Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) odontologijos V kurso studentės Emilijos Šermukšnytės baigiamasis darbas „Geriamajame vandenyje esančių fluoro ir boro poveikis dviejų kartų žiurkių dantų emaliui, embrionų vystymuisi ir kaulų formavimuisi“ buvo atrinktas atstovauti VU MF studentų klinikinių tyrimų programoje „Dentsply Sirona Student Clinical Research Program“ Kopenhagoje (Danija). Tyrimui vadovavo VU MF Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros profesorė Violeta Žalgevičienė.
„Lietuvoje yra vandenviečių, kuriose geriamajame vandenyje esančios fluoro ir boro koncentracijos gerokai viršija higienos normas. Todėl mūsų darbo tikslas buvo nustatyti kokią įtaką didesnės už leistinas šių mikroelementų normos daro gyvam organizmui. Modeliu pasirinkome žiurkes ir jų embrionus“, – pasakoja E. Šermukšnytė.
Atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad, geriamajame vandenyje esant fluoro pertekliui, didėja embrionų svoris ir ilgis, intensyviau ilgėja apatinis žandikaulis ir priekinių galūnių kaulai, o žiurkių dantų emalis būna storesnis, ypač veikiant juos dantų formavimosi metu. Geriamajame vandenyje esant nedideliam boro pertekliui, žiurkių dantų emalis suplonėja, tačiau didelės jo koncentracijos vandenyje lemia storesnį dantų emalį.
Būsimoji odontologė turėjo galimybę dalyvauti šiame eksperimente ir prisidėti prie kiekvieno šio darbo etapo: nuo žiurkių auginimo, svėrimo, eksperimentinio vandens ruošimo iki žiurkių skrodimo, dantų rovimo, embrionų kaulų tyrimo ar dantų histologinės analizės. Už bendradarbiavimą studentė dėkinga darbo vadovei profesorei V. Žalgevičienei.
„Profesorė viso tyrimo metu buvo labai nuoširdi, supratinga, paskatindavo mus, padrąsindavo šiltu bendravimu. Darbas kartu buvo tikrai reikšminga patirtis“, – sako E. Šermukšnytė. Ji įsitikinusi, kad būtent toks turėtų būti darbo vadovo ir studentų bendradarbiavimas. Anot studentės, itin svarbu yra palaikymas, pagalba spendžiant iškilusius klausimus, nukreipimas reikiama linkme, skatinimas dalyvauti konferencijose ir įveikti savo baimes.
„Kvietimo prisidėti prie atliekamo eksperimento iš savo vadovės sulaukiau po pirmo kurso. Tuomet dar nesuvokiau, koks rimtas ir ilgas darbas manęs laukia, buvau džiugiai susijaudinusi – net negalėjau įsivaizduoti, kad tik pabaigusi pirmą studijų kursą turėsiu galimybę savarankiškai tyrinėti“, – pasakoja VU studentė.
Tyrime dalyvavo dar dvi studentės: magistrantūros studijas užsienyje tęsianti VU Gamtos mokslų fakulteto studentė Edita Paulikaitė ir III kurso medicinos studentė Eglė Janušonytė. Eksperimentas buvo atliktas VU Biochemijos instituto vivariume, prižiūrint ir padedant VU Gyvybės mokslų centro (GMC) Biologinių modelių skyriaus vedėjai, vyresniajai mokslo darbuotojai dr. Virginijai Bukelskienei. Daug pagalbos tyrimui suteikė ir VU GMC Zoologijos muziejaus vadovė dr. Grita Skujienė.
Tyrimo vadovė prof. V. Žalgevičienė didžiuojasi VU MF Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedroje vykdomų tyrimų rezultatais. Nuo 2013 m. ji vadovauja mokslininkų grupei, kurią sudaro VU MF, Fizikos, Gamtos mokslų fakultetų, GMC, Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai ir studentai, UAB „Vandens tyrimai“. Grupės tikslas – plėtoti eksperimentinius tyrimus, siejančius gyvo organizmo sveikatos riziką su įvairiais išorinės aplinkos veiksniais, ir ieškoti naujų diagnostinių metodų.
„Mūsų vykdomi darbai yra svarbūs Lietuvos gyventojams – jais siekiama išaiškinti įvairių vandens „gerintojų“ daromą žalą gyvam organizmui. Pastaruoju metu, tiriant fluoro ir boro įtaką, pastebėta, kad kai kuriuose Lietuvos regionuose arba parduotuvėse esančiame mineraliniame vandenyje šių cheminių elementų koncentracija yra didesnė, nei leidžia vartojimo normos“, – teigia prof. V. Žalgevičienė. Anot profesorės, aukštas šio tyrimo įvertinimas yra reikšmingas VU mokslinės veiklos pripažinimas.
Pasiūlymų studijuoti doktorantūroje susilaukusiai E. Šermukšnytei mokslinė veikla patinka, tačiau ji dar nėra apsisprendusi, ar ją tęs: „Man tai buvo tikras iššūkis! Per tiek metų darbo buvo labai įdomių, tačiau ne visada lengvų akimirkų, tiriamajai veiklai reikia daug laiko ir pastangų, kartais nėra lengva suderinti darbus, mokslus ir laisvalaikį. Tačiau viską atpirko gauti rezultatai, dalyvavimas įvairiose Lietuvos ir užsienio konferencijose, dėstytojų, konferencijų komisijų įvertinimas.“
Kopenhagoje studentų klinikinių tyrimų programoje dėl pirmosios vietos kartu su E. Šermukšnyte kovos Šiaurės, Baltijos šalių ir Nyderlandų odontologijos mokyklų studentai. Nugalėtojas pretenduoja dalyvauti 2021 m. kovo 17–20 d. vyksiančioje Studentų klinikinių tyrimų programos konferencijoje Bostone (JAV).
Komentarų nėra. Būk pirmas!