Jungtinio gyvybės mokslų centro (JGMC) Mikroskysčių laboratorijoje pulsuoja intensyvus ir dinamiškas mokslinis gyvenimas. Į jį įsiliejo trys jauni mokslininkai iš užsienio: dr. Franzas Weinertas, Gita Mahmoudabadi iš Kalifornijos technologijos instituto, sutrumpintai vadinamo Caltech (JAV), ir dr. Sebastiánas Najle iš Evoliucinės biologijos instituto Barselonoje (Ispanija). Šie tyrėjai atvyko į dr. Lino Mažučio laboratoriją išmokti mikroskysčių technologijos ir susipažinti su jos teikiamomis galimybėmis.
Dr. F. Weinertas tyrinėja, kaip virusai infekuoja įvairias bakterijas. Tai dar mažai išnagrinėta sritis. „Neaišku, kaip šie mikroorganizmai tarpusavyje koreliuoja. Mūsų aplinkoje labai daug virusų, bet nežinome, kuriuos mikrobus jie puola ir gali užkrėsti. Tai išsiaiškinti labai sudėtinga. Galime nustatyti virusų sekos kaitą, DNR, aplinką, tačiau klausimas, kurias konkrečiai bakterijas jie užkrečia, lieka neatsakytas“, – pasakoja Caltech mokslininkas. Šis institutas naujausiame pasauliniame universitetų reitinge „QS World University Rankings“ užima penktą vietą.
G. Mahmoudabadi nori surasti tokius mikroorganizmus, kurie gamina antibiotikus. Tam reikia paimti tam tikrą mėginį iš aplinkos, jį įdėti į mikrolašelius ir ten pat dėti bakterijas. „Tuomet stebiu, kuriuose lašeliuose bakterijos buvo nužudytos. Jeigu taip nutiko, vadinasi, kažkoks mikroorganizmas iš aplinkos žudo tas ląsteles. Tikiuosi čia įgyti patirties ir pasigaminti mikroskysčių gardeles, atlikti keletą naudingų eksperimentų, kurie leis lašeliuose izoliuoti ląsteles ir nustatyti jų DNR seką“, – paaiškina doktorantė.
Dr. S. Najle, pasitelkdamas transkriptomiką ir genomiką, nori ištirti, kaip įvyko perėjimas iš vienaląsčių organizmų į daugialąsčius. Tam jaunasis mokslininkas naudoja protistus – panašiausius į gyvūnus vienaląsčius organizmus, kurie laikomi daugialąsčių protėviais. Žmonės yra suformuoti daugybės skirtingų ląstelių. Dr. L. Mažučio laboratorijoje vizituojantis mokslininkas ieško atsakymo į klausimą: ar ląstelių diferenciacija yra daugialąsčių organizmų padarinys?
„Tai labai gražus, modernus ir švarus pastatas. Jis panašus į tą, kuriame dirbame Caltech’e. Sąlygos čia idealios“, – taip JGMC apibūdina G. Mahmoudabadi. Jai antrina dr. F. Weinertas su dr. S. Najle. „Mano institutas yra milžiniško Biomedicininių tyrimų parko, esančio priešais paplūdimį, dalis. Iš mūsų kabinetų atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą. Čia turite mišką, tai irgi gerai. Vilniuje, mano nuomone, apskritai labai gera gyventi, nes čia ramu, priešingai nei Barselonoje. Ateityje planuoju įkurti savo laboratoriją, kurioje toliau plėtočiau Vilniaus universitete išmoktas technologijas“, – planais dalijasi dr. S. Najle.
Jau antrą kartą pas dr. L. Mažutį atvyksta užsienio tyrėjai mokytis mikroskysčių technologijos ir jos pritaikymo. Dr. L. Mažutis Vilniaus universitete baigė biochemijos bakalauro ir magistrantūros studijas. Doktorantūrą studijavo Strasbūro universitete. Vėliau gilinti žinių pakviestas į Harvardo universitetą. Tam, kad perspektyvus jaunasis mokslininkas Lietuvoje vykdytų unikalius tyrimus, 2013 m. VU profesorius Arvydas Janulaitis buvusiam studentui skyrė milijoną litų.
Dr. L. Mažutis taip pat yra Marie Curie stipendininkas.
Komentarų: 1
2016-06-01 12:04
audriusLabai įdomi straipsnio pabaiga: “Tam, kad perspektyvus jaunasis mokslininkas Lietuvoje vykdytų unikalius tyrimus, 2013 m. VU profesorius Arvydas Janulaitis buvusiam studentui skyrė milijoną litų.”
Aš irgi norėčiau turėti milijoną litų, kuriuos galėčiau skirti savo perspektyviems jauniesiems mokslininkams…