Rugsėjo 15-17 d. Vilniaus universitete (VU) vyks tarptautinis kongresas „Permąstant Ukrainą ir Europą: nauji iššūkiai istorikams“ („Rethinking Ukraine and Europe: New Challenges for Historians“), kuris suburs daugiau nei 150 mokslininkų iš įvairių šalių unikalioms diskusijoms apie Ukrainos istoriją. Specialų pranešimą renginyje skaitys ir žymus britų istorikas, Aberdyno universiteto profesorius, įtakingos knygos apie Lenkijos ir Lietuvos uniją autorius Robertas Frostas.
„Rusijos pradėtas karas Ukrainoje privertė naujoje šviesoje apmąstyti daug dalykų. Bet visų pirma jis paskatino plačiau pažvelgti į Ukrainą, suprasti jos vietą Europoje ir pasaulyje. Naujas požiūris negali gimti be Ukrainos istorijos permąstymo. Nepaisant teritorinio ir demografinio dydžio bei ganėtinai centrinės geografinės padėties, į ją pernelyg ilgai žvelgta kaip į periferiją Europos rytuose, o jos istorija ir tapatybė buvo įdomi tik nedideliam specialistų ratui“, – sako VU rektorius, istorikas prof. Rimvydas Petrauskas.
Renginio svečius sveikins ir į diskusijas kvies VU rektorius prof. R. Petrauskas, LR Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, VU Istorijos fakulteto dekanė doc. Loreta Skurvydaitė. Pagrindinis kongreso tikslas – aptarti naujo pasakojimo apie Ukrainos ir viso Vidurio Rytų Europos regiono istorijos kūrimą.
Kongrese bus klausiama ir diskutuojama, kaip turėtume permąstyti Ukrainos istoriją ir naujai interpretuoti ją iš transnacionalinės perspektyvos bei platesniame Europos ir pasaulio istorijos kontekste, kokiu mastu turėtume permąstyti bent 30 metų nusistovėjusias ukrainistikos tyrimų temas ir potemes bei kaip iš naujo sukurti nacionalinę politiką ir atminties kultūrą Ukrainos, Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos regione, kad jos taptų labiau transnacionalinės.
Įžanginį pranešimą „Praeitis dabartyje: Permąstant Ukrainą, Europą ir tautinę valstybę globaliame amžiuje“ skaitys žymus britų istorikas prof. R. Frostas. Profesorius yra Britų akademijos (2016 m.), Edinburgo karališkosios draugijos (2020 m.) ir Lenkijos mokslų ir menų akademijos (taip pat 2020 m.) narys. Domisi Rytų ir Šiaurės Europos istorija nuo XIV iki XVIII amžiaus. Be Lenkijos ir Lietuvos unijos istorijos, daug dėmesio skiria moksliniams karybos istorijos tyrimams, Lenkijos ir Lietuvos monarchijos Vazų dinastijos laikams (1587–1668 m.) bei bajorų visuomenės ir kultūros istorijai. 2020 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi, o 2021 m. – ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Riterio kryžiumi.
Kongreso dalyviai taip pat turės galimybę susipažinti su stipendijų programomis ir susitikti su fondų, remiančių tarptautinius projektus istorijos tyrimų srityje, atstovais. Be to, dalyvauti teminėse grupinėse diskusijose ir rasti potencialių partnerių galimiems naujiems bendriems tyrimams.
Tarptautinis kongresas „Permąstant Ukrainą ir Europą: Nauji iššūkiai istorikams“ vyks rugsėjo 15-17 d., VU Teatro salėje (Universiteto g. 3). Renginio pradžia – 9 val. Renginio kalbos – ukrainiečių ir anglų. Daugiau informacijos ir programą rasite čia.
Komentarų nėra. Būk pirmas!