Pirmą kartą Lietuvos kinologijos istorijoje išleista knyga apie nacionalinę lietuvišką šunų veislę – lietuvių skaliką. Autoriai Marius Smetona, Mantas Milinavičius ir Anželika Smetonienė gerai pažįsta šią veislę, nes patys augina ir veisia lietuvių skalikus. Jie, remdamiesi istoriniais šaltiniais, nuotraukomis, aprašo šią šunų veislę nuo LDK laikų, kai su jais medžiojo Lietuvos kunigaikščiai, iki šių dienų, kai šiuos šunis laikome nuosavuose namuose ar net butuose.
„Tai pirmoji knyga, skirta vienintelei lietuviškų šunų veislei – lietuvių skalikams. Remdamiesi gausiais šaltiniais autoriai itin išsamiai aptaria skalikų kilmės ir raidos istoriją, išvaizdą ir būdo bruožus. Knygos skaitytojai joje ras ir gausių istorinių žinių, ir labai naudingų patarimų renkantis, auginant bei dresuojant šios išskirtinės veislės atstovus. Galima drąsiai teigti, kad lengva plunksna parašyta knyga bus įdomi ir mėgėjui, ir profesionalui“, – sako dr. Povilas Blaževičius, archeologas.
Knygoje išsamiai aprašoma veislės istorija, raida, išvaizdos kitimas, būdo bruožai. Patariama, kaip skalikus dresuoti medžioklei ir paruošti gyvenimui kasdienybėje, kaip juos grūdinti fiziškai ir pratinti prie įvairių orų gamtoje. Knygoje rasite ir du naudingus priedus – senąjį ir naująjį lietuvių skalikų veislės aprašymus.
„Tik per stebuklą išlikusi veislė gyvuoja entuziastų dėka – nors ji ir buvo įtraukta į nacionaliniu mastu saugomų naminių veislių sąrašą, iki valstybinės programos veislei apginti ir išsaugoti nebuvo išaugta. Knyga tikrai reikalinga visiems, nes ji liudija mūsų kultūrinį paveldą, moko identifikuoti jo vertę ir telkia neabejingus vienam tikslui – lietuvių skalikų išsaugojimui“, – teigia Selemonas Paltanavičius, gamtininkas, rašytojas.
Ramunė Kazlauskaitė, Lietuvos kinologų draugijos prezidentė, įžvelgia didelę tokios knygos vertę: „Lietuvių skalikas yra mūsų šalies pasididžiavimas ir ši knyga padės visuomenei artimiau susipažinti su šia nuostabia veisle ir dar labiau ją vertinti. Tai dar vienas žingsnis lietuvių skaliko tarptautinio pripažinimo link, kas labai svarbu saugant ir populiarinant veislę.“
Vytautas Tamošiūnas, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos šunininkas, teigia, kad lietuvių skalikas – protėvių paveldas ir palikimas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos didybės bei šlovės atgarsis.
„Ir štai po daugelio metų Lietuvoje pagaliau atsirado kultūringa, europietiška knyga apie medžioklinius šunis. Labai gražu ir simboliška, kad ši knyga apie lietuvių skalikus – vienintelę mūsų šunų veislę.
Lietuvių skalikas neturi būti vien tik simbolis, stabas ar talismanas. Norint, kad veislė būtų populiari ir gausi, ji ir jos darbinės savybės turi atitikti laiko poreikius ir reikalavimus. Geresnis kelias būtų ugdyti mūsų skaliką lengvai rengiamą, paklusnų, su sveika psichika ir visapusiškai naudojamą. Knygos autoriai tai ir propaguoja. Knygoje rasite naudingos metodinės informacijos, kaip parengti šiuos šunis medžioklėms varant bei sužeistų žvėrių paieškai. Siūlyčiau šią knygą perskaityti ne tik lietuvių skalikų entuziastams, bet ir kitiems kultūringos medžioklinės šunininkystės gerbėjams“, – rekomenduoja V. Tamošiūnas.
Knygą įsigysite internetiniuose knygynuose www.knygynas.vu.lt, www.humanitas.lt, www.patogupirkti.lt, www.knygos.lt.
„Vilniaus universitetas visiems“ – tai Vilniaus universiteto leidyklos mokslo sklaidos knygų serija, skirta plačiam skaitytojų ratui. Universiteto mokslininkai, ekspertai, specialistai rašo aktualiomis temomis apie įvairias gyvenimo sritis: politiką, išskirtines asmenybes, sveikatą, augintinius. Šios serijos knygos parašytos lengvu stiliumi ir tai jas daro patrauklias ne tik akademinei bendruomenei, bet ir plačiajai visuomenei, vyresniųjų klasių moksleiviams, studentams, visiems, pasigendantiems išsamių, mokslu ir faktais grįstų žinių įvairiomis temomis.
Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Komentarų nėra. Būk pirmas!