Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedra, bendradarbiaudama su VU Konfucijaus institutu, vykdė specialią taiči mankštos programą, skirtą senjorų užimtumui ir sveikatinimui populiarinti.
Šioje programoje dalyvavo 40 senjorų, vyresnių nei 60 metų. Fizinės veiklos užsiėmimai vyko du kartus per savaitę aštuonias savaites.
Taiči yra efektyvi, nebrangi ir vyresnio amžiaus asmenims tinkanti fizinė veikla, kuri ne tik padeda lavinti pusiausvyrą, bet ir yra puiki griuvimų profilaktinė priemonė. Programa sudaryta atsižvelgiant į senėjimo sukeltus organizmo pokyčius, jos rezultatas – pagerėjusi gyvenimo kokybė, šiuo atveju ne tik fizinis aktyvumas, bet ir socializacija.
Po paskutinio taiči užsiėmimo kalbintos senjorės Vida, Gražina, Stasė ir Laima Marija vienbalsiai tvirtino, kad jaučiasi „lyg ant sparnų“. Kai kurios panašiuose užsiėmimuose dalyvauja ne pirmą kartą ir kaskart pasikrauna teigiamos energijos, motyvacijos, tampa lankstesnės.
Programa parengta konsultuojantis su lektoriumi Wenming Liang‘u, šiuo metu dirbančiu VU Konfucijaus institute. Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedros ir Konfucijaus instituto bendradarbiavimas sudarė galimybes ne tik senjorams, bet ir Medicinos fakulteto studentams apie kinų tradicinių pratimų teikiamą naudą ir gydymo judesiu metodikas sužinoti iš eksperto. Wenming Liang‘o dėka būsimieji taikomosios fizinės veiklos specialistai ne tik įgijo teorinių žinių apie taiči metodiką, bet ir galėjo išbandyti pratimus.
Šio projekto rodikliai ir išvados bus panaudoti magistrantės Linos Skiauterytės moksliniame tyrime „Taiči pratimų efektyvumas senyvo amžiaus asmenų pusiausvyrai, liemens kontrolei ir kognityvinėms funkcijoms“.
L. Skiauterytė pasakoja, kad geros emocijos, tarpusavio pagarba, susikoncentravimas į judesių atlikimo techniką, tolygų kvėpavimą ir raminančią muziką darė teigiamą poveikį tyrimo dalyviams. Užsiėmimuose užsimezgė stiprūs tiriamųjų tarpusavio ryšiai ir šiltas bendravimas. Tai skatino pareigingai lankyti užsiėmimus. Studentė pastebėjo, kad senjorai net drąsino vieni kitus kuo tiksliau atlikti Wenming Liang‘o išmokytus pratimus. Daugeliui jų taiči užsiėmimai tapo pirma pažintimi su kinų kultūra.
„Džiaugiuosi, kad pavyko suburti tokią šaunią grupę. Kokybiškas pasiruošimas kiekvienam taiči užsiėmimui atėmė daug laiko. Tiriamieji buvo nuolatos informuojami apie tai, ko išmoks ir ką atliks užsiėmimo metu, kokios savybės bus lavinamos, kiek liko užsiėmimų ir kada laukia galutinis testavimas. Po jo kiekvienam tiriamųjų buvo paruošti ir įteikti individualūs testavimo rezultatai raštu su paaiškinimais, kiekvienas gavo rekomendacijas žodžiu ir specialiai parengtus kinų tradicinės muzikos įrašus tolesniam kūno lavinimui“, – paaiškina L. Skiauterytė.
Jos darbo vadovė dr. Inga Muntianaitė atkreipia dėmesį, kad moksliniai tyrimai rodo teigiamą taiči mankštos poveikį ne tik fizinei ir funkcinei, bet ir psichoemocinei būklei. „Ši mankšta gerina pusiausvyrą, koordinaciją, didina kojų raumenų jėgą ir taip mažina griuvimų riziką senyvame amžiuje. Kol kas skaičiavimų neatlikome, dar tik baigėme tyrimą ir atsisveikinome su senjorais, tačiau iš jų šypsenų ir linksmų akių matėme, kad jie yra laimingi galėdami susiburti, pasimankštinti, pabendrauti. Tikiu, kad prisidėjome ne tik prie jų fizinės sveikatos, bet ir prie gyvenimo kokybės gerinimo“, – apibendrina dr. I. Muntianaitė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!