Lietuvoje balandžio pabaigoje lankysis Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) pirmininkas Robertas Spano. Vizito metu EŽTT pirmininkas lankysis ir Vilniaus universitete (VU), kur bus rengiama apskritojo stalo diskusija „Europos žmogaus teisių konvencija kaip visuomenės teisinio švietimo priemonė augančios teisės viršenybės svarbos kontekste“. R. Spano vizitą Lietuvoje organizuoja Teisingumo ministerija kartu su Konstituciniu Teismu ir Teisėjų taryba.
COVID-19 pandemija, regioninė migrantų krizė pasienyje su Baltarusija, karas Ukrainoje – visus minėtus kataklizmus lydėjo dezinformacijos kiekio padidėjimas viešojoje erdvėje, išaugęs populizmas, begalė insinuacijų spekuliuojant ir manipuliuojant žmogaus teisių apsaugos temomis.
Šiame kontekste bent jau Lietuvos viešajame diskurse neišvengta palyginimų su policine valstybe ir abejonių, ar išvis Lietuvą dar galima laikyti teisine valstybe, neišvengta ir visuomenės susipriešinimo bei neapykantos proveržių. Konvencija šiuo požiūriu yra universalus teisinis instrumentas, galintis pateikti jei ne konkrečius atsakymus į iškylančius klausimus, tai bent pasiūlyti gaires, kuria linkme jų ieškoti.
Taigi diskusijoje bus bandoma išsiaiškinti, kokios žmogaus teisių apsaugos galimybės ir ribos kritinėse situacijose, kuriose mes gyvename. Kur brėžti ribą tarp žodžio laisvės ir neapykantos kalbos? Koks šiandien yra teisės viršenybės, kaip vienos pamatinių vertybių, kuriomis grindžiama ET ir Europos žmogaus teisių konvencijos sistema, turinys, reikšmė ir ateitis? Kiek apskritai aktuali konvencija – ar ją aiškinančio EŽTT suformuluoti principai nerizikuoja virsti „popierine“ teise, ypač realių grėsmių nacionaliniam saugumui akivaizdoje? Galiausiai, jei pripažįstame, kad geresnis žmogaus teisių supratimas nacionaliniu lygmeniu yra conditio sine qua non (būtina sąlyga) tolesniam pačios konvencijos sistemos gyvybingumui ir veiksmingumui – tai kaip pasiekti, kad ne tik deklaruotume, bet ir gyventume pagal jos saugomas vertybes ir principus?
Diskusija įvyks balandžio 29 d. 14.00–15.45 val. Vilniaus universiteto Mažojoje auloje (Universiteto g. 3, Vilnius).
Diskusijoje dalyvaus svečiai iš Europos Žmogaus Teisių Teismo: pirmininkas Robert Spano, teisėjas nuo Lietuvos Egidijus Kūris, Teismo kanclerio pavaduotojas Abel Campos, taip pat Lietuvos teisės ekspertai: Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė, Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos dekanė Lyra Jakulevičienė ir Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekanas Tomas Davulis. Diskusiją moderuos Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme Karolina Bubnytė-Širmenė.
Norinčius dalyvauti kviečiame užpildyti registracijos formą čia. Registruotis į renginį galima iki 2022 m. balandžio 27 d. 10 val.
Diskusija vyks lietuvių ir anglų kalbomis, numatomas sinchroninis vertimas į abi kalbas. Renginys bus tiesiogiai transliuojamas Teisingumo ministerijos Facebook paskyroje ir Vilniaus universiteto Youtube kanale.
Komentarų nėra. Būk pirmas!