filmo „Vasara“ peržiūra. Tai istorija apie meilę, kuri Kanų kino festivalyje buvo apdovanota už geriausią garso takelį. Filmas pasakoja apie grupės „Kino“ lyderiu tapsiantį Viktorą Cojų, jo tuometinį stabą Maiką Naumenko („Zoopark“) ir jo gražuolę žmoną Nataliją. Jaunuoliai neįtaria, kad ši vasara bus lemtinga, o jų draugystė, kaip ir jie patys, taps nemirštančia legenda.
„Filmo įvykių fonas – „perestroikos“ išvakarės. Jauni, protingi, talentingi Rusijos žmonės Vakarus jaučia kaip vasaros nakties vėją prie jūros. Režisieriui puikiai pavyko materializuoti maištą, priartėti prie rusų rokenrolo šaknų ir prikelti „Kino“ bei Viktorą Cojų“, – filmą rekomenduoja „Kino pavasario“ komunikacijos skyriaus vadovė Dovilė Raustytė-Mateikė.
VU ir „Kino pavasario“ renginiai VU Didžiajame kieme vyks rugsėjo 20 d., jų pradžia – 15 val. Filmai „Vasara“ ir „Mokinys“ bus rodomi rusų kalba su lietuviškais subtitrais. Diskusija vyks rusų kalba su vertimu į lietuvių kalbą ir bus transliuojama tiesiogiai. Renginiai nemokami, dalyvaujantiems būtina registracija. Daugiau informacijos ir renginio programą rasite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!