Vasario pradžioje Lietuvos mokslų akademija paskelbė 2018 m. Lietuvos mokslo premijų laureatus. Šiemet buvo skirtos penkios mokslo premijos, iš jų trimis įvertinti Vilniaus universiteto (VU) biomedicinos ir fizinių mokslų srities mokslininkai. Šiuos garbingus apdovanojimus pasidalys 17 Lietuvos mokslininkų.
Laureatais fizinių mokslų srityje tapo VU Fizikos fakulteto Teorinės fizikos ir astrofizikos instituto dr. Arnoldas Deltuva už darbą „Reakcijų kvantinėse trijų ir keturių dalelių sistemose teorija: nuo šaltųjų atomų iki didelės energijos branduolių (2003–2017)“. Doc. A. Deltuvos darbe teoriškai nagrinėjami kvantinių dalelių susidūrimai ir reakcijos, išspręsti jų realistiškam modeliavimui reikalingi uždaviniai. Šie tyrimai yra labai svarbūs mikroskopinio pasaulio sąveikoms ir savybėms pažinti, termobranduolinei sintezei optimizuoti ir netgi Visatos cheminių elementų susidarymo keliams suprasti.
Antroji premija toje pačioje kategorijoje skirta VU Fizikos fakulteto profesoriui Vidmantui Gulbinui, to paties fakulteto mokslininkui dr. Andriui Devižiui ir Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkui dr. Mariui Franckevičiui už darbą „Eksitonų ir krūvininkų dinamika organiniuose ir perovskitiniuose puslaidininkiuose bei naujos kartos saulės elementuose (2003–2017)“. Mokslinis darbas nagrinėja organinių ir hibridinių (perovskitų) saulės elementų našumą ir stabilumą lemiančių esminių vyksmų tyrimus ir optimizavimą. Pagrindinis dėmesys sutelktas eksitonų ir krūvininkų dinamikai, kuri buvo tiriama derinant pažangius ir originalius ultrasparčiosios spektroskopijos ir elektrinius metodus.
Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų kategorijoje premija įvertintas VU Medicinos fakulteto profesorius Feliksas Jankevičius ir Gyvybės mokslų centro profesorė Sonata Jarmalaitė už darbą „Naujos kartos vėžio žymenys (2003–2017)“. Jis skirtas šiuolaikiniams vėžio žymenims identifikuoti, jų diagnostinei, prognozinei ir predikcinei vertei nustatyti ir adaptuoti klinikinio taikymo tikslams. Darbe tirti įvairių lokalizacijų navikai, didžiausią dėmesį sutelkiant į Lietuvos populiacijai aktualiausius prostatos, inkstų, plaučių, šlapimo pūslės, krūties ir kitus navikus. Šio darbo autoriai vieni pirmųjų Lietuvoje įvertino daugelio lokalizacijų navikų molekulinį profilį ir pasiūlė naujus diagnostinius ir prognozinius žymenis bei inovatyvius jų tyrimo metodus, pritaikytus naudoti klinikoje.
Lietuvos mokslo premijos skiriamos kasmet už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbus. Kasmet skiriamos ne daugiau kaip septynios Lietuvos mokslo premijos humanitarinių ir socialinių mokslų, fizinių mokslų, biomedicinos ir žemės ūkio mokslų ir technologijos mokslų srityse. Šiemet humanitarinių ir socialinių mokslų srityje nebuvo skirta nė viena iš dviejų numatytų Lietuvos mokslo premijų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!